O zmianie przepisów zdecyduje resort finansów

Łukasz Zalewski
rozwiń więcej
Nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym w zakresie wskazanym w wyroku TK jest już pewna. Doradcy i resort finansów chcą również zmian dotyczących działalności doradców, oraz postępowania przed sądami. Realizacja zaproponowanych rozwiązań będzie jednak możliwa dopiero w przyszłym roku.


Mała nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym, czyli realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego (K 42/05), jest przesądzona. Przekonanie takie wyraża Ministerstwo Finansów, które ma przygotować zmiany, i Krajowa Rada Doradców Podatkowych, najbardziej zainteresowana ich wprowadzeniem. Zarówno doradcy, jak i resort, chcieliby jednak głębszych zmian. Nad nowelizacją mają pracować wspólnie. Pierwsze uzgodnienia zostaną ustalone podczas spotkania przedstawicieli KRDP i ministerstwa w najbliższą środę.


Aleksander Stanek, przewodniczący komisji ds. współpracy z organami państwa Krajowej Rady Doradców Podatkowych, poinformował, że Rada pracuje obecnie nad postulatami, które zaakceptowałyby obie strony. Lista propozycji, które zostaną przedstawione resortowi, ma zostać ustalona na dzisiejszym posiedzeniu Rady.


Propozycje doradców


Od maja KRDP zbierała propozycje zmian w ustawie o doradztwie podatkowym. W wyniku prac powstał zbiór postulatów.


- Podzieliłbym propozycje doradców podatkowych na dwie grupy. Pierwszą stanowią regulacje, które powodują rozbieżności interpretacyjne lub których nie ma w ustawie. Druga grupa to propozycje jakościowych zmian - powiedział Zbigniew Błaszczyk, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców.


Szymon Dalc, członek komisji współpracy z organami państwa KRDP, dodał, że ustawa o doradztwie podatkowym uchwalona dziesięć lat temu ogranicza doradców w pewnych zakresach, m.in. w zakresie reprezentowania klientów w postępowaniach podatkowych prowadzonych przed sądami innymi niż administracyjne.


- Zmiany wymagają zatem te wszystkie regulacje, które ograniczają doradców podatkowych - podkreślił Szymon Dalc.


Do najważniejszych zmian można zaliczyć dostosowanie przepisów o korporacji doradców podatkowych do uregulowań funkcjonujących np. w korporacjach prawniczych. Chodzi m.in. o przeniesienie zakazu reklamy z ustawy o doradztwie podatkowym do zasad etyki.


Kolejną propozycją jest możliwość uczestnictwa doradców podatkowych w spółkach komandytowych oraz w osobowych wraz z adwokatami i radcami prawnymi.


- Dzięki temu możliwa byłaby kompleksowa obsługa podatników, co poprawiłoby ich sytuację rynkową - wyjaśnił Zbigniew Błaszczyk. A zatem klient, który potrzebowałby zarówno obsługi prawnej, jak i podatkowej, miałby możliwość uzyskania kompleksowej usługi w jednej firmie.


Reprezentacja w sądzie


Liczne propozycje dotyczą reprezentowania klientów przed sądami. Szymon Dalc uważa, że doradcy powinni mieć możliwość występowania w sprawach podatkowych klientów przed wszystkimi sądami, nie tylko administracyjnymi.


- Dziś nie możemy reprezentować podatników np. w sprawach karnych skarbowych - wyjaśnił nasz rozmówca.


Doradcy chcieliby również korzystać z ochrony prawnej podobnej, jaka przysługuje sędziom i prokuratorom, w przypadku reprezentowania stron postępowania.


Kolejną propozycją jest wprowadzenie prawa udzielania substytucji.


- Chcielibyśmy, aby doradcy mogli udzielać substytucji zarówno innym doradcom, jak i adwokatom oraz radcom prawnym - stwierdził Zbigniew Błaszczyk.


Kolejna propozycja dotyczy stroju doradcy. Zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni występują przed sądami w jednolitych strojach urzędowych. Minister sprawiedliwości powinien określić również taki strój dla doradców podatkowych. Na problem ten zwrócił uwagę na jednej z konferencji sędzia NSA Bogusław Dauter.


Doradcy postulują również, aby obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej nie był ograniczony w czasie oraz żeby zwolnienie z niej mógł wydać tylko sąd, a nie prokurator.


Kolejne propozycje dotyczą powoływania członków komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego, nadzoru ministra nad korporacją oraz sprecyzowania, czy w kwestiach nieuregulowanych w ustawie Rada może podejmować decyzje.


Witold Franc, rzecznik dyscyplinarny KRDP, odniósł się też do propozycji wprowadzenia licencji podatkowej. Jego zdaniem, jeśli pomysł wejdzie w życie, to klienci korzystający z usług doradców podatkowych powinni uzyskać większe uprawnienia.


- Jeżeli bowiem do bardzo podobnych uprawnień można dojść dwiema różnymi drogami, to również zakres takiego uprawnienia powinien się różnić - wyjaśnił Witold Franc.

Część z tych propozycji ma zapewne realne szanse na wejście w życie, część natomiast pozostanie w sferze życzeń doradców. Decydujący głos należy bowiem do resortu i posłów.


Realizacja wyroku TK


Planem minimum KRDP i resortu finansów jest wprowadzenie zmian wynikających z wyroku Trybunału.


- Nowelizacja wynikająca z wyroku nie dotyczy jednak zmian jakościowych, ale musi być uchwalona przez Sejm do 5 grudnia. W tej sprawie istnieje pełna zgodność między korporacją a ministerstwem - powiedział Aleksander Stanek, przewodniczący komisji ds. współpracy z organami państwa Krajowej Rady Doradców Podatkowych.


Trybunał Konstytucyjny dał ustawodawcy sześć miesięcy na uchwalenie zgodnie z procedurą legislacyjną przepisów, które do ustawy błędnie wprowadził w 2004 roku Senat. Chodzi o dwa przepisy ustawy z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 86): art. 2 ust. 1 pkt 2 określający, że czynnością doradztwa podatkowego jest prowadzenie ksiąg i innych ewidencji podatkowych oraz art. 27 ust. 1 pkt 1 stanowiący, że doradcy podatkowi wykonują zawód jako osoby fizyczne prowadzące działalność we własnym imieniu i na własny rachunek lub jako uczestnicy spółek niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek komandytowo-akcyjnych.


5grudnia mija termin, do którego ustawodawca ma czas na realizację wyroku TK w sprawie doradców podatkowych


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Doradcy podatkowy chcą zmian


ŁUKASZ ZALEWSKI

lukasz.zalewski@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...