Zmiany w prawie upadłościowym

Zmiany w prawie upadłościowym / ShutterStock
Kraje UE wzmocnią współpracę przy rozwiązywaniu problemów bankrutujących przedsiębiorstw i efektywniej zastosują unijne przepisy także do restrukturyzacji i zawarcia ugody, a nie tylko likwidacji firm - postanowili ministrowie sprawiedliwości krajów UE. W czwartek 4 grudnia 2014 r. na spotkaniu w Brukseli przyjęli oni plany modernizacji prawa upadłościowego.

Nowe przepisy mają też ograniczyć „ucieczkę za granicę” od spłaty kredytów konsumenckich w niektórych krajach.

Autopromocja

Według danych Komisji Europejskiej co roku w UE postępowania upadłościowe dotykają około 200 tysięcy przedsiębiorstw rocznie, co przekłada się na blisko 1,7 miliona miejsc pracy. Jedna czwarta z nich ma charakter ponadnarodowy.

Decyzja ministrów sprawiedliwości otworzyła drogę do ostatecznego przegłosowania przez Parlament Europejski nowych przepisów upadłościowych na początku przyszłego roku.

"Kryzys finansowy i gospodarczy pokazał, że powinniśmy mieć sprawniejsze i bardziej efektywne transgraniczne procedury upadłościowe, które byłyby nie tylko sprawiedliwe dla dłużników i kredytodawców, ale też dawałyby szansę uczciwym przedsiębiorcom na restrukturyzacje, aby działali oni lepiej w przyszłości" - powiedział europoseł Tadeusz Zwiefka (PO), sprawozdawca z frakcji chadeków.

Nowe przepisy otwierają drogę do postępowań restrukturyzacyjnych, a nie tylko upadłościowych, jak to określała poprzednia wersja przepisów. I tak np. oddział firmy niemieckiej czy francuskiej w Polsce nie miał innej możliwości niż likwidacja, gdy takie postępowanie toczyło się dla firmy matki w innym kraju. Dla Polski to bardzo ważna sprawa, bo automatyczna likwidacja oddziałów firmy matki przy postępowaniu upadłościowym oznaczała koszty społeczne i ekonomiczne.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

„Rewizja rozporządzenia jest dla Polski korzystna głównie z tego powodu, że rozszerza jego stosowanie (…) na postępowania przewidujące możliwość zawarcia układu z wierzycielami” - wyjaśnił PAP minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk.

Dzięki definicji tzw. centrum interesu życiowego będzie można łatwiej wskazać państwo członkowskie, które ma przeprowadzić postępowanie upadłościowe. Definicja określa je jako miejsce prowadzenia przez przedsiębiorcę biznesu bądź lokalizację siedziby firmy.

„Polska poparła projekt (…), ponieważ ulepsza on przepisy wywołujące obecnie wątpliwości w orzecznictwie oraz rozstrzyga szereg trudności w jego praktycznym stosowaniu, np. w kwestii przepisów określających główne miejsce prowadzenia działalności przez przedsiębiorcę. Rewizja wprowadza także nowocześniejsze rozwiązania instytucjonalne” - wskazał Grabarczyk.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

By ukrócić „forum shopping”, czyli przenoszenie procedur prawnych do krajów, gdzie można liczyć na korzystniejszy wyrok w danej sprawie, ustalony został okres trzech miesięcy dla biznesowych procedur upadłościowych, a sześciu miesięcy dla konsumenckich. Po tym czasie będzie można zacząć procedurę upadłościową w przypadku przeprowadzki do innego unijnego kraju, czyli po tzw. przeniesieniu centrum interesu życiowego do innego państwa.

Dla Polski i obywateli spłacających długi to dobra wiadomość. Natomiast dla uciekających z kraju zadłużonych konsumentów już nie.

Ostatnio rozpowszechniła się w Polsce praktyka ucieczki konsumentów przed zadłużeniem do innego kraju członkowskiego, głównie do Wielkiej Brytanii, gdzie przepisy są bardziej liberalne i pozwalają na całkowite oddłużenie konsumenta, czego prawo polskie nie przewiduje.

Polski konsument, który nie spłacił kredytu np. za pralkę lub samochód, albo taki, który zalega z opłatami za czynsz mieszkaniowy lub za wodę, gaz czy elektryczność, już nie będzie mógł tak łatwo skorzystać z amnestii w Wielkiej Brytanii.

Do tej pory niektórzy wykorzystywali uzyskanie prawa pobytu w Wielkiej Brytanii jako sposób na darowanie zadłużenia, a nie na zamieszkanie tam.

Komplet Podatki 2015

Teraz ten proceder wykorzystywania różnic w systemach prawnych państw członkowskich dzięki 6-miesięcznej karencji dla konsumentów i 3-miesięcznej dla firm zostanie ograniczony.


„Rozwiązanie takie jest dla Polski zadowalające i pomoże zapobiegać rażącym przypadkom używania przepisów na szkodę polskich wierzycieli przez dłużników, którzy opuścili terytorium Polski w celu uniknięcia konieczności spłacania swoich zobowiązań” – podsumował polski minister sprawiedliwości.

Ważnym elementem nowych przepisów jest wprowadzenie elektronicznego rejestru postępowań upadłościowych w UE. Pozwoli to na rzetelną informację o zadłużonych przedsiębiorstwach w całej Unii.

Z Brukseli Renata Bancarzewska (PAP)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...