Minister finansów chce mniej inwazyjnie pobierać podatki

Minister finansów chce mniej inwazyjnie pobierać podatki / inforCMS
Cel to zbieranie podatków w sposób jak najmniej inwazyjny i jak najmniej zaburzający działalność gospodarczą - deklaruje szef MF Mateusz Szczurek. Przedstawiciele biznesu zaproszeni do MF chwalą plany zmian dot. administracji podatkowej, zastrzegając, że kluczowa będzie praktyka.

Przedsiębiorcy chcą płacić "jak najwięcej podatków, ale nie przez to, że będą nakładane na nas kary, ale przez to, że nasze firmy będą się rozwijać" - zapewnił prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych prof. Andrzej Blikle podczas poniedziałkowego spotkania w resorcie nt. transformacji administracji podatkowej. "Tutaj służby skarbowe i podatkowe mają ogromną rolę do odegrania" - podkreślił.

Autopromocja

100 pytań o samochód w firmie + CD

Minister Szczurek, rozpoczynając spotkanie, wskazał, że skuteczne pobieranie podatków jest głównym zadaniem aparatu skarbowego państwa i "tak pozostanie". Natomiast wiceminister Jacek Kapica zadeklarował, że nowy system administracji podatkowej ma m.in. zmienić podejście do podatnika. Przyznał, że w dotychczasowym systemie "podatnik jako klient nie był widziany", a liczyła się przede wszystkim egzekucja podatków. Dodał też, że ma świadomość, iż nowe zasady budzą różne "obawy i wątpliwości". "Zorganizowaliśmy to spotkanie, licząc, że uda się rozwiać te obawy" - powiedział Kapica.

Zastępczyni dyrektora departamentu administracji podatkowej w MF Małgorzata Szafoni wymieniła zmiany, jakie planuje wdrożyć resort finansów w administracji podatkowej, m.in. wzmocnienie Krajowej Informacji Podatkowej, utworzenie centrów obsługi, powołanie asystentów podatnika, którzy mieliby przez pierwsze 18 miesięcy wspierać osoby rozpoczynające działalność gospodarczą czy wydzielenie specjalnych urzędów dla dużych podatników.

"Gdyby to wyszło, to czułbym się jak w niebie" - skomentował szef BCC Marek Goliszewski odnosząc się do propozycji resortu. "Zamiary, które państwo podejmujecie, idą w moim przekonaniu we właściwym kierunku i są bardzo dobre" - mówił. Zastanawiał się jednocześnie, czy "jak przekonać ludzi - zarówno przedsiębiorców jaki i urzędników - żeby to wdrażali?".

Także przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru ocenił, że przedstawione pomysły są dobre, ale - zastrzegł - wszystko będzie zależało od tego, jak "w praktyce to zadziała". Zarazem zaznaczył, że "trzeba odpowiedzieć sobie jednak na pytanie, skąd takie potrzeby, żeby był asystent, aby była informacja (...), to wynika z niejasności prawa podatkowego, z olbrzymiej przestrzeni na interpretacje i to jest problem".

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

"Uważam, że program ten jest świetny, ale rodzi się pytanie, jak będzie on wdrażany" - zgodził się Andrzej Blikle.

Odpowiadając na pytanie o stosunek resortu finansów do prezydenckiego projektu Ordynacji podatkowej i zawartej w nim zasady, że wątpliwości będą rozstrzygane na korzyść podatnika, minister Szczurek zaznaczył, że MF przygotowuje swój projekt nowej Ordynacji, w którym ta zasada też będzie zawarta.

Poparcie resortu dla tej zasady potwierdzał też wiceminister finansów Janusz Cichoń. Zapewniał, że administracja skarbowa w pierwszej kolejności powinna stanowić "biura obsługi rzetelnego, uczciwego podatnika, który nie chce ograniczać swoich zobowiązań i ich świadomie nie unika".

Poniedziałkowe spotkanie w Ministerstwie Finansów, według deklaracji organizatorów, miało być pierwszym krokiem do stworzenia platformy umożliwiającej merytoryczną dyskusję z liderami wiodących organizacji zrzeszających przedsiębiorców na tematy dotyczące relacji z administracją podatkową.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

W zeszłym tygodniu Związek Przedsiębiorców i Pracodawców doniósł do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez ministra Szczurka oraz innych funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Finansów, m.in. wiceministra Kapicę. Według ZPP mieli oni przekroczyć swoje uprawnienia, nakłaniając pracowników Izb Skarbowych do takiego prowadzenia kontroli, by kończyły się one nakładaniem na przedsiębiorców kar finansowych. Dowodem w sprawie ma być notatka "Protokół z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z dnia 4 listopada 2014 r. w Izbie Skarbowej w Opolu", która została przekazana do ZPP z anonimowego źródła. (PAP)

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...