Francja naprawia podatki

Francuski parlament przegłosował we wtorek potężne obniżki podatków - sztandarową reformę gospodarczą zapowiadaną przez prezydenta Sarkozy'ego

Głównym elementem przyjętego pakietu jest zniesienie opodatkowania od przepracowanych nadgodzin. Taka właśnie zmiana była sztandarową obietnicą wyborczą Nicolasa Sarkozy'ego. Przekonywał on wyborców, że likwidacja podatków od nadgodzin nakręci gospodarkę, ponieważ dzięki niej Francuzom wróci ochota do dłuższej pracy.

Parlament niemal całkowicie zniósł podatki spadkowe. Dodatkowo parlamentarzyści zadecydowali, że maksymalna suma wszystkich obciążeń podatkowych nie może łącznie przekroczyć 50 proc. dochodów obywatela (do tej pory granica była wyznaczona na 60 proc.). I wreszcie - koszty spłaty kredytu hipotecznego będzie można odliczać od podstawy opodatkowania. W ten sposób Sarkozy chce zachęcić Francuzów, by z najemców mieszkań stawali się ich właścicielami.

Przeciwko cięciom podatków protestowała Partia Socjalistyczna, nazywając je "prezentami dla bogatych". Socjaliści przypomnieli, że cięcia podatkowe będą kosztować budżet ok. 13 mld euro rocznie. Rząd oraz deputowani prawicowej UMP przekonują jednak, że ryzyko warto podjąć, bo cięcia podatkowe przyspieszą wzrost PKB o 1,5 pkt proc., i to już w 2008 r.

Wkrótce socjalistów czeka zapewne kolejna porażka w parlamencie: minister sprawiedliwości Rachida Dati zaprezentowała we wtorek projekt zaostrzenia kodeksu karnego. To kolejna wyborcza obietnica Sarkozy'ego. Zmiana kodeksów ma wprowadzić m.in. wysokie minimalne kary dla recydywistów. Minister Dati, przedstawiając projekt reform, była w dość szczególnej sytuacji - nowe przepisy już wkrótce mogą zaszkodzić jej bratu. Jamal, jeden z jedenaściorga rodzeństwa minister Dati, zrządzeniem losu właśnie we wtorek ponownie stawał przed sądem. Prokuratura zarzuca mu udział w handlu narkotykami.

Tymczasem Partia Socjalistyczna wzięła się do porządków w swoich szeregach. W poniedziałek wieczorem specjalne spotkanie z politykami PS zorganizowała Ségolene Royal, ekskandydatka do prezydentury. To spotkanie - zdaniem francuskiej prasy - jest wyraźnym sygnałem, że Royal (której można zarzucić wiele, ale nie brak energii) chce przejąć przywództwo na lewicy, bo obecnie partii brakuje lidera.

Royal będzie o tyle łatwiej, że jeden z dotychczasowych liderów partii, lubiany Jack Lang (minister kultury za czasów prezydenta François Mitterranda), odciął się od władz PS. Przyjął bowiem zaproszenie prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego i zasiądzie w komisji ds. reform instytucjonalnych.

Konrad Niklewicz

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...