REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na robotyzację – gdzie kończy się definicja robota przemysłowego?

ID Advisory
Nie mnożymy wątpliwości, proponujemy konkretne rozwiązania
ulga na robotyzację
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na robotyzację. Począwszy od 2022 r. firmy, które decydują się na wprowadzenie robotów przemysłowych do swojego procesu produkcji, mogą dodatkowo odliczyć 50% kosztów uzyskania przychodu związanych z wydatkami na robotyzację w danym roku. W celu skorzystania z ulgi, przedsiębiorca musi prowadzić działalność produkcyjną. W przypadku poniesienia straty przez firmę lub osiągnięcia dochodu niepozwalającego na odliczenie ulgi, można ją rozliczyć w ciągu 6 kolejnych lat podatkowych, jednak warto zaznaczyć, że na chwilę obecną przewidziano, aby ulga obowiązywała jedynie do 2026 roku.

Ulga w spółce handlowej

Firmy kupujące robota dla celów niezwiązanych z produkcją spotykają się z negatywnym podejściem fiskusa względem możliwości skorzystania z ulgi. W tej kwestii stanowisko organów podatkowych było dotąd jasne – ulga przysługuje tylko w przypadku, w którym robot jest wykorzystywany bezpośrednio do produkcji. Roboty przemysłowe w branży logistycznej, handlowej czy transportowej nie są objęte ulgą na robotyzację. 

Autopromocja

Zastosowanie przemysłowe - definicja fiskusa

Zgodnie z art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT przez robota przemysłowego rozumie się automatycznie sterowaną, programowalną, wielozadaniową i stacjonarną lub mobilną maszynę, o co najmniej 3 stopniach swobody, posiadającą właściwości manipulacyjne bądź lokomocyjne dla zastosowań przemysłowych, która spełnia łącznie cztery kategorie warunków wymienionych dalej w tym przepisie. Dyrektor KIS podkreśla przy tym, że przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia „zastosowań przemysłowych” i odwołuje się do definicji słownikowej. Fiskus uznał niedawno, że pojęcia „przemysł” i „zastosowanie przemysłowe” odnoszą się wyłącznie do działalności produkcyjnej i nie można do tego katalogu zaliczyć czynności związanych z dystrybucją produktów. 

Dla przykładu, spółka dystrybuująca produkty do aptek zakupiła linię do transportu pojemników z punktu nadania, do punktu odbioru. Nabyła także maszynę do sortowania produktów na poszczególnych odbiorców. Firma zapytała fiskusa, czy może uzyskać ulgę na robotyzację powołując się na przytoczony już art. 38eb ust. 3 ustawy o CIT. Fiskus w interpretacji z 1 września 2023 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.264.2023.1.DD) zastosował jednak wąską interpretację „zastosowań przemysłowych” i przesądził o braku możliwości rozliczenia w ramach ulgi robotów zakupionych dla zastosowania innego, niż produkcyjne. 

Intencją wprowadzenia ulgi na robotyzację było umożliwienie wypełnienia luk w produkcji, wynikających ze zbyt małej liczby pracowników produkcyjnych, robotami przemysłowymi. Dlatego firmy chcące skorzystać z ulgi muszą wiedzieć, czy zakupione maszyny spełniają definicję robota przemysłowego i będą używane w działalności produkcyjnej. Indywidualne interpretacje z 2022 r. wskazują, że pojęcie robota przemysłowego należy definiować ściśle, stosując przy tym wyłącznie wykładnię językową. Oznacza to m.in., że wszystkie procesy poprodukcyjne realizowane za pomocą maszyn przemysłowych nie uprawniają do skorzystania z tej ulgi. 

Ulga na robotyzację - stanowiska sądów

Ze stanowiskiem fiskusa zgodził się WSA w Poznaniu w wyroku z 24 maja 2023 r. (sygn. I SA/Po 52/23). Orzekł on, że ulga na robotyzację dotyczy wyłącznie „robotów przemysłowych”, a przy interpretacji tego terminu należy stosować definicję ustawową, która definiuje robota przemysłowego jako maszynę produkcyjną. Inne zdanie miał jednak WSA w Gliwicach w wyroku z 12 lipca 2023 r. (sygn. I SA/Gl 119/23),  w którym uznał, że stanowisko fiskusa jest zbyt zawężające i niezasadne. Przedmiotem ulgi w tym przypadku był robot wykorzystywany przy produkcji butelek. Swoją decyzję argumentował tym, że ze znaczenia literalnego „dla zastosowań przemysłowych” nie wynika, aby należało wyłączyć z tego pojęcia czynności związane pośrednio z produkcją, takie jak np. przeniesienie towaru po zakończonej produkcji czy sprawdzenie jego szczelności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwe zmiany w podejściu fiskusa

Nadzieją na zmiany może być interpretacja z 26 maja 2023 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.186.2023.2.MBD). Dyrektor KIS w wydanej niedawno interpretacji stwierdził, że ulga może być również stosowana w odniesieniu do maszyn służących do pakowania produktów powstających w spółce. Choć pozytywna interpretacja daje nadzieję na złagodzenie stanowiska fiskusa, to jednak, póki co, stanowiska w tym obszarze wciąż pozostają niejednolite, co niewątpliwie utrudnia podatnikom korzystanie z ulgi.

Autor: Sebastian Stefańczyk, Aplikant Radcowski ID Advisory

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA