Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) - od 1 stycznia 2017 r.

Krajowa Administracja Skarbowa od 1 stycznia 2017 r.
Wiceminister finansów Marian Banaś poinformował, że zaplanowany na 1 stycznia 2017 r. termin wejścia w życie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) nie jest zagrożony. Zmiany doprowadzą do konsolidacji służb skarbowych i celnych.

Autopromocja

"Wyrobimy się. Te dwa miesiące pozwolą nam przygotować pewne zmiany organizacyjne, które przeprowadzimy w fazie przed uchwaleniem ustawy. Później, jak będzie uchwalana ustawa, nastąpi przyspieszenie. Na dziś można spokojnie powiedzieć, że planowany termin wejścia w życie ustawy o KAS, czyli 1 stycznia 2017 r., nie jest zagrożony" - powiedział.

Poinformował, że prace nad ustawą zostały odłożone z powodu "pewnych zakłóceń" wywołanych przez związki zawodowe celników. Według Banasia zachowały się one nieodpowiedzialnie.

Reforma administracji skarbowej może pogorszyć sytuację przedsiębiorstw

"Można mieć takie, czy inne postulaty, ale bezpieczeństwo państwa jest najważniejsze. Wzywanie w tym okresie, kiedy mamy tak ważne dwie imprezy, jak Światowe Dni Młodzieży i Szczyt NATO, do brania chorobowego i absencji, jest nieodpowiedzialne. My sobie z tym poradziliśmy, niemniej uznaliśmy, że w imię odpowiedzialności i bezpieczeństwa ludzi należy jednak przesunąć okres procedowania (ustawy o KAS) na okres po wakacjach" - dodał wiceminister.

Przeciw włączeniu Służby Celnej do KAS protestują celnicy. Obawiają się zwolnień z pracy, rozmundurowania służby. Podkreślają, że zmiana nie poprawi skuteczności walki z szarą strefą, tymczasem Służba Celna wypracowuje dla budżetu państwa 1/3 dochodów.

Zgodnie z zapowiedziami szefa Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryka Kowalczyka, aby dać możliwość dokładnych i głębokich rozmów oraz uzgodnień dotyczących ustawy o KAS, Sejm będzie pracował nad nią po wakacjach.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Wiceminister finansów Wiesław Janczyk mówił w zeszłym tygodniu po posiedzeniu rządu, że projekt ten będzie procedowany po szczycie NATO i Światowych Dniach Młodzieży. Zgodnie z kalendarzem sejmowym najszybciej mogłoby to nastąpić we wrześniu, bowiem w sierpniu nie ma posiedzeń Sejmu. Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca, a Światowe Dni Młodzieży od 26 do 31 lipca.

"Prowadziliśmy przez cały czas dialog i wydaje mi się, że uzyskaliśmy konsensus, że potrzeba jeszcze trochę czasu na to, żeby to środowisko mogło zostać zorientowane, jeśli chodzi o skutki tej regulacji. Podjęliśmy decyzję, że ten dokument będzie procedowany już po Światowych Dniach Młodzieży i po szczycie NATO" - tłumaczył Janczyk.


Natomiast premier Beata Szydło wskazała, że rząd jest otwarty na dialog, ale nie ulegnie naciskom. "Rząd nie będzie ulegał niczyjej presji, jesteśmy gotowi do dialogu, ale na pewno nie będziemy ulegali presji" - powiedziała Szydło.

"Zmiany w administracji skarbowej i celnej zostaną przeprowadzone, dlatego że taka jest potrzeba, taki jest interes polskiego państwa. W tej chwili są przygotowane rozwiązania. Jeżeli jest jeszcze potrzeba na rozmowę, to te rozmowy będziemy prowadzić" - podkreśliła.

Według Ministerstwa Finansów kwestia utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej jest jednym z priorytetów resortu. Utworzenie jednej instytucji łączącej administrację podatkową, kontrolę skarbową i służbę celną ma m.in. poprawić efektywność i skuteczność instytucji odpowiedzialnych za pobór danin. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi.

Uprawnienia organów skarbowych podczas czynności sprawdzających

"Jednym z kluczowych powodów powołania KAS jest zmniejszanie szarej strefy oraz uszczelnianie systemu podatkowego. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym) pozwoli na sprawne typowanie, przygotowanie i przeprowadzenie kontroli" - tłumaczy MF.

Według ministerstwa wiedza i doświadczenie zatrudnionych w KAS funkcjonariuszy umożliwi efektywną walkę z nieprawidłowościami i przyniesie pozytywne skutki finansowe dla budżetu. Ponadto chronić będzie przedsiębiorców uczciwie prowadzących swoją działalność gospodarczą, którzy obecnie skarżą się na nadmiar kontroli. (PAP)

mmu/ dym/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...