Ceny transferowe 2022 – jakie zmiany wprowadzi Polski Ład?

Mariański Group
Profesjonalizm & Pasja
rozwiń więcej
Ceny transferowe 2022 – jakie zmiany wprowadzi Polski Ład?
Ceny transferowe 2022. W Sejmie trwają prace legislacyjne nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten (przygotowany w ramach tzw. Polskiego Ładu), zawiera m.in. zmiany w zakresie przepisów podatkowych dot. cen transferowych. Co się zmieni od 2022 roku?

Polski Ład. Zmiany w cenach transferowych

W podatkowym projekcie „Polskiego Ładu” zaproponowano daleko idące uproszczenia oraz redukcję spoczywających na podatnikach obowiązków sprawozdawczych w zakresie cen transferowych. Zgodnie z projektem, podatnicy będą mogli zredukować swoje obowiązki sprawozdawcze związane m.in. z brakiem konieczności składania dwóch odrębnych dokumentów takich jak oświadczenie o sporządzeniu dokumentacji lokalnej i formularz TPR (docelowo jeden zintegrowany formularz) oraz zyskać więcej czasu na przygotowanie lokalnej dokumentacji cen transferowych i informacji o cenach transferowych.

Autopromocja

Najważniejsze zmiany w cenach transferowych w projekcie „Polskiego Ładu”:

Zmiany w definicji podmiotów powiązanych

Ujednolicenie w przepisach ustaw PIT i CIT pojęcia spółki niemającej osobowości prawnej.
Zaproponowanie, aby powiązanie zachodziło pomiędzy spółką niebędącą osobą prawną a każdym z jej wspólników odrębnie. Doprecyzowanie kwestii wywierania znaczącego wpływu, odnoszącego się również do udziału w stratach spółek.

Zmiany w korektach cen transferowych

Dopuszczenie możliwości dokonywania korekt cen transferowych in minus także w sytuacji, gdy podatnik otrzymał od podmiotu powiązanego dowód księgowy potwierdzający dokonanie korekty cen transferowych. Jednocześnie, zrezygnowanie z obowiązku informowania o dokonaniu korekty cen transferowych w zeznaniu rocznym (uchylenie jednego z warunków formalnych korekty TP).

Zmiany w zakresie safe harbour

Doprecyzowanie warunków umożliwiających zastosowanie safe harbour poprzez wskazanie roku podatkowego jako okresu (dotychczas przesłanki odnosiły się do roku obrotowego), w którym badana jest możliwość zastosowania uproszczenia. Ponadto, określenie momentu na jaki umowa pożyczki (kredytu, obligacji) powinna być zgodna z warunkami safe harbour w zakresie oprocentowania, przesądzając że powinny one zostać spełnione każdorazowo w przypadku zmiany umowy pożyczki.

Zmiany w zakresie sporządzania local file

Wydłużenie terminu na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych – do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (obecnie: do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego).

Uwzględnienie w wartości transakcji podatku od towarów i usług w przypadku braku jego neutralności. Zgodnie z propozycją, wartość transakcji kontrolowanej będzie uwzględniała podatek VAT, w przypadku gdy podatnikowi nie będzie przysługiwać obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.

Wprowadzenie zwolnienie z obowiązku sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych dla transakcji kontrolowanych objętych mechanizmem typu safe harbour – pożyczek, kredytów, obligacji oraz transakcji dotyczących rozliczeń w zakresie tzw. czystego refakturowania (z zastrzeżeniem warunków szczegółowo opisanych w ustawie).

Wskazanie, że lokalna dokumentacja cen transferowych będzie mogła nie zawierać analizy porównawczej lub analizy zgodności w przypadku:
- transakcji spełniających kryteria zwolnienia safe harbour dla transakcji kontrolowanych stanowiących usługi o niskiej wartości (warunek ten przewidują także obecne przepisy),
- transakcji kontrolowanych zawieranych przez podmioty powiązane będące mikroprzedsiębiorcą lub małym przedsiębiorcą w rozumieniu Prawa przedsiębiorców, oraz
- transakcji innych niż transakcje kontrolowane, które objęte są obowiązkiem dokumentacyjnym, zawieranych z tzw. rajami podatkowymi lub w których rzeczywisty właściciel kontrahenta jest rezydentem tzw. rajów podatkowych.

Wydłużenie terminu na przedłożenie dokumentacji cen transferowych na żądanie organu podatkowego

Wydłużenie terminu z 7 do 14 dni na przedłożenie lokalnej dokumentacji przez podatnika na żądanie organu podatkowego (w przypadku, gdy podmioty powiązane są obowiązane do sporządzenia lokalnej lub grupowej dokumentacji cen transferowych).

Oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych

Zlikwidowanie oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych jako odrębnego dokumentu i przeniesienie go, w zmienionej treści, do informacji o cenach transferowych (TPR).

Informacja o cenach transferowych TPR

Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych TPR do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (z obecnie obowiązującego terminu do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego).

Zasady podpisywania TPR

Informacja o cenach transferowych będzie mogła być podpisywana przez:
• osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną,
• osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub
• kierownika jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, a w przypadku gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez jedną albo więcej osób uprawnionych do reprezentacji, z zachowaniem zasad reprezentacji.

Projektowane przepisy wyłączają możliwość podpisywania informacji przez pełnomocnika, jednakże wprowadzają wyjątki od tego wyłączenia. Należą do nich prokurent działający zgodnie z zasadami reprezentacji oraz pełnomocnik będący adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.

Pozostałe zmiany

Modyfikacja  sankcji karnych skarbowych w związku z likwidacją oświadczenia o sporządzeniu dokumentacji cen transferowych (do 720 stawek dziennych w przypadku braku przygotowania lokalnej, bądź grupowej dokumentacji cen transferowych i do 240 stawek dziennych za sporządzenie dokumentacji po terminie);

Wprowadzenie przepisu odnoszącego się do źródeł danych do sporządzenia informacji o cenach transferowych TPR (tzn. w oparciu o informacje zawarte w dokumentacji lokalnej lub informacje pochodzące ze sprawozdania finansowego bądź innych dokumentów).

Rezygnacja z obowiązku wyznaczania wspólnika spółki niebędącej osobą prawną, który obowiązany jest do złożenia informacji TPR za spółkę.

Wprowadzenie zwolnienia z obowiązku składania informacji o zawartych umowach z nierezydentami (ORD-U) dla podatników lub spółek niebędących osobami prawnymi, którzy mają obowiązek złożenia informacji TPR i nie dokonują tzw. „transakcji rajowych”.

Ireneusz Ledzion, Starszy konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw - przebieg procedury legislacyjnej w Sejmie

Artykuł pochodzi z bloga firmabezryzyka.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...