Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH chce doradzać administracji publicznej

Centrum Analiz i Studiów Podatkowych SGH chce doradzać administracji publicznej / fot. Fotolia
Centrum Analiz i Studiów Podatkowych, które powstało przy Szkole Głównej Handlowej, pomoże państwu w walce z unikaniem opodatkowania - mówi PAP dyrektor Centrum, prof. Dominik Gajewski z SGH. Trudno sobie wyobrazić, by np. MF prosiło o pomoc wielkie firmy konsultingowe - dodaje.

Centrum Analiz i Studiów Podatkowych (CASP) jako jedyna tego typu instytucja w kraju będzie działać wyłącznie na rzecz podmiotów publicznych, a nie prywatnych - powiedział Gajewski.

Autopromocja

Według niego rynek komercyjnych usług doradztwa, czy analiz podatkowych nie odpowiada potrzebom instytucji publicznych. "Trudno sobie wyobrazić, że np. resort finansów, przegrywający walkę z firmami stosującymi agresywną optymalizację podatkową, zwróciłby się o pomoc, do którejś z wielkich firm konsultingowych przygotowujących takie instrumenty. Coś takiego byłoby nieetyczne, a np. w Stanach Zjednoczonych, czy w Wielkiej Brytanii jest w ogóle nie do pomyślenia" - podkreślił Gajewski.

Instytut ma zatem w założeniu zapełnić pewną lukę. "Będziemy łączyć praktykę z nauką na potrzeby administracji publicznej, która w tej chwili jest niedoinwestowana wiedzą. Tego brakuje" - tłumaczył. Jak wskazał, potrzeba stworzenia takiej "absolutnie apolitycznej instytucji, wolnej od konfliktu interesów", istniała od dawna. "Podobne instytucje funkcjonują na przykład w Stanach Zjednoczonych, czy we Francji. Nie ma jednak takiej w naszym regionie Europy, także w Polsce" - mówił.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

"Instytut ma się zajmować analizą podatków pod kątem ekonomicznym, prawnym, finansowym i etycznym. Jest to jednostka naukowo badawcza SGH. To ma być wyjątkowa jednostka, platforma intelektualna dedykowana wyłącznie dla jednostek organów publicznych. Unikatowość tego przedsięwzięcia związana jest również z faktem, że Centrum ma charakter niezależnej i apolitycznej jednostki naukowo analitycznej. Będzie przygotowywać analizy np. na rzecz ministerstw borykających się z trudnościami związanymi z kwestiami interdyscyplinarnymi dotyczącymi podatków" - opisywał Gajewski.

Jego zdaniem "klientem" instytutu może być też np. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, bowiem skala międzynarodowego unikania opodatkowania w Polsce ma wpływ na bezpieczeństwo narodowe kraju. Zainteresowane współpracą - jak podał - jest również Biuro Analiz Sejmowych. "Także Komisja Europejska potrzebuje w naszym kraju stałego, apolitycznego partnera, który będzie przygotowywał niezależne analizy naszego systemu podatkowego" - mówił profesor.

W założeniach Centrum jest również współpraca merytoryczna z sądownictwem administracyjnym w zakresie skomplikowanej problematyki dotyczącej interdyscyplinarnego prawa podatkowego. "Ze złożonością problematyki i jej skomplikowaniem w zakresie podatków coraz częściej borykają się sądy administracyjne. A należy mieć świadomość, że tendencja komplikowania konstrukcji finansowo-podatkowych będzie się pogłębiała" - mówił Gajewski.

Według niego organy publiczne będą mogły liczyć na opinie obejmujące swym zakresem obszar od analiz szczegółowych po raporty, organizację konferencji itp. Gajewski zastrzegł, że instytut nie będzie doradzał podmiotom gospodarczym, ale w wyjątkowych sytuacjach może służyć spółkom należącym do Skarbu Państwa lub samorządom ustawowym (np. Krajowa Izba Gospodarcza czy Krajowa Izba Radców Prawnych), które reprezentują głosy pewnej grupy. "Jeżeli mielibyśmy możliwość działania na potrzeby firm, to organy władzy publicznej się od nas odwrócą" - mówił.

Profesor zastrzegł zarazem, że instytut to nie think tank. "Takich instytucji mamy obecnie bardzo dużo, ale działają one na potrzeby polityków, biznesu. Natomiast brakuje instytucji, które świadczyłyby usługi pro bono i na rzecz jednostek publicznych" - wyjaśnił.

Centrum zostało już formalnie powołane przy Kolegium Ekonomiczno-Społecznym SGH. Instytut jest jednostką naukowo badawczo analityczną Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Apolityczność instytutu i niezależność od wpływów podmiotów gospodarczych Centrum ma zapisane w statucie.

"Dostaliśmy wsparcie merytoryczne i organizacyjne ze Stanów Zjednoczonych. Chcielibyśmy działać pro bono. Osoby przygotowujące analizy muszą jednak otrzymywać wynagrodzenia, choć nie mówimy tutaj o stawkach stosowanych w branży konsultingowej. Finansowanie biura i lokal ma zapewnić SGH. Liczymy również na granty naukowe, europejskie" - wyjaśnił Gajewski.

Biuletyn VAT

500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)


Wsparciem dla kierunkowych założeń i działań Centrum będzie Rada Naukowa złożona z najwyższej klasy autorytetów naukowych z kraju i zagranicy, które specjalizują się w problematyce podatkowej i celnej. Wiosną instytut ma być współorganizatorem dużej konferencji poświęconej zmianom systemowym w polskich podatkach, wyzwaniom stojącym przed polskim systemem podatkowym. Przygotowywane są analizy dotyczące polskiego systemu opodatkowania handlu detalicznego, którymi zainteresowany jest rząd Ghany.

Twórca CASP poinformował, że do każdego projektu instytut będzie angażować specjalistów w zakresie określonych zagadnień z kraju lub - jeśli będzie taka potrzeba - z zagranicy. Pozwoli to na dokonywanie analiz i innych projektów przez specjalistów najwyższej klasy, którzy ściśle zajmują się daną problematyką podatkową. (PAP)

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...