Czy jedną darowiznę można odliczyć podwójnie

Na pytanie, czy ten sam dowód może być podstawą odliczenia z tytułu wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego i jednocześnie z tytułu darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnych osób prawnych wyjaśniamy, iż odliczanie omawianych wpłat i darowizn normują ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) oraz ustawy regulujące wzajemne stosunki między państwem a poszczególnymi kościołami (jest ich w sumie 11). - Pismo Ministerstwa Finansów z 20 czerwca 2005 r.
Przy czym niedawno w sposób nie pozostawiający żadnych wątpliwości rozstrzygnięto ostatecznie, iż przepisy dotyczące darowizn kościelnych stanowią odrębną w odniesieniu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pełnoprawną podstawę odliczeń podatkowych (dokonano tego uchwałą z dnia 14 marca 2005 r., podjętą przez sędziów całej Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie). Odliczanie wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego i darowizn rządzi się odmiennymi zasadami. Wpłaty pozwalają na zmniejszenie podatku, natomiast darowizny odliczane są od dochodu przed opodatkowaniem. Podatnik, chcąc skorzystać ze zmniejszenia podatku, musi przekazać pieniądze na rzecz organizacji, która posiada już formalny status organizacji pożytku publicznego. W przypadku odliczanych od dochodu darowizn nie ma takiego wymogu – ważne jest, aby darowizna została przekazana na określony w przepisach cel. W przypadku tzw. darowizn kościelnych podatnik musi otrzymać w ciągu dwóch lat od daty przekazania darowizny sprawozdanie obdarowanej kościelnej osoby prawnej, co do sposobu wydatkowania darowizny.

Przy dokonywaniu wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego wystarczy zatem wpisać nazwę organizacji. Nie jest istotne, na jaki cel dokonana została wpłata. Natomiast przy darowiźnie dokument, który stanowi jej potwierdzenie, musi określać, na co darowizna zostaje przekazana – w omawianym przypadku na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnej osoby prawnej. Zakładając, że obdarowana kościelna osoba prawna ma status organizacji pożytku publicznego (spełniony jest warunek upoważniający do zmniejszenia podatku o 1 proc.) i prowadzi działalność charytatywno-opiekuńczą (cel darowizny uprawnia do odliczenia od dochodu), podatnik w momencie dokonywania darowizny musi być zdecydowany, w jaki sposób zamierza odliczyć wydatkowane kwoty – czy w ramach kościelnej darowizny, czy w ramach 1 proc. zmniejszenia podatku. W tym pierwszym przypadku obdarowany musi posiadać rozeznanie co do wydatkowania kwot pochodzących z darowizny (co umożliwi obdarowanemu sporządzenie sprawozdania). W drugim wpłata musi być dokonana na konto bankowe organizacji. Trudno także wyobrazić sobie sytuację, w której obdarowana organizacja pożytku publicznego jedną wpłatę dwa razy zalicza do przychodów, raz z tytułu wpłat na rzecz organizacji pożytku publicznego, a drugi raz jako darowiznę na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnej osoby prawnej. Jedna wpłata może być zaliczona tylko raz do przychodów bilansowych osoby prawnej. Gdyby założyć, iż osoba prawna może jedną wpłatę podwójnie zaliczyć do swoich dochodów, to również, przy sporządzeniu bilansu, musiałaby tę podwojoną kwotę wykazać po stronie wydatków.

Reasumując, ten sam wydatek podatnika nie może stanowić podstawy opisanych różnych odpisów podatkowych. Jednakże, gdy podatnik przy wpłacie zaznaczy, że określona kwota stanowi 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego (uprawniająca do zmniejszenia podatku), a pozostała to darowizna na rzecz kościelnej osoby prawnej prowadzącej działalność charytatywno-opiekuńczą, nie ma przeszkód, by ten sam dowód wpłaty stanowił podstawę odliczenia, z tym że w przypadku darowizny kościelnej podatnik musi dodatkowo posiadać potwierdzenie obdarowanego o przyjęciu darowizny.

Opracowała Aleksandra Tarka
Księgowość
Dwadzieścia lat unijnego VAT-u w Polsce. Prof. Modzelewski: ciszej nad tą trumną
07 maja 2024

Czy unijna wersja VAT jest aż tak patologiczna, że państwa członkowskie były skazane na masową grabież środków publicznych? Zdaniem prof. Modzelewskiego nie, bo część państw UE umiejętnie implementowała dyrektywę VAT. Ale – zdaniem Profesora – nam się to nie udało.

Preferencje w podatku u źródła - NSA orzeka na niekorzyść podatników
07 maja 2024

Naczelny Sąd Administracyjny w wyrokach zapadłych pod koniec 2023 r. (sygn. II FSK 27/23, II FSK 28/23, II FSK 29/23) oddalił trzy skargi kasacyjne w sprawach rozstrzygniętych przez WSA w Lublinie na niekorzyść podatników i zgodził się z sądem pierwszej instancji w kwestii odmowy wydania opinii o stosowaniu preferencji w podatku u źródła (WHT). W lutym 2024 r. NSA opublikował pisemne uzasadnienia tych wyroków. Wnioski płynące z ich analiz potwierdzają nieprzychylne stanowisko organów podatkowych w kwestii możliwości korzystania ze zwolnienia WHT przez spółki holdingowe oraz fundusze inwestycyjne.

Wyższe kwoty dofinansowania z PFRON do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego od lipca 2024 r. MRPiPS szykuje nowelizację
07 maja 2024

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje kolejną nowelizację ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Tym razem ma nastąpić wzrost wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego finansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), a także zmiana wysokości dotacji celowej z budżetu państwa na realizację tego zadania. Ta nowelizacja ma wejść w życie od lipca 2024 r. razem ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

pokaż więcej
Proszę czekać...