Skarbowcy chcą abolicji dla siebie

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Rozpoczęta wczoraj akcja ostrzegawcza w urzędach skarbowych potrwa przynajmniej do końca kwietnia. Urzędnicy skarbówki wystąpili też do ministra finansów z wnioskiem o objęcie ich ubiegłorocznych zarobków zwolnieniem z podatków.

ROZMOWA

Autopromocja

W urzędach skarbowych roz- poczęła się akcja w związku z walką urzędników o lepsze warunki płacy i pracy. Czy wszystkie urzędy włączyły się do akcji?

- Nie wiem czy wszystkie. To jest akcja spontaniczna, którą jedynie koordynujemy na naszej stronie internetowej. Spodziewamy się jednak, że do akcji przyłączy się ponad 80 proc. urzędów, chociaż zgłaszane są do nas przypadki zastraszania pracowników chcących przystąpić do akcji.

Jak długo akcja potrwa?

- Akcja potrwa prawdopodobnie do końca kwietnia, ale nie można wykluczyć jej przedłużenia w przypadku braku reakcji na zgłoszone postulaty i brak propozycji rozwiązania zgłoszonych problemów.

O co tak naprawdę toczy się walka? Czy tylko o wyższe wynagrodzenia?

- Nie. Nie chodzi wyłącznie - jak informują niektóre media - o podwyżki wynagrodzeń. Mamy dość niestabilnego prawa podatkowego, niejasnych przepisów, ciągłego zwiększania obowiązków bez zwiększenia liczby etatów i środków niezbędnych do ich wykonywania. To wszystko wpływa na jakość obsługi podatników i powszechne niezadowolenie z istniejącego systemu podatkowego. Odbija się też niekorzystnie na naszym wizerunku, a my przecież musimy stosować prawo bez względu na stopień jego skomplikowania, nieracjonalności i poziomu krytyki ze strony przedsiębiorców i obywateli.

Czy akcję odczują podatnicy?

- Nie chcielibyśmy, żeby akcja spowodowała negatywne skutki dla podatników, chociaż nie możemy tego wykluczyć. Nie może być bowiem tak, że pracownicy, ze względu na niedoetatyzowanie urzędów, muszą pracować w pośpiechu sprzyjającym pomyłkom albo w godzinach nadliczbowych niepłatnych dodatkowo - jak gdzie indziej.

Pracownicy organów skarbowych wystąpili do ministra finansów z wnioskiem o objęcie zwolnieniem PIT ich zarobków za 2007 rok. To nic innego, jak abolicja podatkowa. Skąd ten pomysł? Zaraz mogą z podobnymi występować inne grupy zawodowe.

- To skutek ostatnich wypowiedzi niektórych przedstawicieli rządu. Jeżeli ktoś obiecuje niektórym grupom zawodowym lub społecznym dodatkowe, nieznane pozostałym podatnikom przywileje, np. w postaci zwolnienia z podatków z tytułu dochodów osiąganych za granicą, powinien się liczyć, że inne grupy zawodowe również będą wnosić o to samo. Dlaczego takie zwolnienie miałoby przysługiwać osobom osiągającym przecież o wiele wyższe dochody niż mają emeryci, renciści, nauczyciele czy wreszcie pracownicy skarbówki?

Minister finansów raczej odrzuci ten wniosek.

- Nie spodziewamy się pozytywnego spojrzenia na nasz wniosek. Chodziło raczej o zwrócenie uwagi, że z budżetu państwa finansowane są wydatki o podstawowym znaczeniu dla każdego Polaka i należy ostrożnie podchodzić do wszelkiego ograniczania wpływów budżetowych. Jest to istotne także z tej przyczyny, że z naszej konstytucji wynikają określone obowiązki, a zasada równości w ponoszeniu ciężarów, w tym podatków, dotyczyć powinna wszystkich.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Tomasz Ludwiński, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...