Będzie obowiązywał jeden model wyceny dla instrumentów finansowych

Agnieszka Pokojska
rozwiń więcej
Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości zaproponowała, aby wszystkie instrumenty finansowe były wyceniane według wartości godziwej.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (RMSR) wydała dokument konsultacyjny - Ograniczanie stopnia skomplikowania sprawozdawczości dotyczącej instrumentów finansowych. Jest to pierwszy krok w kierunku opracowania nowego Międzynarodowego Standardu Rachunkowości (MSR) w zakresie instrumentów finansowych. Ma on być mniej skomplikowany od aktualnych wymogów zawartych przede wszystkim w MSR 39, ale także w MSR 32 oraz MSSF 7.

Autopromocja

Jak twierdzi Grzegorz Krawiec z PricewaterhouseCoopers, Rada zaproponowała przejście docelowo na jeden model wyceny, aby ograniczyć złożoność rachunkowości instrumentów finansowych. W dokumencie konsultacyjnym uzasadnia przyjęcie wartości godziwej jako jedynego sposobu wyceny właściwego dla wszelkiego rodzaju instrumentów finansowych.

Rada uważa, że można znaleźć argumenty przemawiające za wyceną pewnych instrumentów finansowych w inny sposób niż w wartości godziwej, mimo to powinna ona docelowo stać się uniwersalnym miernikiem właściwym dla wszystkich rodzajów instrumentów.

- Głównym argumentem przytaczanym przez RMSR na korzyść wartości godziwej jest fakt, że dostarcza ona lepszej informacji użytkownikom sprawozdań finansowych na temat pozycji finansowej jednostki oraz oczekiwanych przepływów pieniężnych związanych z danym instrumentem - twierdzi nasz rozmówca.

Jest to szczególnie istotne w przypadku złożonych instrumentów pochodnych. Grzegorz Krawiec podkreśla, że sama definicja wartości godziwej oraz sposoby jej wyznaczania są obecnie przedmiotem odrębnego projektu prowadzonego przez RMSR.

Ekspert dodaje, że przejście od obecnych regulacji do docelowego modelu opartego o jeden miernik wartości ma odbyć się, zgodnie z oczekiwaniami RMSR, stopniowo. Zanim wartość godziwa stanie się w świecie instrumentów finansowych wszechobecna, w pierwszym kroku mogłoby nastąpić znaczące uproszczenie obecnych regulacji. Uproszczenie to polega na zmniejszeniu liczby klas instrumentów posiadających swoje odrębne zasady wyceny albo na wprowadzeniu ogólnej zasady wyceny w wartości godziwej, jednak z możliwymi, ściśle zdefiniowanymi odstępstwami od tej reguły.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Księgowość
Nawet 2760 zł dofinansowania z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od lipca 2024 r. MRPiPS szykuje nowelizację
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

pokaż więcej
Proszę czekać...