Rzecznik Praw Obywatelskich zadowolony z zapowiedzi abolicji podatkowej

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) "z głębokim zadowoleniem i satysfakcją" przyjął decyzję rządu w sprawie projektu ustawy o abolicji podatkowej wobec Polaków pracujących za granicą.

"Zamierzenia te odpowiadają powszechnemu oczekiwaniu tej bardzo licznej grupy Polaków" - napisał dr Janusz Kochanowski w oświadczeniu przesłanym we wtorek PAP.

Autopromocja


Rząd chce, by Polacy pracujący za granicą nie płacili w Polsce podatku od uzyskanych tam dochodów. Osoby, które musiały zapłacić w Polsce podatek, a tego nie zrobiły, zostaną zwolnione z tego obowiązku. Zaś osoby, które już zapłaciły - dostaną zwrot. Przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt ustawy zakłada, że od dnia wejścia w życie ustawy, podatnicy będą mieli 6 miesięcy na złożenie do urzędu skarbowego odpowiedniego wniosku.


RPO wyjaśnia, że w wielu przypadkach osoby pracujące za granicą uzyskiwały i uzyskują niewysokie wynagrodzenia. Zapłacenie przez nie w Polsce podatku oraz zaległości i odsetek za zwłokę byłoby "wysoce dolegliwe, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe".


Odnosząc się do obaw o konstytucyjność abolicji podatkowej, Rzecznik przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny "nie zakwestionował idei abolicji podatkowej co do zasady, lecz wskazał na konieczność uwzględnienia standardów demokratycznego państwa prawnego".


W 2002 roku Trybunał uznał za niezgodną z konstytucją ustawę abolicyjną, która miała dotyczyć lat 1990-2002. Zakładała ona, że osoby, które ujawnią ukrywany dotychczas dochód, musiałyby zapłacić jednorazowy podatek w wysokości 12 proc. TK uzasadniał wówczas, że ustawa była m.in. niezgodna z zasadą sprawiedliwości.


Jednak według RPO: "Trybunał nie wykluczył generalnie możliwości wprowadzenia ustawowych wyjątków, wskazując, że mogą one służyć realizowaniu polityki gospodarczej państwa, zwłaszcza pobudzeniu koniunktury przez zachęcanie obywateli do inwestowania w określone dziedziny. Wyłączenia te zawsze jednak muszą realizować zasadę sprawiedliwości podatkowej".


Rzecznik przypomniał też, że w 2007 roku Trybunał zakwestionował przepisy ustawy o podatku PIT, które m.in. uniemożliwiają osobom pracującym za granicą odliczanie składek na ubezpieczenie zdrowotne od płaconego w Polsce podatku. Według RPO, rząd powinien rozwiązać ten problem przy okazji prac nad ustawą abolicyjną.


Według Kochanowskiego, projekt ustawy abolicyjnej powinien uwzględniać nie tylko osoby pracujące w państwach UE, lecz również Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz np. w Rosji i w USA. RPO podkreślił, że nie należy różnicować obywateli w zależności od państw, w których dochody osiągają.


Rozwiązania abolicyjne nie powinny też różnicować sytuacji obywateli w zależności od faktu, czy uregulowali należny podatek w terminie, czy też nie dopełnili tego obowiązku.


"Unormowania abolicyjne powinny swoim zakresem obejmować zaległości podatkowe (w tym odsetki z tytułu zwłoki i opłatę prolongacyjną) oraz bieżące i przyszłe zobowiązania podatkowe" - pisze Rzecznik. Osoby które zapłaciły już podatek powinny mieć prawo do jego zwrotu lub "powinny uzyskać co najmniej możliwość zaliczenia powstałych nadpłat na poczet przyszłych należności podatkowych". Należy też uregulować zasady oprocentowania tych nadpłat.


Zdaniem Rzecznika, abolicja powinna obejmować dochody z pracy najemnej. Należy też jednak rozważyć, "czy nie powinna obejmować również dochodów z wykonywania wolnych zawodów oraz z działalności gospodarczej, przynajmniej w zakresie, w jakim były one osiągane w ramach samozatrudnienia" - czytamy.


Rzecznik podkreśla też, że finansowe skutki projektu może ocenić wyłącznie Rada Ministrów, jedyny organ w państwie, któremu przysługuje inicjatywa ustawodawcza w zakresie ustawy budżetowej i jej zmiany. Z tego m.in. powodu abolicja powinna być wprowadzona w formie ustawy.


RPO przypomina też, że minister finansów mógłby na podstawie Ordynacji podatkowej wydać rozporządzenie, które przedłużyłoby termin składania deklaracji podatkowych i zapłaty podatku przez Polaków pracujących za granicą. Termin ten upływa 30 kwietnia. Zdaniem Rzecznika, minister mógłby w tej sytuacji powołać się na konieczność przygotowania projektu ustawy abolicyjnej.
Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...