Zwrot VAT w 15 dni dla podatnika bezgotówkowego

Terminal płatniczy, Policja / Policja
Jeżeli podatnik VAT rejestruje swoją sprzedaż wyłącznie na kasach online lub wirtualnych, to może otrzymać zwrot VAT na rachunek w 15 dni. Ministerstwo Finansów wyjaśnia jak to zrobić.

Zwrot VAT w 15 dni na rachunku podatnika

Podejmujesz inwestycje związane z rozwojem swojej firmy lub ponosisz wysokie koszty bieżące działalności i masz nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym? Jesteś detalistą i przyjmujesz wpłaty bezgotówkowe przy użyciu kas online lub wirtualnych? Sprawdź, czy przysługuje Ci zwrot VAT na rachunek w 15 dni, bez dodatkowych formalności.

Autopromocja

Co zrobić, aby otrzymać szybki zwrot VAT

1) Wystarczy, że wykorzystujesz od co najmniej roku wyłącznie kasy online lub wirtualne do rejestracji swojej sprzedaży.

2) Złóż deklarację z wykazanym zwrotem - do 25. dnia następnego miesiąca.

3) Oznacz w deklaracji „Zwrot VAT w 15 dni”.

4) Administracja skarbowa sprawdzi zwrot i wypłaci pieniądze na Twój rachunek.

Nie wymagamy od Ciebie żadnych dodatkowych dokumentów. Wiemy, że liczy się czas. Opieramy weryfikację o dane, które gromadzimy w naszych systemach informatycznych.

Jakie warunki musisz spełnić i co sprawdza urząd skarbowy

Pamiętaj – poniższe warunki musisz spełniać łącznie.

Aby szybko przelać pieniądze na Twoje konto, sprawdzamy, czy:

- przez ostatnie 3 miesiące/kwartał poprzedzające okres z wykazanym zwrotem VAT przyjmujesz płatności bezgotówkowe – co najmniej 65 proc. obrotu rejestrowanego na kasie fiskalnej w każdym miesiącu,

- przez ostatnie 3 miesiące/kwartał poprzedzające okres z wykazanym zwrotem VAT jesteś detalistą ze sprzedażą rejestrowaną na kasie online lub wirtualnej – nie mniej niż 80 proc. całego Twojego obrotu w każdym miesiącu,

- przez ostatni rok osiągasz obrót detaliczny nie mniejszy niż 50 tys. zł brutto na miesiąc w kasach wirtualnych lub online.

Szybki zwrot VAT opieramy na wiarygodności i rzetelności Twoich rozliczeń:

- bądź zarejestrowany do VAT przez co najmniej rok i składaj terminowo deklaracje VAT,

- posiadaj rachunek do przyjmowania płatności zgłoszony w wykazie podatników VAT przynajmniej od 3. ostatnich miesięcy.

Upewnij się również, że kwota VAT z przeniesienia z poprzednich deklaracji nie przekracza 3 tys. zł, a kwota zwrotu - dwukrotności podatku VAT od Twojej sprzedaży detalicznej.

Po potwierdzeniu Twoich rozliczeń zwrócimy VAT w 15 dni.

Co zyskujesz

Szybkie zasilenie firmy środkami VAT na kolejne inwestycje. Poprawiasz płynność finansową, szybciej dysponujesz środkami na koncie i możesz szybciej inwestować pieniądze.

Zapewniasz przejrzystość rozliczeń i kreujesz pozytywny obraz firmy u klientów i administracji.

Twoi klienci mogą płacić kartą w wygodny i bezpieczny sposób, bez dbania o odpowiednią ilość gotówki w portfelu czy szukanie bankomatu.

Zwrot VAT w 15 dni dla podatnika bezgotówkowego. Pytania podatników i odpowiedzi Ministerstwa Finansów

Podatnik przez 3 kolejne miesiące poprzedzające okres w rozliczeniu za który występuje o zwrot powinien posiadać rachunek w STIR. Czy jeżeli w tym okresie wystąpiła tygodniowa przerwa w posiadaniu rachunku zgłoszonego w STIR warunek będzie spełniony?

