Sprzedaż domu bez PIT możliwa tuż po zakupie

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Akcja GP dotycząca konieczności interpretacji ulgi meldunkowej odniosła skutek. Ogólną interpretację w tej sprawie ma dziś podpisać minister finansów. Ministerialna opinia jest korzystna dla podatników i zgodna z orzecznictwem sądowym.

NOWOŚĆ

Autopromocja

Z informacji, do jakich dotarła Gazeta Prawna, wynika, że interpretacja ogólna dotycząca ulgi meldunkowej, z jakiej mogą korzystać podatnicy przy sprzedaży nieruchomości, czeka właśnie na podpis ministra finansów.

Co więcej - zgodnie z wcześniejszymi postulatami GP - interpretacja ta jest korzystna dla podatników i zgodna z dotychczasowym orzecznictwem sądowym w tym zakresie. Ministerstwo Finansów stwierdza w niej, że okres meldunku należy liczyć od momentu faktycznego zameldowania, a nie od nabycia nieruchomości. Interpretacja ta ma zostać oficjalnie opublikowana w ciągu najbliższych dni. Ministerialna opinia położy kres rozbieżnym interpretacjom urzędów w tej sprawie.

Koniec niewiadomych

Dotychczas jedne urzędy twierdziły, że meldunek potrzebny do skorzystania z tej ulgi podatkowej należy liczyć od momentu nabycia nieruchomości (np. decyzja Izby Skarbowej w Warszawie z 19 grudnia 2007 r., nr IPPB2/415-247/07-2/AS), inne, że od momentu faktycznego zameldowania (np. decyzja Izby Skarbowej w Szczecinie z 15 października 2007 r., nr DPB-2.35-416003-19/07).

Na szczęście jednolite stanowisko w tym zakresie zajmowały od początku sądy administracyjne, uznając, że ważne jest zameldowanie, a nie kwestia własności nieruchomości (np. wyrok WSA w Warszawie z 14 listopada 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1387/07). Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, do tego poglądu przychylił się właśnie resort finansów.

Korzystna interpretacja ministra finansów to dobra wiadomość dla podatników, zwłaszcza tych, którzy są zameldowani w mieszkaniu lub domu od urodzenia, a dopiero teraz staną się właścicielami nieruchomości. Po jej nabyciu, praktycznie następnego dnia będą mogli ją sprzedać bez podatku.

Konsekwencje interpretacji

Ulga meldunkowa obowiązuje od 1 stycznia 2007 r. Polega na tym, że podatnik, który w sprzedawanym mieszkaniu lub domu jest zameldowany na pobyt stały na okres co najmniej 12 miesięcy przed datą zbycia, nie musi od tej transakcji płacić 19-proc. PIT.

Przepis, wydawać by się mogło, prosty, spowodował sporo zamieszania w praktyce. Wszystko z powodu nadgorliwości fiskusa. Dotychczasowe interpretacje podatkowe niektórych urzędów pozbawiały podatników tego zwolnienia, tłumacząc, że zameldowanie liczy się od nabycia nieruchomości.

Co więcej, niekorzystnej wykładni tego przepisu dokonało już Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6640 z 14 marca 2007 r. W interpelacji tej MF stwierdziło, że meldunek trzeba liczyć od momentu nabycia nieruchomości. Na szczęście odpowiedź na interpelację poselską nie jest interpretacją, która wiąże organy podatkowe czy podatników. Interpretacja ministerialna, która zostanie opublikowana, jako oficjalny dokument wydany na podstawie art. 14a Ordynacji podatkowej, będzie wiążąca dla wszystkich urzędów skarbowych. Znikną więc rozbieżności interpretacyjne w tym zakresie. Minister finansów dopełni więc swojego ustawowego obowiązku.

Korzyści dla podatników

Wydanie ogólnej interpretacji dotyczącej ulgi meldunkowej przez ministra finansów rozwiąże problemy wielu podatników. Sporo osób mieszka i jest zameldowanych w mieszkaniach lub domach, które dopiero ma zamiar nabyć. Zatem rozstrzygnięcie kwestii, od jakiego momentu należy liczyć okres zameldowania, tzn. czy od momentu nabycia sprzedawanej nieruchomości czy też od momentu faktycznego zameldowania, jest o tyle istotne, że w praktyce bardziej korzystne dla podatników jest liczenie tego okresu od momentu faktycznego zameldowania.

Dzięki ministrowi podatnik, który przykładowo od urodzenia mieszkał w mieszkaniu rodziców, a 20 lutego 2008 r. stał się jego właścicielem, bo rodzice przekazali mu je w formie darowizny, już 21 lutego 2008 r. może sprzedać to mieszkanie, nie płacąc z tego tytułu podatku dochodowego.

PRZEPISY SĄ PRECYZYJNE

Zła interpretacja: jak już wielokrotnie alarmowaliśmy na łamach GP, zarówno art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT, określający zasady stosowania ulgi meldunkowej, jak i przepisy przejściowe do ustawy wprowadzającej to zwolnienie, nie potwierdzają dotychczasowej interpretacji dokonywanej przez niektóre organy podatkowe.

Sposób liczenia: z żadnego przepisu ustawy o PIT nie wynika sposób liczenia okresu zameldowania, który decyduje o zwolnieniu z podatku. Liczyć powinien się łączny okres zameldowania w nieruchomości, niezależnie od tego, kiedy podatnik się w niej zameldował. Ważne, by od momentu zameldowania do momentu sprzedaży upłynęło 12 miesięcy.

Zwolnienie z podatku: przepis ustawy o PIT ustanawiający ulgę meldunkową zwalnia z opodatkowania przychód, a nie dochód, co wskazuje na to, że ustawodawca zamierzał objąć zwolnieniem także przychody opodatkowane według zasad obowiązujących do końca 2006 roku. Nigdzie też nie ograniczono zastosowania ulgi tylko do nieruchomości nabytych w 2007 roku. I na koniec, jedynym warunkiem dla skorzystania z ulgi jest zameldowanie przez okres 12 miesięcy pod adresem zbywanej nieruchomości. Nie ma żadnej regulacji, która uzależniałby prawo do zwolnienia od legitymowania się tytułem własności.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ulga meldunkowa w praktyce

19 proc. wynosi PIT przy sprzedaży nieruchomości. Płacony jest od uzyskanego z takiej transakcji dochodu

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...