Dyrektorzy finansowi w Polsce - 81 proc. czasu zabiera im dostosowanie do nowych przepisów

Dyrektorzy finansowi w Polsce - 81 proc. czasu zabiera im dostosowanie do nowych przepisów / Shutterstock
Aż 84 proc. ankietowanych polskich dyrektorów finansowych (CFO) wskazuje, że ich priorytetem na najbliższe 3 lata będzie zapewnienie zgodności działalności z przepisami i regulacjami, przy średniej światowej 27 proc. Poświęcają na te działania, w swojej ocenie, 81 proc. czasu i zasobów – wynika z badania firmy doradczej EY.

Priorytety dyrektorów finansowych w Polsce

Zgodnie z wynikami badania "Tax Compliance, a priorytety dyrektorów finansowych w Polsce" firmy EY, 84 proc. ankietowanych lokalnych dyrektorów finansowych wskazuje, że ich priorytetem na najbliższe 3 lata będzie compliane (zapewnienie zgodności działalności z normami, zaleceniami lub stosownymi praktykami – przyp. PAP), podczas gdy średnia dla świata wynosi 27 proc. Zgodnie z raportem, wynika to z dynamicznych zmian przepisów podatkowych oraz poziomu ich skomplikowania, co zmusza CFO (Chief Financial Officer – dyrektor finansowy, przyp. PAP) do bycia na bieżąco z regulacjami.

Autopromocja

Dyrektorzy finansowi mają mało czasu na planowanie, analizowanie oraz wspieranie bieżącej działalności firmy

Jak stwierdzono, "zdaniem dyrektorów finansowych aż 81 proc. czasu i zasobów podlegających im działów przeznaczana jest na compliance, a tylko 19 proc. to planowanie, analizowanie oraz wspieranie bieżącej działalności firmy". Wskazano, że w optymalnych warunkach, 47 proc. czasu powinno być poświęcone compliance, a 53 proc. na inne działania wspierające wzrost firmy.

"Uwarunkowania regulacyjne sprawiają, że w Polsce dyrektor finansowy ma zupełnie inne priorytety niż jego odpowiednicy w innych państwach. W naszym kraju CFO przede wszystkim myśli o zgodności z przepisami" – stwierdził Zbigniew Deptuła, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY Polska. – "Zamiast poszukiwać operacyjnych oszczędności, dba o bezpieczeństwo rozliczeń" – dodał.

85 proc. CFO nie zamierza obniżać kosztów działu podatkowo-księgowego

Zgodnie z raportem, 85 proc. CFO nie zamierza obniżać kosztów działu podatkowo-księgowego w ciągu najbliższych 3 lat z uwagi na bezpieczeństwo podatkowe firmy. Dyrektorzy finansowi kojarzą zmniejszanie kosztów z obniżeniem jakości i redukcją bezpieczeństwa, a w konsekwencji zwiększenie ryzyka podatkowego – napisano.

Wyzwania przyszłości

W odpowiedzi na pytanie "Czy uważa Pan/i, że CFO Państwa firmy jest dobrze przygotowany do wyzwań stojących w ciągu najbliższych 3 lat przed firmą?" 43 proc. osób zarządzających firmą stwierdziło "zdecydowanie tak", 26 proc. "raczej tak", 22 proc. "raczej nie", a 2 proc. "zdecydowanie nie". 7 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "trudno powiedzieć". Jak stwierdzono w raporcie, chociaż blisko 70 proc. badanych na pierwszy rzut oka ufa dyrektorom finansowym, tak 26 proc. ankietowanych, które wybrało "raczej tak", wskazuje na pewne wahanie. "Z tej perspektywy blisko 60 proc. CEO ma mniejsze lub większe wątpliwości co do przygotowania ich CFO do wyzwań, które stoją w ciągu najbliższych 3 lat przed przedsiębiorstwami" – napisano.

Co zmieni się w pracy dyrektorów finansowych?

Jak prognozuje EY, funkcja dyrektorów finansowych w kolejnych lata ulegnie zmianom. Z osób skupionych na finansach, staną się menadżerami znającymi się na technologiach, co ma wynikać z przyspieszenia procesów firmowych, jak np. digitalizacja raportowania, cyfrowa transformacja działów podatkowo-księgowych i innowacje zwiększające wydajność firmy.

"Opierając się na danych dyrektor finansowy będzie w stanie kreślić scenariusze wyprzedzające wydarzenia. W konsekwencji w znacznie szerszym stopniu będzie wspierał zarząd, a także koordynował outsourcing w zakresach podatków, księgowości lub płac. Przyszłość dla CFO wygląda optymistycznie" – stwierdził cytowany w raporcie Marcin Jurczak, Partner oraz Lider Zespołu Usług Księgowych i Płacowych, EY Polska. (PAP)

ra/ skr/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...