Zmiana stawek VAT najwcześniej w 2010 roku

Ewa Matyszewska
rozwiń więcej
Ministerstwo Finansów nie planuje zmian stawek podatku od towarów i usług w najbliższym czasie. Nowe rozwiązania będą wprowadzane razem ze zmianami w ramach Unii Europejskiej, czyli w 2010 roku. Eksperci apelują, aby jak najszybciej dostosować polską ustawę o VAT do regulacji wspólnotowych.

Ministerstwo Finansów nie planuje w najbliższym czasie zmian w odniesieniu do stawek VAT. Nie będą one ani obniżane, ani podwyższane. Takich informacji udzielił w wywiadzie dla Gazety Prawnej minister finansów Jacek Rostowski. Resort finansów z ewentualnymi nowymi rozwiązaniami w zakresie stawek planuje poczekać na Unię Europejską, która właśnie pracuje nad wprowadzeniem od 2010 roku jednolitych zasad stosowania obniżonych stawek VAT we Wspólnocie.

Autopromocja

Zdaniem ekspertów wysokość stawek nie jest najważniejsza. Ministerstwo powinno skupić się na jak najszybszym dostosowaniu polskich przepisów do regulacji unijnych. W wielu miejscach bowiem ustawa o VAT jest niezgodna z dyrektywą.

Bez zmian w stawkach

Minister Rostowski wskazał, że na razie Ministerstwo Finansów nie planuje zmian w zakresie wysokości stawek VAT. Na tę część zapowiedzi MF zwraca uwagę Dorota Borkowska, doradca w departamencie doradztwa podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, która wyjaśnia, że do 2010 roku mają zakończyć się prace nad wprowadzeniem jednolitych zasad stosowania obniżonych stawek VAT w Unii.

- Projekt dużych zmian był przez resort finansów przygotowany już w 2006 roku. Planowano w nim m.in. rezygnację z kaucji gwarancyjnej, zmiany w rozliczaniu składów konsygnacyjnych, rozliczanie importu towarów bez wpłaty gotówki czy rezygnację z sankcji VAT - wylicza Dorota Borkowska.

Jej zdaniem, ewentualne przedłużenie wprowadzenia oczekiwanych zmian do 2010 roku nie byłoby więc wskazane. Przedłużanie np. wprowadzenia rozliczania importu towarów w deklaracji powoduje, że podatnicy wolą odprawę celną zrealizować w Hamburgu - a to oznacza, że tracimy wpływy z należności celnych. Niespójne z przepisami unijnymi jest np. posługiwanie się Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) dla celów ustalenia stawki VAT.

- Są zatem zagadnienia, z którymi nie ma potrzeby czekać do zmian w ramach UE. Zresztą do tych zmian również trzeba się przygotować i to najlepiej już od zaraz, aby zdążyć z ich wprowadzeniem - radzi Dorota Borkowska.

Niezgodność z prawem UE

Czekanie ze zmianami w VAT do 2010 roku to niestety nie jest dobra wiadomość dla polskich podatników VAT. Tak uważa Jerzy Martini, doradca podatkowy w Baker & Mckenzie, który podkreśla, że polskie przepisy o VAT zawierają wiele regulacji niezgodnych z prawem wspólnotowym (np. dotyczących odliczenia podatku naliczonego). Należałoby jak najszybciej dokonać zmian w ustawie o VAT, aby niezgodności tych było jak najmniej.

Należy mieć świadomość, że podatnicy coraz częściej będą korzystali ze swoich uprawnień w celu odzyskania podatku nieodliczonego czy pobranego na podstawie przepisów krajowych niezgodnych z prawem wspólnotowym.

- Im dłużej trwać będzie stan niezgodności z prawem wspólnotowym, tym kwoty, które potencjalnie trzeba będzie podatnikom zwrócić, będą wyższe - ostrzega Jerzy Martini.

Dodaje, że podatnicy oczekują wprowadzenia uproszczeń dotyczących rozliczania VAT funkcjonujących z powodzeniem w innych państwach UE, w tym u naszych sąsiadów. Brak takich przepisów ułatwiających rozliczanie podatku powoduje, że jesteśmy trochę mniej konkurencyjni dla zagranicznych inwestorów.

Wyjście dla podatników

Eksperci są zgodni, że zbyt częste zmiany ustaw podatkowych powodują niepewność wśród podatników i nie są pożądanym zabiegiem wykonywanym przez ustawodawcę. Jednak - jak stwierdza Joanna Patyk, konsultant podatkowy w BDO Numerica - inaczej jest w sytuacji zmian przepisów prawnych w związku z koniecznością ich dostosowania do prawa wspólnotowego. W takim przypadku zmiany są wręcz niezbędne.

- Przykładem takiego przepisu jest art. 109 ustawy o VAT i przepis dotyczący nałożenia na podatników 30-proc. sankcji z tytułu zaniżenia zobowiązania w VAT lub zawyżenia kwoty podatku do zwrotu - podaje Joanna Patyk.

Według naszej rozmówczyni, Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 września 2007 r. zakwestionował zgodność tych przepisów z konstytucją, podobnie jak to miało miejsce już na gruncie poprzedniej ustawy o VAT. Niestety, ustawodawca nie chce zrezygnować z tego przepisu, choć jest on niezgodny zarówno z Konstytucją RP, jak i z prawem wspólnotowym.

- W przypadku niezgodności przepisów prawa krajowego z prawem unijnym podatnik posiada uprawnienie do powoływania się w razie sporu z fiskusem bezpośrednio na przepisy prawa wspólnotowego - podpowiada Joanna Patyk.

Podkreśla także, że wiąże się to jednak z utrudnieniami po stronie podatnika, gdyż musi on dochodzić swoich praw na drodze postępowania administracyjno-sądowego i w takim postępowaniu uzasadniać sprzeczność prawa krajowego z przepisami wspólnotowymi.

POSTULUJEMY

Ministerstwo Finansów powinno przyczynić się do jak najszybszego uchwalenia już przygotowanego projektu nowelizacji ustawy o VAT. Z kolejnymi zmianami można czekać do 2010 roku.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

VAT w Unii Europejskiej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Nie planujemy ani podwyżki, ani obniżki stawek VAT - twierdzi minister finansów Jacek Rostowski. Dodaje, że trwają prace nad jednolitymi zasadami stosowania obniżonych stawek w Unii

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...