Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy

Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy / Materiały prasowe
Polski Ład a klin podatkowy. Polski Ład ma zresetować regresywny klin podatkowy i podtrzymać wzrost gospodarczy; myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin – powiedział minister finansów Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Polski Ład a klin podatkowy

„W ostatnim roku mieliśmy pierwszą od lat recesję. +Polski Ład+ jest po to, aby podtrzymać rozwój gospodarki, aby wzmocnić odbicie gospodarcze i podtrzymać konsumpcję, bo jeśli więcej wydajemy, to sklepy zarabiają lepiej, jest praca. Drugim zadaniem +Polskiego Ładu+ jest zresetowanie regresywnego klina podatkowego. I myślę, że to, co proponujemy, zda egzamin” – mówił Kościński podczas w poniedziałek Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Autopromocja

Szef MF wziął udział w dyskusji poświęconej „Planowi gospodarczemu dla Polski”. Podczas panelu odniósł się także do tezy, że w roku 2023 konieczne będą cięcia gospodarcze.

Budżet na rok 2022

„W budżecie na rok 2022 nie używamy już terminologii +finanse publiczne+, tylko general government, aby wszystko było przejrzyste. Agencje ratingowe, instytucje finansowe wiedzą, jaki mamy stan finansów publicznych. Na koniec lipca mieliśmy 35 mld zł nadwyżki w budżecie, w sierpniu ta tendencja się utrzymała. W przyszłym roku deficyt sektora general government wynosić będzie 2,8 proc, a więc poniżej wymogów z Traktatu z Masstricht, dług będzie wynosić 55 proc. PKB, a więc także poniżej wskaźników wymaganych przez KE. Nie spodziewam się kłopotów w 2023 r.; pamiętajmy, że recesja się już skończyła, a więc pieniądze, które wydawaliśmy na ratowanie firm, już nie będą potrzebne, więc wydatki będą mniejsze, a dochody będą dobre” – powiedział minister finansów.

Krajowy Program Odbudowy

Kościński przyznał, że jest optymistą jeśli chodzi o napływ pieniędzy z Krajowego Programu Odbudowy, który jeszcze nie został zatwierdzony przez Komisję Europejską.

„Nikt nie ma interesu, aby te pieniądze do Polski nie przyszły. Komisja nie ma interesu, bo przecież nie wyda ich na coś innego, zagraniczne firmy także nie mają interesu, bo przecież te pieniądze nie będą wydawane wyłącznie przez polskie firmy, zagraniczne przedsiębiorstwa też mogą stawać do konkursów o te pieniądze” – dodał minister finansów.

W dyskusji wziął udział także prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. „Uważam, że propozycje z +Polskiego Ładu+ są dobre. W Polsce mamy problem dużej skali arbitrażu podatkowego między różnymi formami zatrudnienia. To ma negatywne skutki dla bezpieczeństwa finansowego osób zatrudnionych na umowach śmieciowych, zwłaszcza bezpieczeństwo emerytalne. No i mamy kwestię klina podatkowego, który sprawia, że od dochodów na poziomie powyżej 12 tys. zł efektywna stawka podatkowa spada, co powoduje, że system nie jest spójny i sprawiedliwy. Ale poza zmianami podatkowymi jest tam dużo innych ważnych elementów” – powiedział Borys.

Prezes PFR stwierdził, że „Polski Ład” trafnie się odnosi do problemów, jakie stanęły przed Polska po pandemii. „Jest to pierwszy program polityczny w Polsce, który tak mocno eksponuje transformację energetyczną. Jest tam także dużo o cyfryzacji i zdrowiu” – powiedział Borys.

autor: Marek Siudaj

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...