Senat rozpatrzył poprawki do VAT

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zarekomendowała wczoraj przyjęcie większości senackich poprawek do ustawy o VAT. Z akceptacją komisji nie spotkał się jedynie niezgodny z prawem unijnym senacki pomysł obniżenia do 7 proc. VAT na usługi filmowe.

Większość poprawek do nowelizacji ustawy o VAT zaproponowanych przez Senat ma charakter doprecyzowujący lub redakcyjny i nie budzi kontrowersji. Kilka propozycji wywołało jednak dyskusję. Chodzi np. o popieraną przez resort finansów senacką definicję samochodów z więcej niż jednym rzędem siedzeń, które będą mogły korzystać z pełnego odliczenia VAT.

Autopromocja

– To próba jeszcze większego doprecyzowania przepisu dotyczącego mierzenia części bagażowej w pojazdach, które mają dwa rzędy siedzeń. Na skutek pewnej niezręczności językowej powstała wątpliwość. Poprzednie przepisy sejmowe można było czytać opacznie, np. tak, że cały samochód jest przestrzenią bagażową.

Poprawka naprawia błąd i doprecyzowuje sposób mierzenia. Ten artykuł jest długi i niektórzy mówią, że się go strasznie czyta, natomiast teraz już nie ma żadnych wątpliwości, jak mierzyć przestrzeń bagażową – przekonywał posłów wiceminister finansów Jarosław Neneman. Komisja będzie rekomendowała Sejmowi przejęcie tej poprawki.

Pozytywną opinię uzyskała też najbardziej konrowersyjna poprawka (także popierana przez resort finansów), która opodatkowuje podstawową stawką VAT obrót wierzytelnościami.

Zdaniem ekspertów jej przyjęcie może oznaczać opodatkowanie przekazania wierzytelności przez banki na rzecz funduszy sekurytyzacyjnych, co znacznie pogorszy wyniki finansowe banków.

Wiceminister Neneman zapewniał, że stanowisko resortu było konsultowane z Komisją Europejską, która stoi na stanowisku, że faktoring i windykacja mają być opodatkowane VAT.

– Obawa, że opodatkowanie zabije fundusze sekurytyzacyjne, jest nieuzasadniona. Istnieją techniczne możliwości, by przekazanie z banku złego długu do funduszu nie było objęte VAT-em, zaś był nim objęty cały proces handlu wierzytelnościami, kupna i sprzedaży – mówił Jarosław Neneman.

Doradcy Komisji Finansów Publicznych wskazują jednak, że obrót wierzytelnościami nie jest ani usługą ściągania długów, ani faktoringiem, które zgodnie z VI dyrektywą nie są zwolnione z VAT. Wyłączenie ze zwolnienia obrotu wierzytelnościami może być więc niezgodne z unijną VI dyrektywą.

Jedyną poprawką, której komisja nie zarekomenduje Sejmowi, jest poprawka senatorów Kaziemierza Kutza i Jerzego Markowskiego obniżająca do 7 proc. VAT na usługi związane z filmami i nagraniami wideo – z wyłączeniem filmów reklamowych i promocyjnych.

– Rząd jest przeciwko tej poprawce. Została zgłoszona w ostatniej chwili w Senacie. Mamy całkowitą pewność, że to poprawka niezgodna z przepisami unijnymi. Produkcja filmów powinna być opodatkowana stawką podstawową – apelował wiceminister Neneman do posłów. Przypomniał, że opodatkowanie 22-proc. stawką niesie z sobą przywileje związane ze zwrotem podatku oraz że stawką ulgową są już opodatkowane bilety do kina, więc ostateczny odbiorca korzysta z preferencji.

Komisja zgodziła się, by ustawa weszła w życie 1 czerwca, z wyjątkiem przepisów dotyczących samochodów, które mają obowiązywać 90 dni od ogłoszenia zmian.
Niewykluczone, że senackie poprawki Sejm przegłosuje już w piątek.

Marcin Musiał
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...