Asystent podatnika zakładającego firmę - nowa propozycja MF

Asystent podatnika zakładającego firmę / Fot. Fotolia
Resort finansów planuje wprowadzenie nowej instytucji w urzędzie skarbowym, tzn. asystenta dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Asystent taki miałby także pomagać podatnikom już prowadzącym działalność gospodarczą.

Pomoc dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą i przywileje dla rzetelnych firm zapowiedział w Sejmie 27 sierpnia br. minister finansów Mateusz Szczurek, przedstawiając działania resortu finansów w najbliższych miesiącach. Minister zapewnił również, że w przyszłym roku deficyt finansów publicznych liczony według europejskich standardów nie przekroczy 3 proc. PKB.

Autopromocja

Minister Szczurek poinformował m.in., że zwroty w ramach ulgi prorodzinnej za 2014 r. będą nie tylko wyższe, co zapowiedział posłom premier Donald Tusk, ale również – dzięki Karcie Dużej Rodziny – będą szybciej wypłacane dla wszystkich rodzin z trójką i więcej dzieci. – Zobowiązujemy się do zwrotu w ciągu 30 dni od złożenia zeznania podatkowego, pod warunkiem że to będzie złożone elektronicznie – powiedział minister.

Ulga na dziecko – zmiany 2014/2015

Minimalna podwyżka emerytur i rent w 2015 r. wyniesie 36 zł

Mateusz Szczurek zapowiedział wprowadzenie instytucji asystenta w urzędzie skarbowym dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Asystent będzie mógł być również skierowany do podatników już prowadzących działalność, aby wesprzeć ich w wykonaniu swych obowiązków wobec państwa, jeżeli sobie z tym nie radzą.

Nowym rozwiązaniem będzie ponadto instytucja autoryzowanego podatnika, czyli firm rzetelnie wykonujących obowiązki. Minister poinformował, że będą one korzystać z licznych przywilejów, jak ma to już miejsce w obrocie celnym. Chodzi m.in. o szybsze zwroty VAT, być może niższe odsetki przy korektach błędów. Jak zapowiedział minister, lista korzyści będzie otwarta i poszerzana z czasem.

Wśród innych ułatwień dla podatników Mateusz Szczurek wskazał na możliwość regulowania podatków w urzędach skarbowych za pomocą karty płatniczej, zapłaty podatku przez członka rodziny a nawet zaniechania tego obowiązku, jeżeli kwota do zapłaty będzie niższa niż koszt przesyłki. Minister zapowiedział również zmiany na granicy, dzięki którym kierowcy będą mogli zarezerwować odprawę celną na konkretną godzinę. Na razie system e-booking TRUCK zostanie wprowadzony od 2015 r. pilotażowo na dwóch przejściach granicznych.

Minister wskazał też, że komisja kodyfikacyjna ds. prawa podatkowego złoży w 2015 r. założenia do nowej Ordynacji podatkowej, a ich uchwalenie byłoby możliwe w drugiej połowie kadencji przyszłego Sejmu. jak ocenił Mateusz Szczurek, nowe regulacje mają gwarantować odpowiednie prawa podatnikom i zwiększać ich poczucie bezpieczeństwa.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Źródło: Ministerstwo Finansów

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...