Kilkaset księgowych wzięło udział w największym w Polsce kongresie branży rachunkowo-księgowej

Kilkaset księgowych wzięło udział w największym w Polsce kongresie branży rachunkowo-księgowej / INFOR
Jak wynika z raportu Krajowej Izby Biur Rachunkowych obecnie w Polsce funkcjonuje około 70 tysięcy biur rachunkowych i nawet 400 tysięcy księgowych. Część z nich poza rodzimym rynkiem z powodzeniem działa na tych zagranicznych, obsługując tamtejszych, ale i polskich klientów. O tym, że warto nawiązywać międzynarodowe partnerstwo i nie bać się nowoczesnych rozwiązań przekonywali eksperci podczas Międzynarodowego Kongresu Biur Rachunkowych w Targach Kielce.

250 uczestników, 35 wystawców, liczne grono prelegentów i ekspertów, duża dawka merytorycznej wiedzy oraz wypełniony po brzegi program - tak w wielkim skrócie wyglądał III Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych. Przedstawiciele tego sektora przez dwa dni debatowali w Targach Kielce o zmianach prawa, procesach digitalizacji, nowoczesnych systemach zarządzania i międzynarodowych relacjach.

Autopromocja

Polska może stać się centrum rachunkowości i finansów na świecie

Współpraca międzynarodowa, obsługa zagranicznych klientów, zatrudnianie cudzoziemców, finansowanie biur rachunkowych w trudnej sytuacji ekonomicznej klientów to tylko część tematów poruszanych na największym w kraju spotkaniu branży rachunkowo-księgowej. – III edycja MKBR jest naprawdę międzynarodowa i to nie tylko z nazwy. Po pierwsze za sprawą tematyki i tegorocznego hasła „Globalnie czy lokalnie”, a po drugie za sprawą zagranicznych gości z Estonii i Holandii – mówiła podczas uroczystego otwarcia wiceprezes zarządu Targów Kielce Bożena Staniak, życząc wszystkim uczestnikom owocnych spotkań i dobrze wykorzystanego czasu w Targach Kielce. Z tej zachęty skorzystała m.in. Pani Aneta, właścicielka jednego z biur rachunkowych, która po raz pierwszy pojawiła się na kongresie. – Warto było wygospodarować trochę czasu i przyjechać do Kielc, bo dawka wiedzy i praktycznych porad od ekspertów i innych uczestników jest nieoceniona – mówiła, zapowiadając swoja obecność również w kolejnych edycjach.

Międzynarodowe skalowanie biznesu jest możliwe po określeniu, w jakim celu firma chce uzyskać kapitał zagraniczny i jaki ma mieć on wymiar. Jacek Bajson, doradca podatkowy z 25-letnim doświadczeniem podkreślał, że kapitał nie ma narodowości i istnieją dwa warianty pozyskiwania zagranicznych zasobów. – Pierwszy z wariantów, sukcesyjny, polega na tym, że przede wszystkim należy wykorzystać potencjał firmy, skapitalizować wartości i zyski firmy. Nie należy po prostu zamykać biznesu, należy wychodzić z inicjatywą. Drugi wariant, rozwojowy, wskazuje na rozwój poprzez łączenie biur rachunkowych na rynku lokalnym – mówił. Łukasz Mazur podkreślał z kolei, że kapitał to nie tylko pieniądze, lecz także wiedza, know-how i kontakty międzynarodowe. To także procentujący w przyszłości udział w sieciach biur rachunkowych.

By Polska stała się centrum rachunkowości w Europie i na świecie potrzebne jest wykorzystywanie polskich zasobów i technologii za granicą. Stosowanie waluty wymiennej pozwoli na skalowanie biznesu i wchodzenie na rynki zagraniczne. W Polsce już funkcjonują zagraniczne grupy i firmy, a polskie rozwiązania IT i oprogramowania do rachunkowości są bardzo nowoczesne i intuicyjne.

