Jak odzyskać nadpłatę podatku [PIT, VAT, CIT]. Jaki termin?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
Sprawdź jak odzyskać nadpłatę podatku / Shutterstock

Nadpłata podatku może powstać w wyniku zapłaty fiskusowi zbyt dużej kwoty lub uiszczenia podatku, który nie był wymagany. Jak odzyskać nadpłatę? Ile czasu ma urząd na zwrot podatku?

rozwiń >

Nadpłata podatku. Jaki dokument jest podstawą do otrzymania zwrotu?

Sam fakt zapłaty podatku w zbyt dużej wysokości nie wystarczy. Przede wszystkim należy porównać faktycznie zapłacony podatek z odpowiadającą mu deklaracją, z której wynika, ile powinniśmy byli w rzeczywistości zapłacić. Jeżeli okaże się, że nadpłata wynika z anulowania naszej sprzedaży, to powinniśmy uprzednio skorygować deklarację VAT oraz deklarację PIT lub CIT i dopiero porównać skorygowaną deklarację z zapłaconym podatkiem. 

Autopromocja

Zwrot VAT – jak odzyskać nadpłatę?

Zwracam uwagę, że podstawą do stwierdzenia takiej nadpłaty jest stosowna deklaracja. Gdy rozmawiamy o VAT nie ma z tym większego problemu - deklaracje musimy składać co miesiąc lub co kwartał więc łatwo jest skorygować deklarację za konkretny okres, którego dotyczyła anulowana sprzedaż. 

Jak odzyskać nadpłatę PIT lub CIT?

Natomiast sprawa z podatkiem dochodowym nie jest już taka prosta. O ile VAT rozliczamy w okresach miesięcznych lub kwartalnych, tak PIT i CIT są rozliczane w okresach rocznych, dlatego należy „sięgnąć” do deklaracji rocznej. Oznacza to również, że jeżeli zapłaciliśmy zbyt wysoką zaliczkę na poczet podatku w trakcie roku, to musimy zaczekać do sporządzenia deklaracji rocznej, w której wykażemy wysokość płaconych zaliczek w trakcie roku. 

W jakim terminie odzyskamy nadpłatę podatku PIT?

Jeżeli w wyniku anulowania transakcji rozpoznaliśmy nadpłatę w PIT lub CIT, to nadpłata jest zwracana niemalże automatycznie po dokonaniu stosownej korekty deklaracji. Warunkiem jest, że nie posiadamy innych zaległości podatkowych - wówczas nadpłata jest przeksięgowywana na poczet najdawniejszej zaległości, z uwzględnieniem odsetek. 

W przypadku deklaracji PIT termin zwrotu nadpłaty wynosi 3 miesiące dla deklaracji składanych w formie papierowej. Natomiast, jeżeli składaliśmy ją elektronicznie, to czas na zwrot wynosi 45 dni. Jednocześnie, istnieje możliwość, że to organ podatkowy na drodze czynności sprawdzających dokona za nas korekty deklaracji i wykaże nadpłatę. W takim wariancie jej zwrot następuje w ciągu 3 miesięcy od dokonania korekty. 

Jaki termin na odzyskanie nadpłaty podatku CIT?

Z kolei, na gruncie CIT nie istnieje „szybsza ścieżka” w postaci 45-dniowego terminu zwrotu nadpłaty. Nadpłata wykazana zarówno przez podatnika, jak i organ skarbowy dokonujący czynności sprawdzających podlega zwrotowi w przeciągu 3 miesięcy od dnia skorygowania deklaracji CIT. 

Jaki termin na odzyskanie nadpłaty VAT?

Sytuacja wygląda analogicznie ze zwrotem nadpłaconego VAT. Tutaj również nadpłata podlega zwrotowi w przeciągu 3 miesięcy licząc od dnia skorygowania deklaracji. Podkreślam, że opisywany tutaj zwrot odnosi się do zapłaty VAT w zbyt dużej wysokości, ale już nie do zwrotu VAT powstałego na skutek nadwyżki VAT-u naliczonego nad VAT-em należnym.

Gdy korekta deklaracji budzi wątpliwości fiskusa, jej przeanalizowanie może wymagać więcej czasu. Jeżeli nadpłata zostanie zwrócona przez organ podatkowy z przekroczeniem powyższych terminów, to powinna ona być powiększona o odsetki za zwłokę. 

Zwrot dokonywany jest na rachunek bankowy podatnika, a jeżeli w związku z danym podatkiem nie był on zobowiązany do prowadzenia rachunku bankowego - na wskazany przez niego rachunek bankowy, przekazem pocztowym lub odbierając nadpłatę osobiście w urzędzie skarbowym. 

Co z nadpłatą podatku? Nie tylko zwrot jest możliwy 

Zwrot środków to nie jest jedyna możliwa czy też konieczna opcja. Powstałą nadpłatę możemy również przekazać w całości lub w części na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. W tej sytuacji należy złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego stosowny wniosek. Należy w nim podać swoje dane, wskazać kwotę podatku, którą chcemy przeznaczyć, wskazać deklarację (w tym rodzaj podatku i okres, za który ją składaliśmy), z której wynika nadpłata i analogicznie wskazać podatek, na poczet którego chcielibyśmy przekazać powstałą nadpłatę. 

„Przerzucanie” nadpłaty z jednego podatku na drugi może być szczególnie pomocne, gdy przez pomyłkę pomieszaliśmy kwoty przelewów przypisanych do poszczególnych podatków. Jednakże, jeżeli nie ma takiej konieczności, zostawianie skarbówce więcej środków na przyszłość, w obliczu dwucyfrowej inflacji może być zwyczajnie nieopłacalne. Warto więc wiedzieć, że nadpłacone środki zwyczajnie nam się należą z powrotem. 

Autor: Tomasz Bethke, Kancelaria Mentzen 

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...