Jak zachęty podatkowe wspierają robotyzację w biznesie
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy podatkowe wspierające robotyzację w Polsce
Na 25 krajów UE Polska zajmuje dalekie, 16 miejsce pod względem robotyzacji. Jednak już roczny przyrost robotów przemysłowych w Polsce wynosi przeciętnie ok. 21%, lokując nas wśród najszybciej rozwijających się krajów w tym zakresie krajów. Trend ten z pewnością wspierają istniejące już i nowowprowadzone ulgi podatkowe, w szczególności wprowadzona w Polsce od 1 stycznia 2022 roku ulga na robotyzację, dzięki której możliwe jest odliczenie od podstawy opodatkowania dodatkowo do 50% kosztów poniesionych na tzw. robotyzację, które obejmują zakup bądź leasing m.in.:
(i) fabrycznie nowych robotów przemysłowych,
(ii) maszyn i urządzeń związanych funkcjonalnie z robotami przemysłowymi,
(iii) wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do prawidłowego uruchomienia i funkcjonowania robotów przemysłowych.
REKLAMA
Przykładem pośredniego rozwiązania wspierającego inwestycję w robotyzację jest też szereg innych ulg podatkowych (np. ulgi B+R, IP Box, ulgi na prototyp, ulgi na innowacyjnych pracowników czy ulgi na ekspansję) pozwalających na oszczędności podatkowe, które można następnie zainwestować w robotyzację. Oprócz ulg podatkowych zapowiadane są również liczne granty na robotyzację przemysłową (chociażby w ramach Krajowego Planu Odbudowy).
Zarówno przedsiębiorstwa, jak i organy rządowe zauważają coraz większy potencjał płynący z wdrożenia robotyzacji w przemyśle. Wprowadzenie szerokiego pakietu ulg podatkowych, w tym ulgi na robotyzację, niewątpliwie jest krokiem w dobrym kierunku i może przyczynić się do przyspieszenia robotyzacji polskiej gospodarki. Warto przy tym pomyśleć o robotyzacji długofalowo, a nie krótkoterminowo. Ulga na robotyzację to rozwiązanie czasowe obowiązujące tylko przez 5 lat, począwszy od 2022 r. Wątpię, aby taki okres był wystarczający na znaczące zrobotyzowanie polskiej gospodarki – komentuje Urszula Uchmańska – menadżerka w CRIDO.
Preferencje podatkowe wspierające robotyzację na świecie
Również w innych krajach wprowadzane są różne rozwiązania podatkowe wspierające robotyzację. Do wartych odnotowania rozwiązań, które pojawiły się w ostatnim czasie zaliczyć należy:
- W drugiej połowie 2021 roku Tajlandia ogłosiła przedłużenie istniejącego pakietu zachęt podatkowych w ramach programu „Thailand Plus”. Program ma m.in. wspierać rozwój Przemysłu 4.0 poprzez zachęcenie zagranicznych inwestorów do przeniesienia produkcji do Tajlandii. Przewidziane ulgi obejmują od 50% do 300% odliczenia wydatków kwalifikowanych związanych m.in. z inwestycją w automatyzację, rozwojem pracowników w kierunku automatyzacji czy wydatków poniesionych na wynagrodzenia wysoko wykwalikowanej kadry. Dodatkowo, tajska agencja rządowa zajmująca się promocją inwestycji (BOI) ogłosiła nowe zachęty podatkowe dla inwestorów dokonujących kwalifikowanych wydatków w obszarze transformacji ich biznesu w ramach Przemysłu 4.0 – mogą oni liczyć na trzyletnie zwolnienie z CIT w wysokości do 100% kosztów kwalifikowanych inwestycji.
- Z kolei Wielka Brytania po wyjściu z UE zmaga się z brakiem siły roboczej i planuje modernizację brytyjskiego przemysłu poprzez wprowadzenie robotów, które mają rozwiązać problem niedostatku pracowników. Rząd brytyjski zapowiada wprowadzenie znaczących odliczeń podatkowych dla firm inwestujących w nowoczesne urządzenia i maszyny. Od kwietnia 2021 do marca 2023 firmy mogą ubiegać się o 130% odpisu kapitałowego oraz 50% dodatku finansowego w pierwszym roku na kwalifikujące się maszyny/roboty. Dodatkowo, w marcu rząd brytyjski zapowiedział nowe rozwiązania, które obejmują m.in.: rozszerzenie ulgi na badania i rozwój o wydatki związane m.in. z przechowywaniem i przetwarzaniem danych czy usługami chmur obliczeniowych. Ulga ma umożliwić firmom ubieganie się o zwrot kosztów z powyższych inwestycji. Rząd brytyjski zamierza również wspierać sektor R&D (sztuczna inteligencja, obliczenia kwantowe i robotyka) poprzez zwiększanie wydatków rządowych na te obszary.
Więcej informacji na temat trendu „Zrobotyzowane życie”, jak i innych trendów podatkowych opisanych przez ekspertów CRIDO znajduje się w raporcie CRIDO „Trendy podatkowe 2022” dostępnym na stronie crido.pl.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat