Kategorie

3 nowe ulgi podatkowe na innowacje od 2022 r.

3 nowe ulgi podatkowe od 2022 r.: na robotyzację, na prototyp, na zatrudnienie innowacyjnych pracowników od 2022 r.
Ulga podatkowa na robotyzację, ulga podatkowa na prototyp, ulga podatkowa na zatrudnienie innowacyjnych pracowników - to trzy nowe ulgi zawarte w programie Polski Ład, które mają obowiązywać od 2022 r. Kto skorzysta z nowych ulg?

Ulgi podatkowe na innowacje

Ministerstwo Finansów chce, by przepisy dotyczące ulg podatkowych wspierających innowacje jeszcze w tym tygodniu trafiły do konsultacji - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Zmiany są pierwszą częścią projektu MF "podatkowy restart gospodarki".

W poniedziałek 24 maja Ministerstwo Finansów zaprezentowało kolejny pakiet zmian w podatkach, wynikających z programu Polski Ład.

Reklama

Jak powiedział Sarnowski podczas konferencji, wszystkie kraje starają się wyjść ze spowolnienia, a koncerny międzynarodowe chcą ograniczyć ryzyka związane z łańcuchami dostaw, w związku z tym przenoszą produkcję bliżej konsumenta. Regionem, który może na tym skorzystać jest Europa Środkowa. Chodzi nie tylko o przenoszenie miejsc produkcji, wyjaśnił, ale także ośrodków badawczo rozwojowych. Według Sarnowskiego, Polska ma szansę stać się nie tylko montownią Europy, jak Słowacja, ale centrum badawczo-rozwojowym, na czym skorzysta nasza cała gospodarka.

"Efekt to znaczna liczba nowych, dobrze płatnych miejsc pracy w rozwijających się firmach" - powiedział wiceminister. Dodał, że musimy zrobić wszystko, aby te nowe miejsca pracy pojawiły się w Polsce, a nie u konkurentów. Dlatego, zaznaczył, w ramach Polskiego Ładu przygotowano w Ministerstwie Finansów projekt "podatkowy restart gospodarki". Zakłada on cztery pakiety ulg i zachęt.

Pierwszy przewiduje przygotowanie narzędzi, które będą przyciągać do Polski kapitał ludzki i finansowy, drugi - rozwiązania, które przekonają do Polski wielkich inwestorów - specjalny serwis obsługi, uproszczone rozliczenia, korzystne zasady rozliczeń, szybki dostęp do interpretacji przepisów. Trzeci dotyczy promowania innowacji, a czwarty zakłada rozwiązania pomagające polskim firmom w zdobywaniu nowych rynków.

Ulga na prototyp, ulga na robotyzację i ulga na zatrudnienie innowacyjnych pracowników

Sarnowski przedstawił założenia pakietu dedykowane przemysłowi innowacyjnemu. Ma on tworzyć spójny system ulg obowiązujący od przyszłego roku, obejmujący każdy etap procesu produkcyjnego. Wiceminister zapowiedział, że obecnie funkcjonujące ulga B+R (na badania i rozwój) i ulga IP Box (związana z komercjalizacją wynalazków) zostaną uzupełnione o ulgę na prototyp, ulgę na robotyzację i ulgę na zatrudnienie innowacyjnych pracowników.

Zgodnie z wyjaśnieniami Sarnowskiego, inaczej niż obecnie, możliwe będzie skorzystanie jednocześnie z ulgi B+R i IP Box.

Ulga podatkowa na zatrudnienie innowacyjnych pracowników

Reklama

Wiceminister powiedział, że firmy inwestujące w specjalistów powinny korzystać z podatkowego wsparcia. Dlatego resort finansów proponuje, aby wydatki przedsiębiorstw na zatrudnienie pracowników, którzy obsługują jej działalność badawczo rozwojową, mogły być odliczane nie tylko od dochodu przedsiębiorcy w ramach ulgi B+R, ale także również od zaliczek na PIT, które firma odprowadza za swojego pracownika.

"W ten sposób z ulgi będzie mogła skorzystać np. firma, która silnie inwestuje i akurat w danym roku nie osiąga dochodu. W przeciwnym razie nie miałaby od czego odliczyć ulgi B+R. To jest zadanie pilnie potrzebne polskim firmom. Zatrudnienie pracowników, którzy są w stanie obsłużyć zadania innowacyjne, jest często bardzo dużym wyzwaniem" - powiedział. Według MF będzie to stanowiło bodziec do większego inwestowania firm w pracowników, aby stawali się bardziej innowacyjni.

