Do końca 2008 roku obowiązuje limit 15 proc.

Edyta Wereszczyńska
rozwiń więcej
Wysokość minimalnego progu kapitałowego uprawniająca do zwolnienia z opodatkowania dywidend może być określona w przepisach przejściowych.


Ministerstwu Finansów zarzucono, że w sposób niestaranny i niewłaściwy odbywa się tworzenie przepisów podatkowych, co powoduje późniejsze trudności podatników w stosowaniu prawa podatkowego. Chodziło głównie o sposób, w jaki zostały określone minimalne warunki kapitałowe uprawniające do zwolnienia od opodatkowania dywidend wypłacanych przez polskie spółki innym spółkom powiązanym z siedzibą w Unii. Minimalny próg kapitałowy w ujednoliconym tekście ustawy o CIT odnosi się do stanu na 1 stycznia 2009 r. (10 proc.), natomiast na lata 2007-2008 został określony w ustawie nowelizacyjnej (15 proc.).


Resort finansów w odpowiedzi na interpelację nie zgodził się, że przytoczone przepisy są przykładem niestaranności, i wytłumaczył, że interpretując przepisy należy uwzględniać przepisy ustaw ją zmieniających. Uznał też, że konstrukcja przepisu jest zgodna z zasadami techniki legislacyjnej. W razie bowiem zmiany przepisów ustawy, tekst zmienianej ustawy otrzymuje ostateczne brzmienie wynikające z przepisów, które stanowią jej nowelizację.


Ustawodawca może wówczas wprowadzić regulacje przejściowe, które zamieszcza się w przepisach zmieniających ustawę. Tego rodzaju przepisów nie powtarza się potem w ustawie, która jest nowelizowana. Tak też stało się w przypadku ustawy o PIT. W konsekwencji mamy przepisy, zgodnie z którymi od podatku zwolnione są dywidendy wypłacane przez polskie spółki kapitałowe na rzecz wspólników tych spółek, będących również spółkami z siedzibą w innym kraju UE. Warunkiem takiego zwolnienia jest m.in. posiadanie przez podmiot zagraniczny udziałów w spółce polskiej w ilości określonej w ustawie.


Z ustawy o CIT wynika, że wielkość tę ustalono w wysokości minimum 10 proc. Jednak w przepisach przejściowych zawartych w ustawie z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 254, poz. 2533) wskazano, że w latach 2007-2008 wielkość udziałów uprawniających do zwolnienia wypłacanych dywidend z opodatkowania będzie wynosić minimum 15 proc. Przepisy w tym brzmieniu nie zostały powtórzone w zmienionej ustawie, co - jak podkreśliło Ministerstwo Finansów - wynika ze wspomnianych zasad techniki legislacyjnej.


Odpowiedź ministra finansów na interpelację nr 7935, pismo nr DD5-060-238-AK/07/MB7-6184)


EDYTA WERESZCZYŃSKA

edyta.wereszczynska@infor.pl

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...