Straty z funduszy inwestycyjnych można odliczyć

Przemysław Molik
rozwiń więcej
W PIT są niejasne przepisy o rozliczaniu strat w ramach dochodów kapitałowych. Dochodu z funduszy inwestycyjnych nie pomniejsza się o straty z innych źródeł. Stratą z funduszy można jednak obniżyć dochód ze sprzedaży akcji.

ANALIZA

Autopromocja

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. - ustawa o PIT) przyjęto zasadę, że o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Jednak kwestia pomniejszenia dochodu ze zbycia papierów wartościowych o stratę wynikającą z umorzenia jednostek w funduszu kapitałowym, a do tych zaliczają się fundusze inwestycyjne, nie jest jednoznacznie uregulowana.

Nie ma przeszkód

Przepisy art. 30a ust. 5 ustawy o PIT zakazują jedynie pomniejszania dochodu z udziału w funduszach kapitałowych o stratę z takich funduszy lub inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich. Oznacza to, że podatnik nie może skompensować straty osiągniętej np. z inwestowania w akcje na giełdzie z dochodami z funduszu inwestycyjnego. Operacja odwrotna, to znaczy uwzględniająca stratę z udziału w funduszu inwestycyjnym, jest więc możliwa.

- Biorąc pod uwagę ogólną zasadę pozwalającą na potrącanie od dochodu strat powstałych w ramach tego samego źródła przychodu oraz powyższy specyficzny wyjątek od tej zasady wskazany w art. 30a ust. 5 ustawy, należałoby przyjąć, iż możliwe jest pomniejszenie dochodu ze zbycia papierów wartościowych o stratę wynikającą z umorzenia jednostek w funduszu kapitałowym - mówi Michał Grzybowski, doradca podatkowy w Ernst & Young.

Przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych mieszczą się w tym samym źródle przychodów, co dochód ze sprzedaży akcji.

- Należy więc stwierdzić, że nie ma przeszkód, aby odliczać stratę z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych od dochodów osiągniętych ze sprzedaży akcji. Ustawa o PIT zawiera też ograniczenie prawa do odliczenia straty z udziału w funduszach kapitałowych tylko od innych dochodów z udziału w tych funduszach - stwierdza Agata Wleklińska, doradca podatkowy z Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy.

Trzeba tylko pamiętać, że straty nie można odliczać jednorazowo w całości. Zgodnie z ogólną zasadą o wysokość straty ze źródła przychodów poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może jednak przekroczyć 50 proc. tej straty.

Stanowisko urzędów

Marek Gadacz, doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers, ma jednak wątpliwości, czy próba rozliczenia takich strat, choć teoretycznie możliwa, zostałaby zaakceptowana przez organy podatkowe.

- Przepisy w tej materii są niejednoznaczne. Jednak próba rozliczenia takich strat wydaje się ryzykowna, chyba że ktoś uzyskałby pozytywną odpowiedź organu podatkowego - mówi Marek Gadacz.

Dotychczasowa praktyka rzeczywiście działała na niekorzyść podatnika. Zapytanie, czy możliwe jest odliczenie straty z tytułu udziału w funduszu inwestycyjnym od innych dochodów, negatywnie rozpatrzył naczelnik Urzędu Skarbowego w Sandomierzu (postanowienie z 6 kwietnia 2005 r. nr PF. 415/2/05). Organ podatkowy interpretował, że przepis art. 9 ust. 6 ustawy o PIT nie zawiera zapisu, że w stosunku do zbywanych jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym ma zastosowanie art. 9 ust. 3 ustawy, mówiący o uwzględnieniu straty.

Organ konsekwentnie przyjmował założenie, że ogólne przepisy, dotyczące rozliczania straty ze źródła przychodu, stanowią, że rozliczeniu podlegają straty m.in. ze zbycia papierów wartościowych, udziałów w spółkach mających osobowość prawną i pochodnych instrumentach finansowych, nie wymieniając strat z funduszy kapitałowych.

- Zapis taki może być interpretowany w ten sposób, iż jedynie straty ze źródeł wymienionych w powołanym przepisie podlegają rozliczeniu z innymi dochodami z kapitałów pieniężnych. Zakładając taką interpretację, podatnik nie mógłby rozliczyć straty z funduszu z dochodem z akcji - tłumaczy Marek Gadacz.

Zakaz niejednoznaczny

Arkadiusz Gliniecki, doradca podatkowy z KPMG, uważa, że przepisy ustawy o PIT nie wskazują wprost, czy można odliczyć straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych od dochodu osiągniętego z tytułu sprzedaży akcji. Ekspert ma wątpliwości co do praktyki takiego rozliczenia i powołuje się na poglądy doktryny.

- W doktrynie można spotkać pogląd, że dochody z funduszy kapitałowych i ze sprzedaży akcji, mimo iż są dochodami z kapitałów pieniężnych, stanowią oddzielne strumienie dochodów i w związku z tym kompensowanie strat z jednego strumienia dochodów z dochodem z drugiego strumienia nie jest możliwe - zauważa Arkadiusz Gliniecki.

Zdecydowanie przeciwna odliczaniu strat z tytułu udziału w funduszu jest Anna Chiczewska, doradca podatkowy z Deloitte. Według niej art. 9 ust. 6 ustawy o PIT enumeratywnie wylicza straty ze źródeł kapitałowych podlegające odliczeniu od dochodu z tego źródła przychodów, i nie uwzględnia przy tym strat pochodzących z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Zwraca również uwagę na brak technicznych możliwości takiego rozliczenia.

- Ponadto ustawa o PIT nie przewiduje możliwości rozliczenia rocznego dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Konsekwentnie, nie istnieje możliwość odliczenia straty z takich dochodów w zeznaniu rocznym PIT-38, przeznaczonym dla dochodu ze zbycia akcji - dodaje Anna Chiczewska.

Poglądu o zakazie odliczania strat z funduszu inwestycyjnego nie podziela jednak Agata Wleklińska. Jej zdaniem ograniczenia w odliczeniu tej straty nie będzie stanowił art. 9 ust. 6 ustawy o PIT, który określa niektóre rodzaje strat podlegających odliczeniu, bowiem, jak argumentuje, nie zamieszczono w nim katalogu zamkniętego.

- W przeciwnym razie ograniczałoby to prawo do odliczenia wszelkich innych strat, które nie zostały wymienione w tym przepisie - w tym strat z działalności gospodarczej - dodaje Agata Wleklińska.

Rozliczenie roczne

Gdyby konsekwentnie przyjmować założenie, że ustawa o PIT nie przewiduje możliwości rocznego rozliczenia dochodów z tytułu udziału w funduszu inwestycyjnym, to w wątpliwość należy podać również, sugerowane przez organy podatkowe i doradców, rozliczenia w PIT-38 dochodów z funduszy zagranicznych, które nie mają polskiego płatnika.

Zdaniem Michała Grzybowskiego, mimo że PIT-38 nie przewiduje rozliczenia w nim strat z udziału w funduszach kapitałowych, to jednocześnie, wydaje się, że jest to jedyny sposób na dokonanie omawianego rozliczenia.

- Może ono jednak, ze względu na wskazane wątpliwości interpretacyjne, powodować ryzyko pytań ze strony władz skarbowych - przestrzega Michał Grzybowski.

Fundusz inwestycyjny i akcje stanowią dwa źródła dochodu, ale jedno źródło przychodu, czyli kapitały pieniężne. Odliczanie straty z funduszu inwestycyjnego od dochodów z akcji jest więc możliwe. Ponadto przepisy powinny być tak skonstruowane, żeby podatnik nie zastanawiał się, czy intencją ustawodawcy było rozdzielenie tych dwóch źródeł, czy też zaklasyfikowanie ich jako jedno. Brak wyraźnego zakazu oznacza, że rozliczanie strat w ramach dochodu z akcji powinno być dozwolone. Przepisy ustawy nie zakazują wprost kompensacji dochodu z akcji stratami z funduszu inwestycyjnego. Praktyka organów podatkowych jest jednak inna i działa na niekorzyść inwestora. Odliczając to w ten sposób, ryzykuje się, że fiskus może próbować sprawdzić źródło tych strat. Ma na to pięć lat liczonych od końca roku, w którym zostało złożone zeznanie.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenie dochodu z kapitałów pieniężnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Odliczanie straty

POSTULUJEMY

Przepisy ustawy o PIT w części dotyczącej rozliczania strat w ramach dochodów kapitałowych powinny zostać doprecyzowane przez ustawodawcę, gdyż coraz częściej budzą wiele niejasności.

PRZEMYSŁAW MOLIK

przemyslaw.molik@infor.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...