Ulga podatkowa na prototyp

Druga proponowana ulga - na prototyp, ma być pomocą w przeniesieniu pomysłu na język praktyki produkcji. Ma ona uzupełnić wskazywane przez biznes braki w podatkowym wsparciu procesu produkcyjnego; będzie obejmować wydatki związane np. z wprowadzaniem na rynek i testowaniem nowego produktu czy jego certyfikacją. Wydatki na ten cel będzie można odliczyć w wysokości 130 proc. poniesionych kosztów, co oznacza - jak podkreślił wiceminister - że na każdego złotego wydanego na ten cel kwota do opodatkowania zmniejszy się o dodatkowe 30 groszy.

Ulga podatkowa na robotyzację

Kolejna zapowiedziana ulga dotyczy robotyzacji przemysłowej; pomoże we wzroście efektywności produkcji i jej unowocześnianiu. Z odliczenia skorzysta każda firma, która zakupi i zainstaluje robota przemysłowego. Obejmie nie tylko zakup, ale także obsługę, szkolenie pracowników, dodatkowy sprzęt. Odliczyć od dochodu będzie można dodatkowe 50 proc. wydatków na roboty włączone w procesy produkcji. "Dzięki temu roboty staną się po prostu tańsze" - powiedział przedstawiciel MF.

Poinformował, że w Polsce współczynnik robotyzacji jest osiem razy mniejszy niż w Niemczech i cztery razy mniejszy niż w Czechach oraz 17 razy mniejszy niż w Singapurze, który jest liderem światowym w robotyzacji.

Zdaniem Sarnowskiego adresatem nowej ulgi na robotyzację będzie przede wszystkim przemysł przetwórczy: motoryzacyjny, chemiczny i metalowy - branże, które najpilniej potrzebują robotyzacji.

Polski Ład. Pakiet wspierający innowacyjność firm

"Pakiet wspierający innowacyjność polskich firm to jest dopiero pierwszy zestaw propozycji +podatkowego restartu gospodarki+. W ramach wsparcia procesu inwestowania chcemy również zaproponować wiele innych rozwiązań, które będziemy prezentować w najbliższych dniach i tygodniach, wśród nich ulgi dla firm inwestujących w start-upy, preferencje, które ułatwią firmom wejście na giełdę, czy podatkowe wsparcie ekspansji na nowe rynki" - zapowiedział wiceminister.

"Większość przepisów już jest gotowa, chcemy jak najszybciej pokazać je przedsiębiorcom i ich zaprosić do wspólnej pracy nad konkretnymi propozycjami. Przepisy chcemy udostępnić, mamy nadzieję jeszcze w tym tygodniu - przynajmniej te dotyczące pakietu, o którym dzisiaj rozmawiamy - aby jak najszybciej rozpocząć te konsultacje z firmami" - poinformował wiceminister.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy dotyczące kosztów nowych ulg, Sarnowski powiedział, że w przyszłym roku wyniosą one ok. 350 mln zł. "Ale mamy nadzieję, że te koszty będą rosły z czasem. Jednak trzeba pamiętać, że te koszty to tak naprawdę szybko zwracająca się inwestycja w polską gospodarkę, bo dzięki nim wzrośnie innowacyjność gospodarki, wzrośnie zatrudnienie i dochody podatników, co zwiększy bazę podatkową" - zaznaczył.

Dodał, że ulga na prototypy jest przeznaczona dla tych przedsiębiorców, którzy nie są w stanie użyć ulgi na badania i rozwój. To koło ratunkowe rzucone przedsiębiorcom, którzy nie mogą skorzystać z ulgi na badania i rozwój.

Natomiast przy uldze na robotyzację MF brało pod uwagę rozwiązania, które funkcjonują w USA i państwach azjatyckich, ale także w krajach europejskich, takich jak Niemcy, Francja i Włochy. Nasze rozwiązania wzorowane są na takich, które funkcjonują stosunkowo długo i o których wiemy, że przedsiębiorcy chętnie z nich korzystają, czyli na rozwiązaniach francuskich i włoskich - zapewnił wiceminister.

Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty to: 7 proc. PKB na zdrowie; obniżka podatków dla 18 mln Polaków (w tym kwota wolna od podatku do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego z 85,5 tys. zł do 120 tys. zł), inwestycje, które wygenerują 500 tys. nowych miejsc pracy, mieszkania bez wkładu własnego i dom do 70 m kw. bez formalności, a także emerytura bez podatku do 2500 zł. (PAP)

Autor: Marcin Musiał, Marek Siudaj
mmu/ ms/ pad/

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  20 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  ECOFIN o reformie stawek VAT i unii bankowej

  Reforma stawek VAT w UE. Reforma stawek podatku VAT, unia bankowa i usługi finansowe – to tematy posiedzenia Rady ECOFIN, które odbyło się 18 czerwca 2021 r. Dyskutowane przez Radę rozwiązania na tym etapie uwzględniają większość głównych priorytetów negocjacyjnych Polski w zakresie stosowania obniżonych stawek VAT. Polska liczy na ich przyjęcie w trakcie Prezydencji Słowenii w Radzie UE. Było to ostatnie planowane posiedzenie ECOFIN za Prezydencji Portugalii.

  Wymiana danych podatkowych w czasie rzeczywistym - Finlandia i Estonia są pierwsze

  Wymiana danych podatkowych. O przystąpieniu do elektronicznej wymiany informacji podatkowych w czasie rzeczywistym poinformowały w 18 czerwca 2021 r. władze Finlandii i Estonii. Według organów podatkowych dwóch sąsiednich krajów tego typu rozwiązanie jest "unikatowe" w skali światowej.

  Transakcje z rajami podatkowymi – kolejne obowiązki dla podmiotów powiązanych i niepowiązanych

  Transakcje z rajami podatkowymi. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych dla podatników CIT, PIT i spółek niebędącymi osobami prawnymi dla transakcji o wartości powyżej 500 tys. PLN dotyczy zarówno podmiotów powiązanych, jak i niepowiązanych, jeżeli rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, czyli w raju podatkowym.

  Wartość początkowa środka trwałego - jak ustalić

  Wartość początkowa środka trwałego. Przepisy ustawy o podatkach dochodowych (ustawa o PIT i ustawa o CIT) określają dość dokładnie zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych. Ustalenie wartości początkowej wg wyceny podatnika jest możliwością daną przez przepisy jedynie w wyjątkowych przypadkach - jeżeli nie można ustalić tej wartości wg ceny zakupu. Podatnicy nabywający środki trwałe (np. samochody) i remontujący je mogą ustalić wartość początkową z uwzględnieniem wydatków poniesionych (do dnia oddania środka trwałego do użytkowania) na naprawę, remont, czy modernizację - o ile mogą udokumentować te wydatki.

  Polskie firmy w UE - Czarna Księga barier na rynku wewnętrznym (wydanie II)

  Polskie firmy w UE - Czarna Księga barier. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii opublikowało 16 czerwca 2021 r. już drugą Czarną Księgę barier (administracyjnych i prawnych) na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, które utrudniają działalność transgraniczną polskich przedsiębiorców.

  Najniższa krajowa 2022 a zmiany w PIT - 300 zł więcej netto

  Najniższa krajowa 2022 a zmiany w PIT. Proponowana przez rząd podwyżka najniższej krajowej (płacy minimalnej) w 2022 r. do poziomu 3000 zł brutto (tj. o 7,1 proc. w porównaniu do minimalnego wynagrodzenia 2021 roku) nie jest rewolucyjna - wskazują ekonomiści. Jednocześnie zauważają, że efekt podwyżki będzie wzmocniony przez zapowiedziane w Polskim Ładzie zmiany w systemie podatkowym (głównie w podatku dochodowym pd osób fizycznych - PIT). Szacuje się, że wynagrodzenie netto osoby zarabiającej płacę minimalną wzrośnie w 2022 roku o ok. 300 zł miesięcznie.

  Problematyczne transakcje z rajami podatkowymi – ceny transferowe, dokumentacja, odpowiedzialność

  Transakcje z rajami podatkowymi a ceny transferowe. Od pewnego czasu polski ustawodawca wyjątkowo chętnie wykorzystuje przepisy z zakresu cen transferowych do pobierania informacji o transakcjach realizowanych z podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych. Obowiązki nakładane na polskich podatników w tym zakresie są coraz szersze i wymagają coraz większych nakładów administracyjnych. Jednocześnie, wprowadzane przepisy często są tworzone w sposób chaotyczny i nie zawsze uzasadniony.

