Likwidacja 30-proc. sankcji VAT będzie działać wstecz

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Projekt nowelizacji ustawy o VAT przygotowany przez resort finansów zakłada m.in. likwidację 30-proc. sankcji VAT. To dobre posunięcie, bo polska sankcja wzbudza wątpliwości Unii.

ROZMOWA

Autopromocja

Sprawa polskiej 30-proc. sankcji VAT znajduje się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Opinię w tej sprawie wydał już rzecznik ETS, uznając tę sankcję za naruszającą prawo wspólnotowe. Ministerstwo Finansów opracowało nowelę ustawy o VAT, w której likwiduje to zobowiązanie. Co ta zmiana będzie oznaczać?

- Zgodnie z zamiarem MF wskazana zmiana miałaby wejść w życie 1 lipca 2008 r. Z uwagi na fakt, że dodatkowe zobowiązanie podatkowe nie powstaje z mocy samego prawa, lecz dopiero z dniem doręczenia decyzji organu podatkowego, ustalającej wysokość tego zobowiązania - w celu skutecznego nałożenia tej sankcji konieczne jest w momencie jej nakładania obowiązywanie przepisów dających organowi podatkowemu kompetencję do takiego działania. Oznacza to, że jeżeli nowe przepisy, uchylające sankcję, wejdą w życie od 1 lipca 2008 r., a organ po tym terminie rozpocznie u podatnika postępowanie podatkowe (za jakiekolwiek okresy sprzed wejścia w życie wspomnianej nowelizacji), wówczas nie będzie już możliwe nałożenie na podatnika sankcji 30-proc. dodatkowego zobowiązania podatkowego.

Jednak przepisy przejściowe pozwolą w pewnych sytuacjach takie zobowiązanie wymierzyć?

- Tak. Ustawodawca, wprowadzając przepisy przejściowe, zdecydował się jedynie na pozostawienie organom podatkowym możliwości wymierzenia dodatkowego zobowiązania podatkowego tym podatnikom, w stosunku do których toczyć się będą jeszcze postępowania niezakończone - do dnia wejścia w życie znowelizowanej ustawy - decyzją ostateczną.

Resort finansów planuje dać podatnikom prawo do złożenia korekty deklaracji VAT po zakończeniu kontroli. Jak to wpłynie na rozliczenia przedsiębiorców?

- Rzeczywiście ustawodawca zamierza uchylić art. 81b par. 3 Ordynacji podatkowej uniemożliwiającej podatnikowi dokonanie korekty deklaracji VAT po zakończeniu kontroli podatkowej. Wprowadzenie zmiany w życie dałoby podatnikom prawo zapłaty - po kontroli podatkowej - zaległego podatku wraz z odsetkami, bez ryzyka narażenia się na sankcje karne skarbowe.

Czyli dzięki obu zmianom, zarówno w ustawie o VAT, jak i w Ordynacji podatkowej, przepisy dotyczące zniesienia 30-proc. sankcji będą odnosiły się do wcześniejszych rozliczeń podatkowych VAT?

- Co do zasady tak. Jeżeli analizowane przepisy wejdą w życie 1 lipca 2008 r., a organ nie rozpocznie do tego dnia postępowania podatkowego, możliwe będzie wówczas skorygowanie po kontroli podatkowej deklaracji VAT - również za okresy sprzed 1 lipca 2008 r.

A co będzie w sytuacji, gdy podatnik nie będzie zgadzał się z organem podatkowym?

- W sytuacji gdy podatnik nie będzie się zgadzał z organem podatkowym, nadal możliwe będzie czekanie na decyzję organu podatkowego, w której organ podatkowy nie będzie mógł już jednak wymierzyć podatnikowi sankcji w wysokości 30 proc. dodatkowego zobowiązania. W drugim przypadku, w sytuacji przegranej z urzędem, narażamy się na ryzyko wymierzenia przez organ kary na podstawie kodeksu karnego skarbowego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Arch.

Iwona Lulkiewicz, doradca podatkowy, menedżer BDO Numerica

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...