REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ulga na robotyzację

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ulga na robotyzację. Czy można odliczyć wydatki na roboty powystawowe?

Powystawowe roboty nabyte przez podatnika nie stanowią nowych robotów w rozumieniu ulgi na robotyzację. Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 6 kwietnia 2023 r. Takie stanowisko pozbawia prawa do stosowania ulgi na robotyzację podatników, dokonujących zakupu powystawowych egzemplarzy robotów (z uwagi na niższą cenę bądź preferencyjne warunki). Zdaniem ekspertów PwC takie podejście organów podatkowych jest zbyt restrykcyjne i niezgodne z celem ulgi na robotyzację.

Ulga na robotyzację – gdzie kończy się definicja robota przemysłowego?

Ulga na robotyzację. Począwszy od 2022 r. firmy, które decydują się na wprowadzenie robotów przemysłowych do swojego procesu produkcji, mogą dodatkowo odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu związanych z wydatkami na robotyzację w danym roku. W celu skorzystania z ulgi, przedsiębiorca musi prowadzić działalność produkcyjną. W przypadku poniesienia straty przez firmę lub osiągnięcia dochodu niepozwalającego na odliczenie ulgi, można ją rozliczyć w ciągu 6 kolejnych lat podatkowych, jednak warto zaznaczyć, że na chwilę obecną przewidziano, aby ulga obowiązywała jedynie do 2026 roku.

Robot przemysłowy - klucz do zrozumienia ulgi na robotyzację

W dobie postępu technologicznego i rosnącej konkurencji, przedsiębiorstwa szukają sposobów na zwiększenie efektywności swojej produkcji. Jednym z rozwiązań jest inwestycja w roboty przemysłowe. W Polsce, by zachęcić przedsiębiorców do takich inwestycji, wprowadzono ulgę na robotyzację. Kluczem do skorzystania z tej ulgi jest zrozumienie, czym dokładnie jest robot przemysłowy.

Ulga na robotyzację na robota przemysłowego. Kiedy prawo do ulgi?

Spółka chciała skorzystać z ulgi na robotyzację. Fiskus uznał, że nie ma na to szans, bo robot, który wyjmuje z maszyny wyprodukowane butelki i układa na palecie nie wytwarza ich. A zatem nie spełnia wymaganej definicji robota przemysłowego.

Ulga na robotyzację w CIT. Czy można odliczyć koszty jednorazowo?

Od początku 2022 podatnicy CIT mogą korzystać z dodatkowego odliczenia w ramach mechanizmu podatkowego opisanego w art. 38eb (“ulga na robotyzację”) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (“ustawa o CIT”). Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 sierpnia 2022 roku, może mieć kluczowe znaczenie dla podatników planujących korzystanie z ulgi na robotyzację.

Ulga na robotyzację przemysłową

Ulga na robotyzację przemysłową jest jedną z wielu wprowadzonych przez Polski Ład Pozwala ona na odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków na inwestycje związane z robotyzacją, niezależnie od rodzaju branży.

1,7 mld oszczędności dla firm z ulgi B+R. Ale innowacyjnie wciąż na końcu Europy

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że podatnicy coraz chętniej składają korekty i rozliczają ulgi B+R za lata 2016-2020. Od początku jej istnienia podatnicy CIT i PIT odliczyli niemal 9,3 mld zł kosztów kwalifikowanych , dzięki czemu do ich kieszeni powróciło około 1,7 mld zł.

Jak zachęty podatkowe wspierają robotyzację w biznesie

W obszarze podatkowym trend robotyzacji biznesu jest albo wspierany poprzez adekwatny system zachęt albo równoważony poprzez nałożenie na firmy podatku od robotów, co ma miejsce np. w Korei Południowej. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie rzadsze, a szereg krajów (w tym Polska) stawia na budowanie systemu zachęt wspierających robotyzację.

Ulga na robotyzację – odlicz dodatkowe 50% poniesionych kosztów na robotyzację

Czy warto skorzystać z ulgi na robotyzację? Ile można odliczyć? Gdzie może pojawić się problem związany ze skorzystaniem z ulgi robotyzacyjnej? Wyjaśnia ekspert z Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Ulga na robotyzację – realna, ale terminowa korzyść

Tak zwana ulga na robotyzację jest jedną z niewielu prawdziwych korzyści podatkowych wprowadzonych od 2022 r. Z jednej bowiem strony wpływa ona na możliwość istotnego zmniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym, a jednocześnie, wbrew nazwie, dotyczyć może wielu podatników.

Ulga na robotyzację od 2022 roku - zasady

Ulga na robotyzację. Ulga na robotyzację będzie funkcjonować na kształt znanej już ulgi na badania i rozwój - informuje Ministerstwo Finansów. Nie wyklucza, że okres jej obowiązywania może zostać w przyszłości wydłużony, jeśli rozwiązanie okaże się atrakcyjną zachętą do inwestycji.

Ulgi dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu

Wraz z planowanym wprowadzeniem Polskiego Ładu, rząd przedstawił pakiet ulg na innowacje dla przedsiębiorców. Mają one obowiązywać od 2022 roku i dotyczyć pięciu zakresów: ulgi B+R, IP Box, na prototyp, na robotyzację przemysłową i na wsparcie innowacyjnych pracowników.

3 nowe ulgi podatkowe na innowacje od 2022 r.

Ulga podatkowa na robotyzację, ulga podatkowa na prototyp, ulga podatkowa na zatrudnienie innowacyjnych pracowników - to trzy nowe ulgi zawarte w programie Polski Ład, które mają obowiązywać od 2022 r. Kto skorzysta z nowych ulg?

Krajowy Plan Odbudowy z ulgą podatkową na automatyzację i cyfryzację

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) zakłada przyjęcie ulgi podatkowej w zakresie wspierania automatyzacji/cyfryzacji i innowacyjności przedsiębiorstw.

Ulga na prototyp - nowa ulga podatkowa od 2021 r.

Ulga na prototyp to nowa ulga podatkowa, która będzie wspomagać przeniesienie pewnego pomysłu na praktykę i produkcję. Szczegółowe rozwiązania dotyczące ulgi na prototyp mają być znane na przełomie stycznia i lutego 2021 roku.

REKLAMA