  Fiskus zajął majątek firmy mimo braku dowodów

  Zabezpieczenie zobowiązania podatkowego na majątku podatnika. Urząd skarbowy zajął konto firmy i należny jej zwrot VAT mimo braku dowodów i nieprawidłowości. Czy miał do tego prawo?

  Podatki 2021: osobista odpowiedzialność członków zarządu na nowo (bezpłatne webinarium 24 czerwca)

  24 czerwca 2021 r. o godz. 10:00 rozpocznie się bezpłatne webinarium (szkolenie online) poświęcone obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. przepisom rozszerzającym obowiązki z zakresu cen transferowych dla podmiotów niepowiązanych. Za brak dopełnienia należytej staranności i nowych obowiązków dokumentacyjnych odpowiadają osobiście członkowie zarządu! Webinarium poprowadzą Artur Klęsk, Partner w Enodo Advisors oraz Jakub Beym, Senior Associate w Enodo Advisors. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

  Skonta i rabaty przy rozliczaniu transakcji międzynarodowych

  W transakcjach handlowych rozróżniamy różnego rodzaju obniżki cen. Wśród najczęściej stosowanych są skonta i rabaty. Należy jednak pamiętać, że ich udzielenie ma wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT), a tym samym także na wysokość podatku jaki zapłaci przedsiębiorca.

  Czym różni się najem prywatny od najmu w działalności gospodarczej?

  Podatek od najmu. W dniu 24 maja 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny podjął ważną uchwałę (w składzie 7. sędziów) dotyczącą rozróżnienia najmu prywatnego i najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej dla potrzeb opodatkowania PIT i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jak tę kwestię rozstrzygnął NSA?

  Czy wszyscy podatnicy muszą mieć kasę online od 1 stycznia 2023 r.?

  Kasy fiskalne online są już obowiązkowe dla wybranych grup podatników. Natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii będą dostępne tylko do końca 2022 r. Czy oznacza to, że wszyscy podatnicy będą musieli mieć kasy fiskalne online od 1 stycznia 2023 r.? Co warto wiedzieć o nowym rodzaju kas?

  Sprawozdania finansowe zakładów ubezpieczeń i reasekuracji - zmiany od 2022 r.

  Sprawozdania finansowe. Ustawodawca rozszerza zakres wymogów sprawozdawczych dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji. Nowe obowiązki sprawozdawcze będą stosowane od 2022 r., tj. do sprawozdań za rok obrotowy rozpoczynający się w 2021 r.

  Estoński CIT - zmiany od 2022 roku

  Estoński CIT. Od 2022 r. ryczałt od dochodów w CIT (czyli tzw. estoński CIT) będzie mogła wybrać każda spółka kapitałowa, niezależnie od wielkości, bo zniknie limit przychodów 100 mln zł. Estoński system będzie też dla spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych.

  E-faktury od 2022 r. Pilotaż od października 2021 r.

  E-faktury są już na kolejnym etapie procesu legislacyjnego. Ustawodawca chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 r., tak aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 r. Korzystanie z e-faktury stanie się obligatoryjne od 2023 r.

  Rejestracja w CRPA (Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych) do 30 czerwca

  Rejestracja w CRPA. Ministerstwo Finansów przypomina, że 30 czerwca 2021 r. upływa termin (okres przejściowy) na dokonanie: zgłoszenia rejestracyjnego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych (CRPA) dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. nie były objęte obowiązkiem dokonywania zgłoszeń rejestracyjnych w podatku akcyzowym albo zgłoszenia uzupełniającego w CRPA dla podmiotów, które przed 1 lutego 2021 r. zostały zarejestrowane na podstawie zgłoszenia rejestracyjnego AKC-R.

  Dotacja z gminy wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem a przedawnienie

  Dotacja z gminy a przedawnienie. Coraz więcej osób w swojej działalności stara się korzystać z różnych form pomocy. Jednym z popularnych rodzajów wsparcia, są różnego rodzaju dotacje – w tym dotacje z jednostek samorządu terytorialnego. W trakcie działalności podmiotu może jednak okazać się, że środki z dotacji zostały nieprawidłowo spożytkowane. W takiej sytuacji, zasadniczo, podatnik powinien zwrócić dotację – co w praktyce może jednak okazać się dla niego niemożliwe do wykonania (szczególnie po dłuższym czasie). Tak samo więc jak w innych przypadkach, ustawodawca przewidział odpowiedni okres przedawnienia dla konieczności zwrotu dotacji wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem. Warto jednak dowiedzieć się, jak należy obliczać ten termin - w szczególności, że proces przyznania, korzystania i rozliczenia dotacji może być dość długi – i wskazywać na różne momenty, od których należałoby obliczać termin przedawnienia.

