Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?
- Nowe zasady oprocentowania nadpłat podatkowych – dobra wiadomość dla podatników
- Możliwości nadania pisma urzędowego u dowolnego operatora pocztowego
- Oto zestawienie przyjętych przez rząd zmiany ważnych dla podatników
Jest nowelizacja przepisów podatkowych, która wprowadza długo oczekiwaną zmianę dotyczącą oprocentowania nadpłat podatku. Zgodnie z nowymi regulacjami, nadpłaty powstałe w wyniku korzystnych dla podatnika orzeczeń, zarówno Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak i Trybunału Konstytucyjnego, będą oprocentowane od dnia ich powstania do dnia zwrotu. To niezwykle korzystna zmiana, która zapewni podatnikom realne korzyści finansowe w przypadku opóźnionych zwrotów.
Nowe zasady eliminują dotychczasowe luki w prawie, gwarantując większą sprawiedliwość w systemie podatkowym. Oprocentowanie obejmie również nadpłaty wynikające z innych korzystnych rozstrzygnięć, co daje większe poczucie bezpieczeństwa podatnikom dochodzącym swoich praw.
Nowe zasady oprocentowania nadpłat podatkowych – dobra wiadomość dla podatników
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów 15 stycznia br. Projektowane przepisy m.in. przewidują objęcie oprocentowaniem nadpłaty podatku – powstałej w wyniku korzystnego dla podatnika orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – w czasie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu. Takie same zasady, dotyczące oprocentowania, będą dotyczyć nadpłat, które powstały w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
Obecnie przepisy mówią, że gdy wniosek o zwrot nadpłaty podatku powstałej w wyniku orzeczenia TSUE został złożony po upływie 30 dni od opublikowania tego orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, oprocentowanie nadpłaty jest ograniczone do 30. dnia od tej publikacji. W przypadku, gdy nadpłata powstała po upływie 30. dnia, nadpłata nie jest oprocentowana.
Możliwości nadania pisma urzędowego u dowolnego operatora pocztowego
Poza tym w projektowanych przepisach jest mowa o zachowania terminu do złożenia pisma (wniosku, odpowiedzi na wezwania itp., w formie papierowej) przez nadanie tego pisma pocztą. Chodzi o wprowadzenie możliwości nadania pisma u dowolnego operatora pocztowego. Dotychczas, aby termin mógł być zachowany, pismo trzeba było nadać wyłącznie w placówce tzw. operatora wyznaczonego, czyli za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Oto zestawienie przyjętych przez rząd zmiany ważnych dla podatników
Najważniejsze rozwiązania przyjęte przez rząd:
- Nowe przepisy przewidują objęcie oprocentowaniem nadpłaty podatku – powstałej w wyniku korzystnego dla podatnika orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – w czasie od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu.
- Taka sama reguła oprocentowania zostaje przyjęta w odniesieniu do nadpłat, które wynikają z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
- Zmienione przepisy dotyczą także zachowania terminu do złożenia pisma (wniosku, odpowiedzi na wezwania itp., w formie papierowej) przez nadanie tego pisma pocztą.
- W przypadku m.in. procedury podatkowej i administracyjnej, będzie można nadać pismo u dowolnego operatora pocztowego. Rejestr operatorów dostępny jest na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
- Dotychczas, aby termin mógł być zachowany, pismo trzeba było nadać wyłącznie w placówce tzw. operatora wyznaczonego, czyli za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Będziemy o tym informować!