Zwrot akcyzy jest zwolniony z podatku

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Ustawa o zwrocie akcyzy od aut sprowadzonych z zagranicy została przyjęta przez rząd. Zdaniem Ministerstwa Finansów ustawa ta pozwoli m.in. na zwolnienie z PIT otrzymywanych zwrotów. Eksperci uważają, że nadpłaty podatku były i nadal są zwolnione z podatku dochodowego.

Specjalną ustawę regulującą zwrot części akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy zaakceptował już rząd. Na początku kwietnia powinien zająć się nią Sejm, i jak podkreśla wiceminister finansów Jacek Kapica, powinna zostać szybko uchwalona, bo od dawna jest oczekiwana.

Autopromocja

- Projekt tej ustawy wprowadza specjalne zwolnienie z opodatkowania PIT zwrotów z podatku akcyzowego. Dziś osoby, które otrzymały zwrot z urzędu celnego, nie są świadome tego, że od takiego zwrotu trzeba zapłacić PIT. Specjalna ustawa wprowadza zwolnienie z tego podatku również dla tych, którzy wcześniej taki zwrot otrzymali - wyjaśniał w wywiadzie dla GP Jacek Kapica.

Zdaniem ekspertów nadpłaty podatków są zwolnione z podatku dochodowego. Trudno więc mówić o wprowadzaniu specjalnego zwolnienia przez ustawę regulującą zwrot akcyzy od aut.

Pierwotny projekt...

Przepisy ustawy o PIT nie regulują bezpośrednio kwestii opodatkowania zwrotu akcyzy podatkiem dochodowym. Marcin Rogalski, doradca podatkowy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, wyjaśnia, że w projekcie ustawy o zwrocie akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego planowana była nowelizacja ustawy podatkowej polegająca na wprowadzeniu zwolnienia podatkowego z tytułu zwrotu akcyzy dla podatników nieprowadzących działalności gospodarczej (którzy nie zaliczyli zapłaconej akcyzy do kosztów uzyskania przychodu) oraz opodatkowania tego rodzaju zwrotu u podatników wykorzystujących sprowadzony z zagranicy samochód w prowadzonej działalności.

- Zmiana ta, jeśli zostałaby wprowadzona w życie, wyeliminuje obciążenie podatkowe dla obu grup podatników: dla przedsiębiorców, mimo opodatkowania zwrotu, ze względu na możliwość uprzedniego zaliczenia zapłaconego podatku akcyzowego do kosztów uzyskania przychodów, zaś dla pozostałych podatników ze względu na wprowadzenie oddzielnego zwolnienia podatkowego - tłumaczy Marcin Rogalski.

...został zmodyfikowany...

Podatnicy oczekujący na wydanie ustawy umożliwiającej zwrot nadpłaconej, zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, akcyzy od sprowadzanych samochodów zastanawiają się, czy otrzymana nadpłata wraz z odsetkami będzie dla nich stanowić przychód. Na ten aspekt zwraca uwagę Ewelina Nowakowska, konsultant w Ernst & Young, która wskazuje, że z obecnej wersji projektu ustawy o zwrocie akcyzy zniknął przepis figurujący w poprzednim projekcie wskazujący, że zwrot akcyzy wraz z oprocentowaniem nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

- Nie zmienia to jednak sytuacji podatników. Z samych przepisów ustawy o PIT wynika, że zwróconych podatków nie zalicza się do przychodów opodatkowanych PIT, natomiast oprocentowanie otrzymane w związku ze zwrotem nadpłaconych należności jest na mocy tej ustawy zwolnione z podatku - podkreśla Ewelina Nowakowska.

Adam Allen, menedżer w Ernst & Young, dodaje, że jedynie wtedy, gdy podatnik prowadzący działalność zaliczył uprzednio zapłaconą akcyzę do kosztów, wówczas otrzymany zwrot wraz z oprocentowaniem będzie dla niego przychodem do opodatkowania.

...co nie wpływa na zasady

Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna, uważa, że kwota zwróconej akcyzy od samochodów nie powinna podlegać opodatkowaniu PIT. Przychodami podlegającymi opodatkowaniu, co do zasady, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika pieniądze i wartości pieniężne.

- Może istnieć obawa, że organy podatkowe na podstawie tego przepisu będą chciały opodatkować taki zwrot. Jednak w przypadku przychodów z działalności gospodarczej ustawa o PIT wskazuje, że do przychodów opodatkowanych nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządowych, nie zaliczonych do kosztów - stwierdza Marcin Zimny.

Według naszego rozmówcy w konsekwencji, o ile podatnik prowadzący działalność nie zaliczył uprzednio zapłaconej akcyzy do kosztów prowadzonej działalności, zwrot akcyzy nie będzie stanowił dla niego przychodu podlegającego opodatkowaniu. Jeżeli zaliczył wcześniej zapłaconą akcyzę do kosztów uzyskania, to teraz będzie musiał opodatkować kwotę zwracanej akcyzy, ale i tak operacja taka powinna być dla niego neutralna podatkowo.

- W przypadku podatników nieprowadzących działalności kwota zwróconej akcyzy nie powinna stanowić przychodu, gdyż w ich przypadku trudno mówić, że coś otrzymali. Uzyskana przez nich kwota jest zwrotem środków pieniężnych, które zostały od nich wcześniej pobrane niezgodnie z przepisami - argumentuje prawnik z CMS Cameron McKenna.

Dodaje, że teraz zwrot akcyzy nie powoduje żadnego przysporzenia majątkowego po ich stronie. Należy podkreślić, że podatnicy nieprowadzący działalności nie mają możliwości zaliczania zapłaconej akcyzy do kosztów.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczanie zwrotu akcyzy od samochodów

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...