NIE. Warunek dotyczący posiadania rachunku na „białej liście” dotyczy nieprzerwanego posiadania rachunku przez okres 3 m-cy poprzedzających okres, w rozliczeniu za który podatnik występuje z wnioskiem o zwrot VAT.

Podatnik powinien spełnić m.in. warunek ekonomiczny w zakresie wysokiego progu obrotu detalicznego ewidencjonowanego na kasach online, w stosunku do całego obrotu podatnika. Podatnik rozlicza się miesięcznie. 25 maja 2022 r. składa deklarację za kwiecień 2022 r. Za jakie miesiące powinien spełniać ten warunek?

Warunek jest spełniony jeżeli wysoki próg obrotu ewidencjonowanego na kasach rejestrujących online/wirtualnych był utrzymywany przez styczeń, luty i marzec 2022 r.

Wnioskując o szybki zwrot VAT trzeba będzie spełnić m.in. kryterium ekonomiczne w zakresie wysokiego 80% progu płatności bezgotówkowych w sprzedaży detalicznej ewidencjonowanej na kasie online. Podatnik rozliczający się miesięcznie 25 sierpnia 2022 r. składa deklarację za lipiec 2022 r. Czy ten warunek będzie spełniony przy osiągnięciu płatności bezgotówkowych na poziomie 70% dla zwrotu wykazanego w deklaracji za lipiec 2022 r.?

TAK. W pierwszych dwóch latach programu próg ten jest obniżony do poziomu 65%. Takie rozwiązanie uwzględnia tempo rozwoju płatności bezgotówkowych w kraju oraz przybliża podatnikom możliwość skorzystania z tego rozwiązania, zapewniając dostępność preferencji dla większej liczby podatników.

Przez 12 miesięcy poprzedzających deklarację z wykazanym zwrotem podatnik powinien ewidencjonować sprzedaż przy zastosowaniu kas online. Do ewidencjonowania sprzedaży wykorzystywana jest jeszcze dodatkowo kasa starego typu. Czy preferencja jest adresowana do użytkowników wyłącznie kas online, w tym wirtualnych, którzy wycofali kasy starego typu ze swojej działalności?

TAK. Przesyłanie danych z kas online umożliwia US sprawdzenie warunków zwrotu bez dodatkowych formalności ze strony podatnika. Dzięki kasom online, w tym wirtualnym, umożliwiającym połączenie i przesyłanie danych, US dokona automatycznej weryfikacji warunków zwrotu. Podatnik, który w swojej sprzedaży używa kas online w tym wirtualnych, ale poza tymi urządzeniami stosuje także kasy starego typu – nie będzie mógł skorzystać ze zwrotu VAT w 15 dni.

Celem preferencji jest popularyzacja obrotu bezgotówkowego. Podatnik bezgotówkowy powinien przyjmować w większości płatności bezgotówkowe. Czy za takie płatności uznawane są wyłącznie płatności kartą?

NIE. Chodzi o wszelkie urządzenia czy też procedury umożliwiające płatnikowi złożenie zlecenia płatniczego (nie dotyczy to innych form płatności niż bezgotówkowe) bez wskazywania konkretnych urządzeń czy technologii.
Chodzi o to, żeby uwzględniać coraz to bardziej zaawansowane urządzenia i aplikacje płatnicze, które z pewnością będą licznie pojawiały się w przyszłości. Za płatność bezgotówkową uznaje się zatem m.in. płatność przelewem, kartą z użyciem terminala, z użyciem aplikacji, blikiem, etc.

Podatnik składa terminowo deklarację za dany okres wnioskując o zwrot w terminie 15 dni poprzez oznaczenie znacznika w deklaracji. Czy powinien dokonać dodatkowych formalności po złożeniu deklaracji celem uzyskania szybkiego zwrotu?

NIE. Po przesłaniu deklaracji sprawdzenie warunków zwrotu w przyspieszonym terminie jest po stronie US. W szczególności nie będzie wymagane przekazywanie danych potwierdzających spełnienie przez podatnika progu płatności bezgotówkowych w obrotach zewidencjowanych przy użyciu kas rejestrujących online, w tym wirtualnych. Weryfikacja zwrotu będzie dokonywana automatycznie. Nie powinno być potrzeby dodatkowych kontaktów podatnika będącego detalistą, z urzędem skarbowym.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...