Darowizna nie zawsze daje ulgę

Nie ma przepisów, które ograniczałyby firmy we wspieraniu potrzebujących lub w przekazywaniu środków na szlachetne cele. Jednak tylko po spełnieniu określonych warunków przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencji podatkowych.

Najcześciej stosowaną formą pomocy są darowizny pienieżne lub rzeczowe. Przepisy podatkowe premiują określone działania charytatywne. Skorzystanie z ulgi uzależnione jest przede wszystkim od celu darowizny, a także od podmiotu, na którego rzecz darowizna jest przekazywana – podkreśla Andrzej Dębiec, partner i szef działu podatkowego Międzynarodowej Kancelarii Lovells. Podkreśla, że podatnik uprawniony jest do skorzystania z ulgi wyłącznie, gdy: darowizna jest przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, tzn. na cele z zakresu zadań publicznych, np. na pomoc społeczną, naukę, edukację, oświatę i wychowanie, ochronę i promocję zdrowia), a obdarowanym jest organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych. Są to organizacje pozarządowe (nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiegnięcia zysku), kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. W takim przypadku darczyńca może odliczyć od dochodu przekazaną darowiznę do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 10 proc. (podatnicy rozliczający się według CIT) i 6 proc. (podatnicy rozliczający się na podstawie PIT) osiągniętego dochodu. Darowizna może być przekazana zarówno w formie pienieżnej, jak i rzeczowej. Andrzej Dębiec przypomina, że organizacje, na rzecz których można przekazywać darowizny odpisywane od dochodu, nie muszą posiadać statusu organizacji pożytku publicznego (nie muszą być wpisane do KRS jako organizacje pożytku publicznego).

Autopromocja
Odliczenia bez ograniczeń

Na szczególną uwagę zasługują darowizny przekazane na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. – Po rozstrzygnięciu 14 marca br. przez skład pełnej Izby Finansowej NSA nie ulega już wątpliwości, że odliczenia od dochodu wartości darowizn przekazywanych na powyższy cel nie podlegają ograniczeniom. Odliczeniu od dochodu podlega zatem cała wartość darowizny. Powyższa zasada nie wynika z przepisów podatkowych, lecz z ustaw szczególnych, m.in. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP. Darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą są wyłączone z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. W odniesieniu do darowizn na inne cele mają zastosowanie ogólne przepisy podatkowe – podkreślił Andrzej Dębiec. Możliwość skorzystania z powyższych ulg nie dotyczy jednak przedsiębiorców rozliczających się na podstawie PIT i opodatkowujących swoje dochody 19-proc. podatkiem liniowym.

Można zadecydować o 1 proc.

Przy tej okazji warto także wspomnieć, iż ustawodawca umożliwił niektórym przedsiębiorcom rozliczającym się na podstawie PIT, obniżenie kwoty podatku przez przekazanie na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego 1 proc. podatku należnego wykazanego w zeznaniu rocznym. Warunkiem jest, aby status tej organizacji ujawniony był w Krajowym Rejestrze Sądowym. Możliwości takiej pozbawieni zostali przedsiębiorcy, których dochody opodatkowane są 19-proc. podatkiem liniowym.

Problemy z VAT

W praktyce pojawiają się wątpliwości związane z rozliczaniem VAT dotyczącym darowizn. Nie wszyscy wiedzą, czy podlega opodatkowaniu VAT darowizna produkowanych przez firmę wyrobów na rzecz organizacji pożytku publicznego. Jak wyjaśniły organy podatkowe, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu jest przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, m.in. przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części. Wynika z tego – uznały organy – że dostawą towarów podlegającą opodatkowaniu VAT będzie nieodpłatne przekazanie towarów, pod warunkiem że: przekazywane towary należą do przedsiębiorstwa podatnika, cel przekazania tychże towarów nie był związany z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem, podatnikowi przysługiwało w stosunku do tych towarów prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu (wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Płońsku, US-20/PP-443/25/2004).

Powstają też wątpliwości, m.in. instytucji samorządowych, czy podlegają opodatkowaniu VAT darowizny w formie rzeczowej dla stowarzyszeń i związków. Zdaniem organów, jeśli celem nabycia towaru jest dokonanie jego darowizny, tj. czynności co do zasady nie opodatkowanej (z wyłączeniem sytuacji, w których podatnik już skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia podatku naliczonego), należy uznać, że np. urzędowi miejskiemu nie będzie przysługiwało takie prawo. Zatem dokonana darowizna nie będzie dostawą towarów w rozumieniu ustawy i w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT. Jeżeli jednak odliczenie takie po nabyciu towaru nastąpiło, wówczas dostawa towaru będąca darowizną podlegać będzie opodatkowaniu na zasadach określonych w pkt 2 ust. 2 art. 7 ustawy o VAT (wyjaśnienia Urzędu Skarbowego w Głogowie PP.443/101/04).

Krzysztof Tomaszewski
Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...