Resort szuka 14 dyrektorów izb skarbowych

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Minister finansów ogłosił konkurs na stanowiska 14 z 16 dyrektorów izb skarbowych. Dziś w 14 izbach nie ma dyrektorów, lecz jedynie pełniący obowiązki. MF chce tę sytuację zmienić.

W czwartek minister finansów ogłosił konkurs na dyrektorów izb skarbowych w Bydgoszczy, Białymstoku, Gdańsku, Kato- wicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. To aż 14 stanowisk na 16 możliwych. Konkursem nie zostały objęte tylko dwie izby - w Opolu i Zielonej Górze.

Urzędnicy podejrzewają, że wynika to z faktu, że w 14 ośrodkach, które mają wziąć udział w konkursie, nie ma dyrektorów, a jedynie pełniący obowiązki dyrektora. Podkreślają, że są zdziwieni tą sytuacją.

Ministerstwo Finansów w roz- mowie z GP wskazało, że potrzeba przeprowadzenia konkursu na dyrektorów 14 izb skarbowych wynika z faktu, że parlament nie uchwalił ustawy o urzędach i izbach skarbowych, która zawierała m.in. nowe zasady powoływania pracowników na te stanowiska.

- W związku z tym, że nie ma szans na uchwalenie tej ustawy, resort finansów postanowił nie przedłużać istniejącego stanu tymczasowości i zorganizował konkurs na dyrektorów na dotychczasowych zasadach - podkreślił Jakub Lutyk, rzecznik prasowy resortu finansów.

Na uczestnictwo w konkursowych szrankach nie zostało wiele czasu. Zaledwie dwa tygodnie. Komunikat o naborze na dyrektorów izb ukazał się 13 września, a zainteresowani dokumenty muszą złożyć lub wysłać do 28 września 2007 r.

Zgłoszenie do konkursu wraz z kompletem dokumentów należy złożyć w Ministerstwie Finansów w pok. 4322 lub przesłać pocztą listem poleconym w terminie 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia (w przypadku nadania na poczcie, decyduje data stempla pocztowego) z dopiskiem: Konkurs na stanowisko dyrektora Izby Skarbowej w...

Uczestnicy konkursu dopuszczeni do wzięcia w nim udziału zostaną pisemnie zawiadomieni o terminie i miejscu konkursu. Konkurs przeprowadzany jest w formie egzaminu składającego się z dwóch części: pisemnej - w formie testu zawodowego i zadań sytuacyjnych oraz ustnej - w trakcie której ocenie podlegają zdolności organizatorskie oraz predyspozycje do kierowania zespołami pracowniczymi.

DOKUMENTY POTRZEBNE DO KONKURSU

Osoby zainteresowane konkursem muszą złożyć:

l zgłoszenie do konkursu,

l zaświadczenie o aktualnym zatrudnieniu w urzędzie albo organie podległym MF,

l odpisy świadectw pracy,

l odpisy dokumentów określających poziom i kierunek wykształcenia,

l oświadczenie o posiadaniu wyłącznie obywatelstwa polskiego,

l oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych,

l kwestionariusz osobowy,

l oświadczenie o niekaraniu zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi,

l pisemną zgodę na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego,

l posiadane oceny dotychczasowej pracy,

l syntetyczne opracowanie planu zamierzonych działań na stanowisku dyrektora izby skarbowej i sposobu jego realizacji.

28 września

mija termin nadsyłania dokumentów do konkursu na stanowisko dyrektora jednej z 14 izb skarbowych

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...