Specjalistyczna edukacja podatkowa na Uniwersytecie Warszawskim

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Doradztwo podatkowe
rozwiń więcej
Specjalistyczna edukacja podatkowa na Uniwersytecie Warszawskimszkolenie, nauka
O możliwościach nabycia specjalistycznej wiedzy w zakresie prawa podatkowego na Uniwersytecie Warszawskim rozmawiamy z profesorem Witoldem Modzelewskim, kierownikiem Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Panie Profesorze, jest Pan kierownikiem Podyplomowego Studium Podatków i Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Właśnie trwa rekrutacja na już XVII edycję tego Studium. Kto powinien zainteresować się możliwością studiowania podatków na tym Studium?

Autopromocja

prof. Witold Modzelewski: Od ponad piętnastu lat naszymi słuchaczami są osoby, które interesują się szeroko rozumianą problematyką podatkową i prawnopodatkową. Są to przede wszystkim: księgowi, kandydaci na doradców podatkowych, pracownicy biur rachunkowych, urzędnicy administracji skarbowej i samorządowych organów podatkowych, prawnicy, ekonomiści i księgowi. Od lat zwiększa się odsetek słuchaczy, którzy rozpoczynają studia podyplomowe będąc jeszcze studentami ostatniego roku studiów magisterskich wraz z rozpoczęciem kariery zawodowej. Jest taka możliwość.

Czy jest to Studium dla każdego zainteresowanego podatkami bez względu na ukończony wcześniej kierunek? Czy Studium jest dostępne tylko dla magistrów, czy również dla licencjatów?

prof. Witold Modzelewski: Nasze studia są dostępne dla każdego, kto ukończył albo jest na ostatnim roku studiów, bez względu na ich profil i kierunek. Mamy wielu (większość) słuchaczy, którzy nie ukończyli studiów prawniczych czy ekonomicznych. Pragnę dodać, że jesteśmy największym w Polsce studium podyplomowym o tej specjalizacji; istnieje od 15 lat i  ukończyło je już ponad 2000 absolwentów.

Polecamy: INFORLEX Ekspert

Jakie umiejętności nabywa absolwent tego Studium? W jakiej aktywności zawodowej ukończenie tego Studium jest przydatne? Czy Pana zdaniem Studium może przygotować do egzaminu na doradcę podatkowego?

prof. Witold Modzelewski: Absolwenci studium uzyskują pełne kompendium wiedzy specjalistycznej dotyczącej podatków i prawa podatkowego, innych danin publicznych oraz ZUS, prawa karnego skarbowego i karnego związanego z podatkami, administracji skarbowej oraz podatków rachunkowości. Jest to wiedza niezbędna w pracy zawodowej każdego, kto bezpośrednio zajmuje się tą problematyką. Wielu traktuje te studia jako sposób przygotowania do egzaminu na doradcę podatkowego.

Ile trwa nauka na Studium i z jaką częstotliwością odbywają się zajęcia?

prof. Witold Modzelewski: Studia trwają trzy semestry. Rozpoczynają się – co ważne – w semestrze letnim w systemie sobotnio – niedzielnym (co drugi tydzień).

Kto uczy podatków na tym Studium? Kim są wykładowcy? Czy są to praktycy? Czy wśród wykładowców są także pracownicy administracji skarbowej?

prof. Witold Modzelewski: Uczą najwybitniejsi specjaliści podatkowi w naszym kraju: są to pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, SGH, Sędziowie NSA oraz wybitni prawnicy. Wśród wykładowców mamy powszechnie znane osoby o uznanym autorytecie w tej dziedzinie. Od początku istnienia studium kadra wykładowców nie uległa zmianie.

W 2017 roku obchodzi Pan piękny jubileusz 40-lecia pracy naukowej i dydaktycznej, która w przeważającej mierze dotyczyła właśnie prawa podatkowego. Kogo zatem, jak nie Pana Profesora trzeba pytać jak powinno się uczyć podatków?  Jak zmieniała się dydaktyka podatkowa na przestrzeni tych 40 lat? Co ważne było 40 lat temu, co 20 lat temu, a co ważne jest teraz? W jakim kierunku będzie szła Pana zdaniem dydaktyka podatkowa w kolejnych dekadach?

prof. Witold Modzelewski: Od czterdziestu lat uczę prawa finansowego, w tym zwłaszcza prawa podatkowego. Pytanie o to, co jest podmiotem przekazu dydaktycznego na poziomie akademickim zadaje sobie dziś chyba każdy pracownik naukowy zajmujący się tą problematyką. Nie można koncentrować się głównie na prawie pozytywnym, bo zmienia się zbyt często, jest pisane w sposób wadliwy i niechlujny, a także żyjemy w chaosie interpretacyjnym, tworzonym zwłaszcza przez władzę wykonawczą. Dotyczy to również judykatury, która nie spełniła dość naiwnych oczekiwań, że będzie ona czynnikiem ładu i porządku. Mamy curiosum w postaci „wyroków prawotwórczych”, a treść przepisów prawa jest często dla sądu wręcz nieistotna. Dlatego też misją uczelni, a zwłaszcza wydziałów prawa, jest tworzenie oraz przekaz racjonalnej doktryny prawa podatkowego, która prawnikom pozwoli zrozumieć meandry praktyki legislacyjnej i judykatury.

Pół żartem pół serio zapytam na koniec, czy ważniejsze jest uczenie interpretowania przepisów prawa podatkowego, czy może bardziej przydaje się egzegeza interpretacji urzędowych i pism (objaśnień, ostrzeżeń, broszur etc.) Ministerstwa Finansów.

prof. Witold Modzelewski: Praktykowany przekaz dydaktyczny dotyczący prawa podatkowego sprowadza się dziś często do  interpretacji aktów interpretacyjnych, takich jak wyroki i wypowiedzi interpretacyjne władzy wykonawczej. Nie ma to większego sensu poznawczego i praktycznego, bo poglądy nie są prawem. Prawo podatkowe ma przede wszystkim charakter prawa stanowionego, dlatego też ważniejszy i rozstrzygający jest przepis prawa.

Bardzo dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Paweł Huczko

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Warto też dodać, że na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie prawa podatkowego można podjąć dwuletnie studia magisterskie na kierunku: Prawo Finansowe i Skarbowość. Są to studia II stopnia, czyli przyjmowani są absolwenci studiów licencjackich. Omawiane studia magisterskie mają faktycznie bardzo szeroki zakres tematyczny. Jak czytamy na stronie internetowej studiów ich prawniczy charakter jest uzupełniony o rozbudowane wątki interdyscyplinarne z zakresu: nauki finansów, administratywistyki, rachunkowości i wiedzy ekonomicznej. Zajęcia odbywają się co tydzień, w czwartki, piątki i soboty. Taki system ułatwia przynajmniej części studentów łączenie studiowania z pracą.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...