REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1,7 mld oszczędności dla firm z ulgi B+R. Ale innowacyjnie wciąż na końcu Europy

ulga B+R
ulga B+R
Materiały prasowe Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że podatnicy coraz chętniej składają korekty i rozliczają ulgi B+R za lata 2016-2020. Od początku jej istnienia podatnicy CIT i PIT odliczyli niemal 9,3 mld zł kosztów kwalifikowanych , dzięki czemu do ich kieszeni powróciło około 1,7 mld zł.

Choć liczba beneficjentów ulgi B+R rośnie, to nadal zbyt wolno, by zmienić pozycję Polski w Europejskim Rankingu Innowacyjności corocznie publikowanym przez Komisję Europejską. W tym roku po raz kolejny zajęliśmy czwarte miejsce od końca, wyprzedzając jedynie Rumunię, Bułgarię i Łotwę.

Autopromocja

Dla kogo ulga B+R

Ulga B+R to narzędzie finansowe wprowadzone w 2016 roku dedykowane wszystkim podatnikom, którzy ponoszą koszty prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, w zamierzeniu mające stymulować wzrost ich innowacyjności. Zgodnie z ordynacją podatkową przedsiębiorcy mogą w dowolnym momencie złożyć korektę zeznania podatkowego i rozliczyć ją do pięciu lat wstecz. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne w przypadku roku podatkowego 2018, w którym ulga B+R zyskała na atrakcyjności i umożliwiła odliczenie dodatkowych 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Porównanie danych Ministerstwa Finansów z grudnia 2021 r. i września 2022 r. pokazuje, że płatnicy CIT coraz chętniej decydują się na składanie korekt i odzyskiwanie nadpłat. W 2022 r. w wyniku złożonych korekt 16% więcej podatników skorzystało z ulgi za 2018 r. (łącznie 2142 podmioty) i 7% więcej podatników za 2019 r. (razem 2721 podmiotów).

– Trend ten można interpretować na dwa sposoby: z jednej strony oznacza to, że firmy coraz lepiej rozumieją mechanizm działania ulgi B+R i czują się z nim pewnie. Stąd po próbnym rozliczeniu jednego lub dwóch lat, sięgają po korekty, aby odzyskać nadpłaty. Z drugiej strony może to oznaczać chęć szybkiego poprawienia płynności finansowej i zdobycia dodatkowych środków. Warto zaznaczyć, że od 2016 roku podatnicy CIT i PIT odliczyli niemal 9,3 mld zł kosztów kwalifikowanych, dzięki czemu zaoszczędzili około 1,7 mld zł. W obecnej, trudnej sytuacji gospodarczej sięganie po odliczenia podatkowe może być skutecznym sposobem na pozyskanie finansowania -  uważa Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Obszaru podatków i finansowania innowacji w Ayming Polska

Polska w ogonie innowatorów

Ulga B+R nie jest jedynym rozwiązaniem proinnowacyjnym umożliwiającym zdobycie dodatkowych środków, które można przeznaczyć na prowadzenie działalności B+R oraz dalszy rozwój. Początek 2022 roku przyniósł nie tylko możliwość odliczenia dodatkowo aż 200% kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R, ale także nowe ulgi: na robotyzację, na innowacyjnych pracowników, na prototyp oraz ulgę na ekspansję, które stosowane komplementarnie mogą odciążyć budżety rodzimych innowatorów i pomóc im w dalszym rozwoju. Zwiększenie finansowania na projekty badawczo-rozwojowe dla przedsiębiorstw ma pomóc Polsce zbliżyć się do czołówki najbardziej innowacyjnych krajów w Europie, od których wciąż znacząco odstaje. W najnowszej odsłonie Europejskiego Rankingu Innowacyjności (European Innovation Scoreboard 2022), opracowywanego co roku przez Komisję Europejską, Polska została określona jako wschodzący innowator i zajęła po raz kolejny czwarte miejsce od końca, wyprzedzając jedynie Rumunię, Bułgarię i Łotwę. Na bazie rankingu, 27 państw członkowskich podzielono na cztery grupy: liderów innowacji, silnych, umiarkowanych i wschodzących innowatorów. Najbardziej innowacyjnym krajem UE pozostaje Szwecja, zaś kolejne miejsca zajmują Finlandia, Dania, Holandia i Belgia określone jako liderzy innowacji. Ich wyniki w obszarze innowacyjności stanowią ponad 125 proc. średniej unijnej. Dla porównania, w przypadku Polski jest to jedynie 60,5 proc. Choć w ostatnich latach nasze wyniki poprawiły się o 11,3 pp., nadal pozostajemy na szarym końcu Europy.

Diagnoza systemu innowacji przedsiębiorstw

Polska wypada niekorzystnie pod względem liczby przedsiębiorstw, które nie są innowacyjne i nie mają perspektyw na stanie się innowatorami. Wskaźnik ten wynosi aż 61,3, podczas gdy średnia unijna jest o 30 punktów niższa. Z kolei wskaźnik firm nieinnowacyjnych, które mogą obudzić swój potencjał innowacyjny, sięga 15 (średnia unijna 19,9). Słabą kondycję rodzimych firm w tym zakresie potwierdza także raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego Pułapka średniego biznesu z 2022 r. Wyłania się z niego negatywny portret średnich przedsiębiorstw, które cechuje niższa produktywność i innowacyjność w porównaniu do średniej unijnej, a także niski nakład środków na projekty badawczo-rozwojowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z danych GUS za 2020 r. wynika, że nakłady krajowe brutto na działalność B+R (GERD) wyniosły 32,4 mld zł i zwiększyły się w skali roku o 7 proc. Największy w nich udział – 62,8 proc.  miał sektor przedsiębiorstw, ponoszący 20,4 mld zł wydatków. Tymczasem w 2020 r. w ramach ulgi B+R wartość odliczenia stanowiła zaledwie 17 proc. tej kwoty (3,54 mld zł).

– Nadal duża część przedsiębiorstw nie korzysta z dostępnych ulg podatkowych.  Dużą bolączką systemu finansowania innowacji w Polsce jest fakt, że wielu podatników nie słyszało o tych mechanizmach lub jest przekonanych, że skorzystanie z nich jest zbyt skomplikowane. Często przedsiębiorcy mylą ulgi z dotacjami. Dotacje wymagają wysokiego stopnia innowacyjności oraz spełnienia wielu warunków szczegółowych. Tymczasem obowiązujące ulgi proinnowacyjne są dużo bardziej przystępne. Umożliwiają uzyskanie środków w oparciu o projekty, które są innowacyjne już w skali przedsiębiorstwa. Także te, które już się rozpoczęły, a nawet te, które zakończyły się niepowodzeniem – zauważa Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik.

Źródło: Ayming Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA