Fiskus uratuje 1 proc. dla chorych dzieci?

Piotr Skwirowski
rozwiń więcej
Przepisy nas do tego nie zmuszają, ale czujemy powagę sytuacji - powiedział „Gazecie Wborczej” rzecznik Ministerstwa Finansów Jakub Lutyk.

 

Autopromocja

 


Ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi przekazanie 1 proc. podatku na konkretnego podopiecznego fundacji, np. na chore dziecko. Poprosił o to szef resortu finansów Jacek Rostowski. To efekt dramatycznych apeli rodziców chorych i niepełnosprawnych dzieci.

 

 


Od kilku lat każdy podatnik może samodzielnie przekazać 1 proc. rocznego podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Do tej pory musiał wpłacić pieniądze na poczcie lub w banku, a na przelewie mógł zaznaczyć np., że chce, by pieniądze poszły na leczenie konkretnego dziecka.

 


Za namową organizacji pożytku publicznego rząd i parlament postanowiły ułatwić przekazywanie 1 proc. Już przy najbliższym rozliczeniu podatku za 2007 r. nazwę fundacji czy stowarzyszenia, któremu chcemy przekazać pieniądze, wpiszemy do formularza PIT, a urząd skarbowy załatwi za nas resztę.

 

 


Niestety, przy okazji zniknęła możliwość przekazania 1 proc. podatku np. na konkretne chore dziecko. Rodzice takich dzieci mówią, że stracili najlepsze źródło pozyskiwania pieniędzy na leczenie.

 

 


- Znajomi, którzy dotąd pomagali nam 1 proc. swoich podatków, teraz przestaną płacić, bo pieniądze będą trafiać do wspólnego worka w fundacji, a nie wprost na nasze dziecko - tłumaczą. O pomoc prosili premiera, posłów, rzecznika praw obywatelskich.

 

 


O sprawie napisała „Gazeta”. Zaproponowaliśmy, by wykorzystać wolną rubrykę w PIT „Inne informacje” i w niej wpisywać, na kogo chcemy przekazać 1 proc.

 


Ze słów rzecznika resortu finansów wynika, że w swoim PIT podatnik prawdopodobnie będzie mógł podać imię i nazwisko podopiecznego fundacji, na którego subkonto ma wpłynąć 1 proc. podatku. Te dane zostaną wpisane do komputera. Potem fundacja dostanie komputerowy raport o tym, ile pieniędzy, od kogo i na kogo wpłynęło z 1 proc.

 

 


- Pracujemy nad tym, by w miarę możliwości zautomatyzować proces przekazywania fundacjom informacji o wpływach z 1 proc. podatku na ich konkretnych podopiecznych. Gdyby urzędnicy mieli to robić ręcznie, byłby z tym kłopot - tłumaczy Jakub Lutyk.

 

 


Zastrzega, że dopóki informatycy resortu nie dopracują tego rozwiązania, resort nie może oficjalnie ogłosić, że je wprowadza. - Mam nadzieję, że będziemy gotowi jeszcze w tym tygodniu - zapowiada rzecznik.

 

 


To byłoby tymczasowe rozwiązanie przy rozliczeniach z podatku za 2007 r. Docelowo prawdopodobnie potrzebna byłaby zmiana ustawy o PIT, tak by podatnik miał do wyboru dwa sposoby przekazania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego: - „po nowemu”, czyli za pośrednictwem urzędu skarbowego i - „po staremu”, czyli poprzez samodzielną wpłatę pieniędzy na konto fundacji.

 

 


- To byłoby chyba najlepsze rozwiązanie - ocenił w rozmowie z „Gazetą” Jacek Bajson, szef działu podatkowego w firmie doradczej PricewaterhouseCoopers. - Ci, którzy chcieliby wspierać różne programy fundacji czy stowarzyszeń, mogliby powierzyć urzędowi skarbowemu przekazanie pieniędzy na te cele. Ci, którzy swoim podatkiem chcieliby wesprzeć za pośrednictwem fundacji jej konkretnego podopiecznego, robiliby to samodzielnie.

 

 


Przeciwko przywróceniu możliwości wpłacania 1 proc. na konkretne osoby protestują tymczasem działacze pozarządowi. - 1 proc. jest odpisem na rzecz organizacji pożytku publicznego, a nie na indywidualny cel. Traktowanie go w ten sposób zaburza cel i istotę tego, jakże cennego, mechanizmu. 1 proc. został stworzony, aby alokować pieniądze zamiast w budżecie państwa - w działalności pożytecznej publicznie, a nie rozwiązywaniu indywidualnych problemów - napisała do „Gazety” Izabela Dembicka z portalu www.ngo.pl.

 


Źródło: gazeta.pl

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...