  Polski Ład. 2/3 emerytów z zerowym PIT

  Zerowy PIT dla emerytów. Dwie trzecie emerytów będzie miało zerowy PIT, a duża część zapłaci niższy podatek - zapewnił wiceminister finansów Piotr Patkowski. Seniorzy, którzy pobierają emerytury powyżej 5 tys. zł miesięcznie stracą rocznie 75 zł - dodał. Polski Ład dla emerytów - kto zyska, kto straci?

  Interpretacja podatkowa nie może pomijać przepisów

  Interpretacja podatkowa. Przedsiębiorca wdał się w spór z fiskusem o pieniądze należne z tytułu CIT. Oczywiście fiskus chciał ich więcej, w tym celu interpretował przepisy tak, a w zasadzie pomijał ich część, aby uzasadnić słuszność poboru wyższego podatku. Ale po stronie przedsiębiorcy stanął sąd, przypominając organom skarbowym, że: „Nie wolno jest również interpretować przepisów prawnych tak, by pewne ich fragmenty okazały się zbędne” (wyrok WSA w Krakowie z 5 lutego 2021 r., sygn. akt I SA/Kr 1262/20).

  Rekordowy Twój e-PIT w 2021 roku

  Twój e-PIT w 2021 roku. Ministerstwo Finansów podsumowało tegoroczny sezon rozliczeń podatkowych PIT, a w szczególności najbardziej popularną e-usługę Krajowej Administracji Skarbowej - Twój e-PIT.

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa – rozliczenia podatkowe (PIT, CIT, VAT, PCC)

  Leasing finansowy przedsiębiorstwa. Rozważając możliwość restrukturyzacji działalności, oprócz standardowych rozwiązań takich jak m.in aporty przedsiębiorstw, połączeń lub sprzedaży (niezależnie czy mamy do czynienia z zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa czy przedsiębiorstwem), należy wziąć pod uwagę możliwości oferowane przez leasing finansowy przedsiębiorstwa. W analizie opłacalności przedsięwzięcia musimy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt biznesowy, ale również kwestie opodatkowania danej transakcji. Należy zwrócić uwagę, zarówno na podatki dochodowe (odpowiednio PIT oraz CIT), podatek od towarów i usług oraz podatek od czynności cywilnoprawnych.

  Jak wygląda cyberatak na firmową sieć?

  Cyberatak na firmową sieć. W trakcie pandemii ponad połowa polskich firm (54%) zauważyła wzrost liczby cyberataków. W opublikowanej w maju br. analizie Active Adversary Playbook 2021 analitycy ujawniają, że przestępcy zostają wykryci średnio dopiero po 11 dniach od przeniknięcia do firmowej sieci. W tym czasie mogą swobodnie poruszać się po zasobach i wykradać dane przedsiębiorstwa. Coraz trudniej namierzyć złośliwą działalność, jednak pomocna w tym zakresie może okazać się pandemia. W ubiegłym roku wzrosły bowiem umiejętności i szybkość reagowania zespołów IT.

  Kasa fiskalna online - serwis klimatyzacji w samochodach

  Kasa fiskalna online. Czy prowadząc działalność w ramach punktu serwisowego klimatyzacji w samochodach osobowych podatnik jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej online?

  CIT-8 za 2020 r. - wersja elektroniczna opublikowana

  CIT-8 za 2020 r. Ministerstwo Finansów opublikowało cyfrową wersję (30) CIT-8. Zrobiło to po trzech miesiącach od zapowiedzi, za to na dwa tygodnie przed upływem terminu na złożenie tego zeznania.

  Firmy z branży beauty nie mają kas fiskalnych online

  Kasy fiskalnej online. Co trzecia firma z branży kosmetycznej nie ma kasy fiskalnej online, która od 1 lipca 2021 r. będzie obowiązkowa - wskazała inicjatywa Beauty Razem. Branża apeluje do Ministra Finansów o przesunięcie o pół roku terminu obowiązkowej instalacji urządzeń.