Ważne słowa padły także z ust współorganizatorki kongresu, Aliny Rudnickiej-Acosta prezes zarządu Audyt Partner, która mówiła o wpływie toczącej się za granicą wojny i  jej wpływie na biznes i relacje międzynarodowe. – Proponując rok temu temat „Globalnie czy lokalnie” nie sądziłam, że dziś będzie on aż tak aktualny. Każdy z nas obserwując, co dzieje się dookoła, widzi już nie tyko wydarzenia w Polsce, ale przede wszystkim interesujące jest to, co dzieje się poza krajem. Przybliżyliśmy się do Europy i USA, ale klienci i partnerzy cały czas starają się dotrzeć do relacji biznesowych poza krajem – mówiła w trakcie kongresu.

Debata nt. międzynarodowości ujawniła również największe wyzwania i bariery stojące przed podmiotami chcącymi nawiązać współpracę zagraniczną. Najczęściej wspominano o barierach językowych, kulturowych, trudnościach wynikających ze stosowania specjalistycznego języka i braku zrozumienia obowiązujących przepisów prawnych. Beata Boruszowska i Joanna Nguyen, przedstawicielki prężnie działających biur rachunkowych w Polsce, mówiły natomiast o dobrych doświadczeniach w zakresie współpracy z pracownikami zagranicznymi. Podkreślały, że kompetencje i doświadczenie osób pochodzących z innego kraju wcale nie odbiegają od umiejętności prezentowanych przez Polaków.

Digitalizacja jedyną drogą rozwoju sektora rachunkowości

O tym, że warto stosować nowoczesne systemy zarządzania i wspierania biur rachunkowych oraz nie bać się procesu digitalizacji, debatowano w trakcie panelu dotyczącego nowoczesnych rozwiązań dla biur rachunkowych. – Digitalizacja jest jak Yeti, wszyscy o niej słyszeli, ale większość jej nie widziała i ma duże opory przed jej wprowadzeniem – zażartował na wstępie Marcin Pichur, wiceprezes w DocuWere i jeden z ekspertów biorących udział w panelu. Obawy te wynikają często z braku znajomości tematu lub ograniczenia zaufania, co do bezpieczeństwa cyfrowych wersji dokumentów. Te, jak twierdzi doświadczony konsultant, są zdecydowanie bardziej bezpieczne, niż tradycyjne, papierowe.

Pandemia i wynikająca z niej praca zdalna w wielu sektorach, w tym rachunkowości, szybko zweryfikowały, które firmy są zdigitalizowane i przystosowane do pracy w nowych realiach. – 2,5 roku temu łatwo można było sprawdzić, kto korzysta z cyfrowych rozwiązań w swoim biurze. Ale, co warte podkreślenia, niektóre firmy potrafiły w ciągu miesiąca przejść ten proces i odnaleźć się w nowym systemie – mówiła Monika Smulewicz, dyrektor zarządzająca outsourcingiem kadr, płac i rachunkowości w Grant Thornton.

Uczestnicy kongresu mogli poznać także praktyczne zastosowanie oferowanych systemów do zarządzania biurem rachunkowym w trakcie towarzyszących wydarzeniu warsztatów. – Obecnie 90 procent dekretacji robionych jest ręcznie, w tej czy innej formie, a czasami wręcz w ogóle ten proces jest pomijany. Takie rozwiązanie znacznie spowalnia prace i powinno przejść do lamusa – mówił Adam Niewiedzioł z firmy Soldeo. Z badań firmy Suncode wynika, że wdrożenie cyfrowego systemu zarządzania dokumentami przyspiesza pracę biur rachunkowych średnio o 40-60 procent. Z transformacją cyfrową przedsiębiorstw ściśle związany jest również temat bezpieczeństwa danych, który wywołuje w branży rachunkowej wiele kontrowersji. Rozwiązania, jakie można zastosować istnieją, ale często są albo źle rozumiane przez osoby obsługujące wirtualne bazy dokumentów lub najogólniej mówiąc nie cieszą się zaufaniem klientów. Wojciech Jankowski, konsultant DocuWere w firmie Ricoh Polska, od wielu lat doradza i wyjaśnia, jak bezpiecznie wejść na ścieżkę cyfryzacji.

Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych to cykliczne wydarzenie organizowane w Targach Kielce, którego głównym celem jest dostarczanie właścicielom polskich biur rachunkowych wiedzy, technologii i informacji niezbędnych do podnoszenia jakości, zwiększania efektywności i poszerzania zakresu usług świadczonych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...