Niższa składka zdrowotna? Leszczyna: nie ma przestrzeni fiskalnej, dlatego zakres reformy zaproponowany przez MZ zawiera tylko zmianę dotyczącą sprzedaży środków trwałych

Niższa składka zdrowotna? Leszczyna: nie ma przestrzeni fiskalnej, dlaczego zakres reformy zaproponowany przez MZ zawiera tylko zmianę dotyczącą sprzedaży środków trwałych / Shutterstock

Czy składka zdrowotna zostanie obniżona? Ministra zdrowia Izabela Leszczyna stwierdziła, że wcale nie czeka na to, żeby zmniejszono składkę zdrowotną. Jej zdaniem nie ma przestrzeni fiskalnej, dlatego zakres proponowanej reformy zasad naliczania składki zdrowotnej zaproponowany przez MZ zawiera tylko zmianę dotyczącą sprzedaży środków trwałych.

Zakres proponowanej reformy zasad naliczania składki zdrowotnej zaproponowany przez MZ zawiera tylko zmianę dotyczącą sprzedaży środków trwałych

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna powiedziała, że skierowała do Rady Ministrów projekt ustawy. Propozycja wyłącza od podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychody ze sprzedaży środków trwałych. "W tej chwili ani nie mamy wspólnego projektu, który by został zaakceptowany przez wszystkie partie koalicyjne, ani szczególnie w kontekście powodzi nie mamy przestrzeni fiskalnej, do tego, by zrobić coś więcej" - wyjaśniła w TVN24. Dlatego zakres proponowanej reformy zasad naliczania składki zdrowotnej zaproponowany przez MZ zawiera tylko zmianę dotyczącą sprzedaży środków trwałych.

"Jako minister zdrowia wcale nie czekam, by zmniejszono składkę zdrowotną. Myślę, że przedsiębiorcy potrafią liczyć pieniądze i rozumieją, że robimy to, co możemy zrobić, a to, co będziemy mogli robić w kolejnych latach, także będziemy robić" - powiedziała Izabela Leszczyna.

Autopromocja

Czy będą zapowiadane zmiany w poziomie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców?

Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku ministra zdrowia Izabela Leszczyna razem z ministrem finansów Andrzejem Domańskim przedstawili szerszą propozycję reformy składki zdrowotnej. Zakładała ona nie tylko zniesienie naliczania składki od zbywalnych środków trwałych, ale też zmiany w poziomie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
E-palacze zapłacą więcej! Będzie akcyza na wielorazowe papierosy elektroniczne i podgrzewacze do wyrobów nowatorskich
30 wrz 2024

Opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy kodeks karny skarbowy. Ma on na celu opodatkowanie akcyzą wielorazowych papierosów elektronicznych i podgrzewaczy oraz urządzeń wielofunkcyjnych do wyrobów nowatorskich.

Ekspert: zmiany w sposobie opodatkowania fundacji rodzinnych nie mają silnych podstaw merytorycznych
30 wrz 2024

Czy warto jest jedną, nieprzemyślaną zmianą przepisów podatkowych zniszczyć sens zakładania fundacji rodzinnych? Komentarz Andrzej Paczuskiego do odpowiedzi MF na interpelację ws. fundacji rodzinnych.

Niższa składka zdrowotna? Leszczyna: nie ma przestrzeni fiskalnej, dlatego zakres reformy zaproponowany przez MZ zawiera tylko zmianę dotyczącą sprzedaży środków trwałych
30 wrz 2024

Czy składka zdrowotna zostanie obniżona? Ministra zdrowia Izabela Leszczyna stwierdziła, że wcale nie czeka na to, żeby zmniejszono składkę zdrowotną. Jej zdaniem nie ma przestrzeni fiskalnej, dlatego zakres proponowanej reformy zasad naliczania składki zdrowotnej zaproponowany przez MZ zawiera tylko zmianę dotyczącą sprzedaży środków trwałych.

Przy równorzędnych kwalifikacjach, trzeba wybrać kandydata płci "niedostatecznie reprezentowanej". Dyrektywa UE będzie wdrożona w Polsce jeszcze w 2024 roku
30 wrz 2024

W dniu 28 grudnia 2024 r. ma wejść w życie część polskich przepisów wdrażających dyrektywę unijną 2022/2381 z 23 listopada 2022 r. w sprawie poprawy równowagi płci wśród dyrektorów spółek giełdowych. Minister Sprawiedliwości opublikował niedawno projekt ustawy w tym zakresie. Co ważne, przepisy dyrektywy odnoszą się do niedostatecznie reprezentowanej płci w organach spółek, a więc – co do zasady - dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? 

Od kiedy e-Doręczenia będą obowiązkowe? Są różne terminy wdrożenia, zależnie od podmiotu
30 wrz 2024

Już od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy składający wniosek o wpis do CEIDG będą musieli korzystać z e-Doręczeń. Obowiązek ten ma dotyczyć komunikacji między firmami a administracją państwową. Jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji polskich usług publicznych.

Nowe przepisy dla branży TSL w październiku i listopadzie 2024 r. Jakie nowe obowiązki dla firm?
30 wrz 2024

W październiku i listopadzie 2024 r. firmy z sektora TSL czekają znaczące zmiany w prawie, jednocześnie wiążą się z tym nowe obowiązki. – Zmiany w prawie celnym, zarówno krajowe, jak i na poziomie Unii Europejskiej mają być wprowadzane stopniowo, ale potrzeba czasu, by się do nich przygotować – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath. 

Odroczony termin płatności na fakturze. Jak przyśpieszyć zapłatę należności? Co to jest faktoring jawny z regresem?
27 wrz 2024

W wielu branżach i firmach wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności to powszechna praktyka i standard biznesowy. Dla przedsiębiorców sprzedających towary i usługi, możliwość zaoferowania klientom odroczonego terminu zapłaty to często kluczowy element współpracy biznesowej. Jednak długie terminy płatności, sięgające 30, 45, 60 czy nawet 90 dni, mogą znacząco obciążać płynność finansową przedsiębiorstwa. Czy można więc przyspieszyć spływ należności? Rozwiązaniem może być finansowanie faktur, a dokładniej - usługa faktoringu.

Zapłata kartą lub BLIK-iem: czy można nie rejestrować transakcji na kasie fiskalnej? Kiedy jeszcze? Stanowiska fiskusa i sądów
27 wrz 2024

Płatności bezgotówkowe przybierają najróżniejsze formy. Należności uiścić można przykładowo plastikową kartą płatniczą przy pomocy terminala (zbliżeniowo lub z użyciem kodu PIN) albo online z wykorzystaniem kodu CVV/CVC, jak również tradycyjnym lub szybkim przelewem bankowym albo za pomocą dostępnej na smartfony usługi BLIK. Jako że transakcje te siłą rzeczy podlegają rejestracji w systemach elektronicznych, pojawia się pytanie o konieczność równoczesnego ich ewidencjonowania na kasie rejestrującej (tzw. kasie fiskalnej). W interpretacji z 14 marca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) udzielił odpowiedzi na pytanie przedsiębiorcy świadczącego na rzecz turystów usługi krótkoterminowego zakwaterowania.

Obligacje skarbowe 2024: oprocentowanie i oferta nowych emisji w październiku. Nawet 6,8 proc. w pierwszym roku oszczędzania
27 wrz 2024

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 września 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w październiku 2024 r. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmienią się w porównaniu do oferowanych we wrześniu br. Także podwyższone zostaną (sporo) opłaty za przedterminowy wykup dla nowo emitowanych obligacji. Od 25 września br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z niewielkim dyskontem. 

MRiT: 16 tys. zł na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub 75 proc. średniomiesięcznego przychodu z zeszłego roku. Pomoc dla firm poszkodowanych w powodzi
27 wrz 2024

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało 27 września 2024 r., że przygotowało mechanizm pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi. Takie firmy dostaną 16 tys. zł wsparcia na każdego zgłoszonego do ubezpieczenia w ZUS lub równowartość 75 proc. średniomiesięcznego przychodu osiągniętego rok wcześniej.

pokaż więcej
Proszę czekać...