ePUAP2 już działa - ponad 1200 nowych kont dziennie

ePUAP2 już działa - ponad 1200 nowych kont dziennie
Uruchomiona w sierpniu 2015 r. platforma ePUAP2 działa. Codziennie rejestruje się na niej ponad 1200 nowych użytkowników. Kolejnymi planami ministerstwa jest doskonalenie platformy i rozszerzanie jej usług - mówił na poniedziałkowej konferencji szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Andrzej Halicki.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) jest ogólnopolską platformą teleinformatyczną służąca do komunikacji obywateli i przedsiębiorców z administracją publiczną. Platforma udostępnia infrastrukturę technologiczną do świadczenia obywatelom i przedsiębiorcom podstawowych usług w zakresie komunikacji elektronicznej z administracją. Wśród użytkowników ePUAP znajdują się zarówno jednostki administracji centralnej, jak i samorządy, a wśród nich urzędy gmin. To flagowe, od lat realizowane przedsięwzięcie MAC.

Autopromocja

"Dzisiaj jeden z najważniejszych dni jeżeli chodzi o naszą komunikację (...), jeden z najważniejszych dlatego, że gdyby Państwo mieli mnie zapytać na jesieni jakie najtrudniejsze wyzwania stoją przed ministerstwem to dylemat +co zrobić z platformą ePUAP+ był jednym z kluczowych" - powiedział na poniedziałkowej konferencji minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

Jak poinformował, w listopadzie ub.r. została podjęta decyzja o uruchomieniu "procesu naprawczego" ePUAP. Proces ten trwał 6-8 miesięcy. Ostatecznie 17 sierpnia została uruchomiona nowa platforma ePUAP2. Halicki mówił, że platforma w obecnej wersji jest tańsza w utrzymaniu, nowocześniejsza, z przyjaznym interfejsem i bardziej wydajna.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Aby skorzystać z ePUAP należy założyć tzw. Profil Zaufany, czyli narzędzie potwierdzające tożsamość. Umożliwia on składanie pism elektronicznych ze skutkiem prawnym bez konieczności stosowania podpisu kwalifikowanego. Pozwoli to załatwiać obywatelom wiele spraw urzędowych, nie tylko w Polsce, ale w całej UE. Założenie profilu trwa mniej niż 5 minut, a użytkownik chcący założyć go w razie trudności może skorzystać z pomocy urzędnika.

Do tej pory przez platformę można było złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, zgłosić jego utratę czy uszkodzenie; wnioskować o odpis aktu stanu cywilnego. Można było także złożyć pismo ogólne do podmiotu publicznego. Do dotychczasowych usług oferowanych przez ePUAP codziennie dołączają kolejne. Do najnowszych z nich należy m.in. wniosek o wpisanie wyborcy do rejestru wyborców, czy skreślenie z rejestru wyborców.

Jak podkreślał Halicki mimo braku promocji ePUAP ze strony ministerstwa zauważalny jest "bardzo wyraźny wzrost zainteresowania". "Z kilkuset, ok. 400 profili dziennie, dziś dochodzimy do 1200, nawet więcej. (...) Sukcesywnie będziemy zwiększać liczbę placówek, w których można zakładać profil zaufany i instytucje, z którymi będziemy współpracować w najbliższej przyszłości. Kluczem są urzędy gminne i Poczta Polska. Poczta Polska jako strategiczny partner uruchomi takich placówek (w których będzie można założyć profil zaufany - PAP) kilkaset w ciągu najbliższych kilku miesięcy" - deklarował.

Dyrektor Departamentu Informatyzacji w MAC Sebastian Christof wskazywał, że obok rosnącej liczby profili rośnie również liczba podpisów dokonywanych za pomocą ePUAP. Dziennie użytkownicy dokonują blisko 20 tys. podpisów.

"O samej platformie będziemy informować już od 21 września. Wówczas dotrze szersza informacja na temat korzyści płynących z założenia profilu" - mówił minister. Halicki dodał, że dotychczasowe wstrzymanie promocji platformy wśród obywateli poskutkowało jej stabilniejszym rozwojem. Zapowiedział, że w promocji platformy ePUAP weźmie udział premier Ewa Kopacz.

Oprócz zwiększania wydajności i stabilności, trwają także prace nad uruchomieniem platformy w wersji mobilnej.

W związku z rozwojem platformy Ministerstwo ogłosiło konkurs na Centra Aktywności Cyfrowej. W konkursie mogą brać udział powiaty oraz gminy miejskie. Całkowita pula konkursu wynosi 2 mln zł. Wniosek należy złożyć za pośrednictwem platformy ePUAP w terminie do 29 września br. Szczegóły konkursy dostępne są na stronie internetowej biuletynu informacji publicznej MAC. (PAP) kfk/ jzi/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...