Rynek pracy 2016 - wiosenne ożywienie

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
rozwiń więcej
Rynek pracy 2016 - wiosenne ożywienie / Fotolia
Mimo, że do początku kalendarzowej wiosny (21 marca) jest jeszcze trochę czasu, na rynku pracy można już zaobserwować wiosenne ożywienie. Głównie dlatego, że w bieżącym roku niemal nie było prawdziwej zimy. Jest więcej ofert pracy niż rok temu, zwłaszcza w budownictwie. To początek dobrej koniunktury na rynku pracy w 2016 roku.

Polski rynek pracy charakteryzuje się sezonowością. Co roku zimą stopa bezrobocia rośnie. Wynika to z tego, że z jednej strony kończą się prace w sezonowe, a z drugiej – wygasają często umowy zawarte na czas określony – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl. – Z kolei odbicie na rynku pracy rozpoczyna się zwykle po Wielkanocy.  

Autopromocja

Ożywienie na rynku pracy wiąże się z rozpoczęciem prac w budownictwie, a następnie w rolnictwie, przetwórstwie przemysłowym, turystyce i gastronomii.  

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Wskaźniki są niezłe   

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2015 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 9,8 proc. To o 1,6 pkt. proc. mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Sytuacja pogorszyła się co prawda w styczniu, kiedy stopa bezrobocia poszybowała w górę aż o 0,5 pkt. proc. Niemniej jednak tak dobrej sytuacji jak obecnie, na rynku pracy w styczniu nie było od 2009 r. Wówczas ten wskaźnik wyniósł 10,4 proc.

Choć nie ma jeszcze nawet wstępnych danych za luty, to wydaje mi się, że może on być ostatnim miesiącem kiedy jeszcze bezrobocie pójdzie w górę. Wzrost ten, o ile rzeczywiście nastąpił, będzie minimalny. Wszystko dlatego, że w tym roku wiosenne ożywienie rozpoczęło się już w lutym. Rynkowi pracy pomogła stosunkowo ciepła zima, bo mrozy były praktycznie tylko w styczniu – mówi Marek Jurkiewicz.   

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Budownictwo pracuje pełną parą   

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w styczniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 85 tys. ofert zatrudnienia. To o 8 proc. więcej niż w grudniu ubiegłego roku i aż o 18 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Zaskoczyła zwłaszcza sytuacja w budownictwie. Jest to jedna z największych branż w Polsce. Pracuje w niej ponad 400 tys. ludzi – tłumaczy Marek Jurkiewicz. – Wiele z tych osób na zimę zwykle traciło pracę. W tym roku zwolnienia były mniejsze niż w latach poprzednich – dodaje szef portalu InfoPraca.pl.

Co ciekawe, przedsiębiorcy z branży budowlanej także zimą szukali pracowników. Jak wynika z Liczniku rynku serwisu InfoPraca.pl wynika, że w IV kwartale ubiegłego roku w bazie serwisu znajdowało się 1472 ofert pracy dla budowlańców.

Ponadto pracodawcy szukali także handlowców (4918), specjalistów IT (4542) i produkcja (4356). Duże zapotrzebowanie było także na pracowników działów obsługi klienta – 1631,  w branży instalacje/utrzymanie/serwis – 1176 inżynierii – 1033, logistyce – 1013, finansach – 1117, administracji – 984 i księgowości – 745.

To jednak dopiero początek dobrej koniunktury. W drugiej połowie roku nastąpi  zwiększenie zapotrzebowania na pracowników sektora usług oraz edukacyjnego – podsumowuje Jurkiewicz. 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...