E-faktury - jakie korzyści dla przedsiębiorców?

Na początku e-faktury będą dobrowolne, a za dwa lata korzystanie z e-faktury będzie powszechne / ShutterStock
Wprowadzenie e-faktury to jedno z rozwiązań, które umożliwią odciążenie przedsiębiorców od wielu obowiązków – powiedział wiceminister Jan Sarnowski. Na początku e-faktury będą dobrowolne, a za dwa lata korzystanie z e-faktury będzie powszechne.

Wprowadzenie e-faktur

„Chcemy odciążyć przedsiębiorców od wielu obowiązków, dlatego wprowadzamy rozwiązania, które to umożliwią. Jednym z nich będzie e-faktura. W pierwszej fazie e-faktura będzie dobrowolna, a za dwa lata korzystanie z e-faktury będzie powszechne. Ta zmiana przyspieszy tempo wykrywanie karuzel VAT-owskich, ale będzie też korzystne dla biznesu – dokumenty będą w bazach MF, więc nie trzeba będzie tworzyć duplikatów. Poza tym e-faktura przyspieszy tempo zwrotu VAT z 60 do 40 dni” – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski w trakcie odbywającego się w środę (26 maja) Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Autopromocja

VAT-owskie grupy podatkowe

Przypomniał, że Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie VAT-owskich grup podatkowych.

„To rozwiązanie było od dawna postulowane przez członków Konfederacji Lewiatan, wiec cieszę się, że możemy je wdrożyć. Zachęcam do skorzystania z tego rozwiązania, które da wymierne korzyści finansowe dla członków grupy VAT-owskiej” – powiedział Sarnowski.

Uczestnicy Kongresu Rady Podatkowej pytali o to, czy ze względu na wydatki związane z dostosowaniem systemów informatycznych do nowych rozwiązań mogą liczyć na wsparcie państwa lub ulgi podatkowe.

E-faktury - korzyści

„Wdrażanie nowych rozwiązań wiąże się z kosztami, ale e-faktura długoterminowo przyniesie więcej korzyści, które zamortyzują nakłady poniesione przy jej wprowadzaniu. A zachętą do skorzystania z niej będzie przyspieszony wzrost VAT” – powiedział w trakcie kongresu dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów Paweł Selera.

Polski Ład z pakietem zwolnień i ulg podatkowych

Z kolei Aleksander Łożykowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów przypomniał, że w ramach „Polskiego Ładu” planowane są zmiany podatkowe korzystne dla przedsiębiorców.

„Uwaga skupiła się na zmianach, związanych ze składką zdrowotną, ale na boku pozostał bardzo ważny z punktu widzenia przedsiębiorców pakiet zwolnień i ulg. Pierwszym elementem tego pakietu jest wsparcie innowacyjności, które stanowić ma uzupełnienie procesu rozpoczętego już kilka lat temu” – powiedział.

Ministerstwo Finansów zamierza do istniejącej już ulgi na badania i rozwój dołożyć ulgę na przygotowanie prototypu oraz na robotyzację, a uzupełnieniem ma być ulga na zatrudnianie innowacyjnych pracowników.

"Jedną z form wsparcia innowacyjności jest wsparcie bezpośrednie, udzielane w formie grantów, subwencji itd. I to wsparcie, jak wynika z danych OCED, było w Polsce na poziomie powyżej średniej dla krajów członkowskich tej organizacji. Ale zapomniany był element wsparcia pośredniego, podatkowego" – powiedział Łożykowski.

Jedną z pierwszych form takiego wsparcia była ulga na badania i rozwój. „W pierwszym roku działania tej ulg skorzystało z niej 528 podatników, którzy odliczyli 206 mln zł. Ale już w 2019 roku z tej formy skorzystało 2 537 podatników, którzy odliczyli ponad 2,5 mld zł” – powiedział Łożykowski.

Autor: Marek Siudaj
ms/ pad/

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...