REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na robotyzację – gdzie kończy się definicja robota przemysłowego?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
ulga na robotyzację
ulga na robotyzację
Shutterstock

REKLAMA

Ulga na robotyzację. Począwszy od 2022 r. firmy, które decydują się na wprowadzenie robotów przemysłowych do swojego procesu produkcji, mogą dodatkowo odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu związanych z wydatkami na robotyzację w danym roku. W celu skorzystania z ulgi, przedsiębiorca musi prowadzić działalność produkcyjną. W przypadku poniesienia straty przez firmę lub osiągnięcia dochodu niepozwalającego na odliczenie ulgi, można ją rozliczyć w ciągu 6 kolejnych lat podatkowych, jednak warto zaznaczyć, że na chwilę obecną przewidziano, aby ulga obowiązywała jedynie do 2026 roku.

Ulga w spółce handlowej

Firmy kupujące robota dla celów niezwiązanych z produkcją spotykają się z negatywnym podejściem fiskusa względem możliwości skorzystania z ulgi. W tej kwestii stanowisko organów podatkowych było dotąd jasne – ulga przysługuje tylko w przypadku, w którym robot jest wykorzystywany bezpośrednio do produkcji. Roboty przemysłowe w branży logistycznej, handlowej czy transportowej nie są objęte ulgą na robotyzację. 

Zastosowanie przemysłowe - definicja fiskusa

Zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie cztery kategorie warunków wymienionych dalej w tym przepisie. Dyrektor KIS podkreśla przy tym, że przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia „zastosowań przemysłowych” i odwołuje się do definicji słownikowej. Fiskus uznał niedawno, że pojęcia „przemysł” i „zastosowanie przemysłowe” odnoszą się wyłącznie do działalności produkcyjnej i nie można do tego katalogu zaliczyć czynności związanych z dystrybucją produktów. 

Dla przykładu, spółka dystrybuująca produkty do aptek zakupiła linię do transportu pojemników z punktu nadania, do punktu odbioru. Nabyła także maszynę do sortowania produktów na poszczególnych odbiorców. Firma zapytała fiskusa, czy może uzyskać ulgę na robotyzację powołując się na przytoczony już art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT. Fiskus w interpretacji z 1 września 2023 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.264.2023.1.DD) zastosował jednak wąską interpretację „zastosowań przemysłowych” i przesądził o braku możliwości rozliczenia w ramach ulgi robotów zakupionych dla zastosowania innego, niż produkcyjne. 

Intencją wprowadzenia ulgi na robotyzację było umożliwienie wypełnienia luk w produkcji, wynikających ze zbyt małej liczby pracowników produkcyjnych, robotami przemysłowymi. Dlatego firmy chcące skorzystać z ulgi muszą wiedzieć, czy zakupione maszyny spełniają definicję robota przemysłowego i będą używane w działalności produkcyjnej. Indywidualne interpretacje z 2022 r. wskazują, że pojęcie robota przemysłowego należy definiować ściśle, stosując przy tym wyłącznie wykładnię językową. Oznacza to m.in., że wszystkie procesy poprodukcyjne realizowane za pomocą maszyn przemysłowych nie uprawniają do skorzystania z tej ulgi. 

Ulga na robotyzację - stanowiska sądów

Ze stanowiskiem fiskusa zgodził się WSA w Poznaniu w wyroku z 24 maja 2023 r. (sygn. I SA/Po 52/23). Orzekł on, że ulga na robotyzację dotyczy wyłącznie „robotów przemysłowych”, a przy interpretacji tego terminu należy stosować definicję ustawową, która definiuje robota przemysłowego jako maszynę produkcyjną. Inne zdanie miał jednak WSA w Gliwicach w wyroku z 12 lipca 2023 r. (sygn. I SA/Gl 119/23),  w którym uznał, że stanowisko fiskusa jest zbyt zawężające i niezasadne. Przedmiotem ulgi w tym przypadku był robot wykorzystywany przy produkcji butelek. Swoją decyzję argumentował tym, że ze znaczenia literalnego „dla zastosowań przemysłowych” nie wynika, aby należało wyłączyć z tego pojęcia czynności związane pośrednio z produkcją, takie jak np. przeniesienie towaru po zakończonej produkcji czy sprawdzenie jego szczelności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwe zmiany w podejściu fiskusa

Nadzieją na zmiany może być interpretacja z 26 maja 2023 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.186.2023.2.MBD). Dyrektor KIS w wydanej niedawno interpretacji stwierdził, że ulga może być również stosowana w odniesieniu do maszyn służących do pakowania produktów powstających w spółce. Choć pozytywna interpretacja daje nadzieję na złagodzenie stanowiska fiskusa, to jednak, póki co, stanowiska w tym obszarze wciąż pozostają niejednolite, co niewątpliwie utrudnia podatnikom korzystanie z ulgi.

Autor: Sebastian Stefańczyk, Aplikant Radcowski ID Advisory

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  WIBOR konsekwentnie w dół a za nim spadają raty kredytów. Rynek już wie co zrobi RPP w październiku 2023 r.?

  Kredytobiorcy mający kredyty w złotówkach oparte o WIBOR 3M mogą dziś spodziewać się spadku raty o około 8-10%. A to dlatego, że WIBOR zdążył już spaść nie tylko po wrześniowym cięciu stóp, ale też w oczekiwaniu na kolejny ruch w dół w październiku 2023 roku. Aktualne notowania sugerują, że rynek jest pewien cięcia stóp procentowych w październiku  o 25 punktów bazowych, a nie wykluczony jest ruch w dół o 50 punktów. 

  Tabela kursów średnich NBP nr 191/A/NBP/2023 - z 3 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 3 października 2023 roku. NBP nr 191/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6147 zł.

  Od jakiej kwoty pełna księgowość w 2024 roku?

  Obowiązek prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych w 2024 roku zależy od limitu przychodów za rok obecny. Konieczność prowadzenia ksiąg powstanie po przekroczeniu kwoty 9 218 200 zł. Zdecydował o tym kurs euro z 2 października br.

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych 2024 - limity, stawki, najem prywatny

  Jakie limity dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą obowiązywały w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt w 2024 roku? Kto może płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych kwartalnie w 2024 roku? Jakie stawki ryczałtu obowiązują w 2024 roku?

  PKPiR 2024 (podatkowa księga przychodów i rozchodów) - limit przychodów. Które przychody trzeba uwzględnić licząc limit?

  PKPiR 2024 - limit przychodów. Podatkową księgę przychodów i rozchodów (stosuje się skróty: pkpir lub kpir) może prowadzić w 2024 roku ten rozliczający się wg skali podatkowej PIT lub 19% podatkiem liniowym podatnik PIT (tj. osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie i przedsiębiorstwa w spadku – wykonujące działalność gospodarczą), który w 2023 r. uzyskał mniej niż 9.218.200,- zł (2.000.000,- euro x 4,6091 zł) przychodów netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych. Średni kurs euro w NBP wyniósł 2 października 2023 r. (pierwszy dzień roboczy tego miesiąca) - 4,6091 zł.

  MF: 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku na OPP

  Polacy przekazali w tym roku organizacjom pożytku publicznego (OPP) 1,5 mld zł z tytułu 1,5 proc. podatku dochodowego za ubiegły rok; OPP otrzymały 416 mln zł więcej niż rok temu - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dodano, że 1,5 proc. podatku przekazało 12,7 mln podatników, o 3,2 mln mniej niż w roku ubiegłym. Najmniejsza przekazana kwota dla OPP wyniosła 1,20 zł, a przeciętna 121 zł.

  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  REKLAMA