Czym jest Krajowy Plan Odbudowy?

"Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym, generalnie bardzo nam potrzebnym" - odpowiedział prezydent Andrzej Duda / Reporter
Krajowy Plan Odbudowy. Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym i bardzo nam potrzebnym - powiedział prezydent Andrzej Duda. Według niego, Fundusz Odbudowy jest niezwykle potrzebnym instrumentem całej Europie.

Krajowy Plan Odbudowy

Prezydent pytany był na wspólnej konferencji prasowej z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid, jak ocenia Krajowy Plan Odbudowy przygotowany przez rząd i przesłany KE, czy jego zdaniem odpowiada on na wszystkie wyzwania, które stoją przed naszym krajem.

Autopromocja

"Nie mam żadnych wątpliwości, że Krajowy Plan Odbudowy jest dokumentem bardzo ważnym, generalnie bardzo nam potrzebnym" - odpowiedział Duda.

Dodał, że w Kancelarii Prezydenta odbyło się szereg dyskusji na ten temat. "Poczynając od wcześniejszego spotkania z panem premierem Mateuszem Morawieckim w tej sprawie, kiedy pan premier przedstawiał mi swoją propozycję odnośnie tego Krajowego Planu Odbudowy, poprzez dyskusje także i o całym europejskim mechanizmie odbudowy po kryzysie związanym z koronawirusem" - podkreślił prezydent.

"W moim osobistym przekonaniu należy patrzeć na to również, a może przede wszystkim tak, że jest to niezwykle potrzebny instrument dzisiaj Europie" - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że Polska miała to szczęście, że stosunkowo dobrze, w sensie gospodarczym przeszliśmy pandemię koronawirusa. "Ale nie zmienia to faktu, że także i nam te fundusze związane z możliwością odbudowy są bardzo potrzebne" - podkreślił prezydent.

Krajowy Plan Odbudowy - impuls dla rozwoju gospodarczego

Według niego, "z całą pewnością będę one stanowiły ogromny impuls dla naszego rozwoju gospodarczego".

"Dzisiaj, jeżeli ktoś zadaje pytanie, czy chcemy skorzystać z tej szansy, to odpowiedź ekspertów, z którymi ja się spotykałem była jednoznaczna. Byłoby grzechem dzisiaj tę szansę porzucić i z niej nie skorzystać" - powiedział prezydent.

"Niech ta decyzja będzie na tak, idźmy w tym kierunku, róbmy wszystko, co możliwe, żeby w jak największym stopniu stworzyć te warunki ,żeby Polska miała te możliwości rozwojowe" - podkreślił Duda.

Odnosząc się do konsultacji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy prezydent zauważył, że zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że konsultacji nigdy dość. W jego ocenie jest to dzisiaj przede wszystkim odpowiedzialność większości parlamentarnej, odpowiedzialność premiera i rządu.

"Wierzę w to, że wyjdą z tej próby obronną ręką i że ten instrument, który tworzą będzie najlepszy do tego, żeby polskiej gospodarce pomóc i żebyśmy wrócili na drogę dynamicznego rozwoju" - zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent Estonii została zapytana, o to, kiedy Estonia zamierza podjąć decyzję w kwestii ratyfikacji decyzji Rady o zwiększeniu zasobów własnych UE. "Moje przewidywanie jest takie, że Estonia zaaprobuje ten fundusz" - odparła Kaljulaid. "Będziemy pracować w kierunku stworzenia Narodowego Planu Odbudowy" - dodała.

Funduszu Odbudowy i budżet UE

Sejm we wtorek (4 maja) po południu, na dodatkowym posiedzeniu, ma zająć się rządowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobów własnych UE. Przełożenia posiedzenia Sejmu w tej sprawie domaga się KO, aby poznać ostateczną wersję Krajowego Planu Odbudowy, który w poniedziałek został przesłany KE. PSL o swojej decyzji ws. głosowania poinformuje podczas popołudniowej debaty w Sejmie. Lewica z kolei zapowiada poparcie ratyfikacji po uzyskaniu informacji od KE.

Aby Fundusz Odbudowy został uruchomiony, wszystkie państwa członkowskie UE muszą ratyfikować decyzję unijnych liderów o zwiększeniu zasobów własnych UE. Brak ratyfikacji tej decyzji wstrzymałby uruchomienie pakietu środków - zarówno z wieloletniego budżetu na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy. Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł.

Każde państwo członkowskie musi przygotować i przesłać do Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, będący podstawą do wypłaty środków z unijnego Funduszu Odbudowy. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ok. 58 mld euro.

W poniedziałek po południu dokumenty związane z Krajowym Planem Odbudowy zostały oficjalnie złożone w Komisji Europejskiej, już w formalnej wersji, co zamyka proces składania KPO przez Polskę.

autor: Edyta Roś, Marzena Kozłowska
ero/ mzk/ par/

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...