Prawne podsumowanie października 2010 r.

Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w październiku 2010 r., oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego.

KONTROLA ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO

Dnia 8 października 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 września 2010 r. w sprawie przeprowadzania kontroli organizacji pożytku publicznego (Dz. U. z 2010 r. Nr 173, poz. 1172), którym:

Autopromocja

• szczegółowo określono sposób i tryb przeprowadzania kontroli organizacji pożytku publicznego przez ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego;

• uregulowano prowadzenie działalności kontrolnej na podstawie rocznego planu kontroli, oraz kontroli doraźnych, w szczególności w zakresie rozpatrywania skarg i wniosków, a także badania sposobu realizacji zaleceń pokontrolnych zawartych w wystąpieniu pokontrolnym.

STAWA O SPORCIE

Dnia 16 października 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857), którą:

• zastąpiono dotychczas obowiązujące ustawy o sporcie kwalifikowanym, oraz o kulturze fizycznej;

• uregulowano podstawowe zasady działalności klubów sportowych, związków sportowych i polskiego związku sportowego;

• wskazano, że kluby sportowe mają osobowość prawną;

• wprowadzono odpowiedzialność karną za przestępstwa przeciwko zasadom rywalizacji sportowej;

• wprowadzono karalność podania substancji zabronionej lub stosowania metody zabronionej względem osoby małoletniej lub zawodnika bez jego wiedzy.

USTAWA O PRAWIE AUTORSKIM I PRAWACH POKREWNYCH

Dnia 21 października 2010 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 152, poz. 1016), którą:

• umożliwiono organizacjom zbiorowego zarządzania zawieranie porozumień dotyczących udzielania licencji na korzystanie z utworów lub przedmiotów praw pokrewnych oraz poboru wynagrodzeń z tytułu tego korzystania;

• wprowadzono zmiany dotyczące organizacji Komisji Prawa Autorskiego, a także postępowania przed nią;

• wprowadzono prawo złożenia przez uczestnika niezadowolonego z orzeczenia Komisji Prawa Autorskiego wniosku do sądu okręgowego o zatwierdzenie albo odmowę zatwierdzenia tabeli wynagrodzeń;

• określono, że Minister Sprawiedliwości wyznaczy rozporządzeniem jeden sąd okręgowy właściwy do rozpoznania spraw dotyczących ww. wniosków.

 

ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE UTWORZENIA PUNKTU KONTAKTOWEGO

Dnia 21 października 2010 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 sierpnia 2010 r. w sprawie utworzenia punktu kontaktowego dla administracji oraz punktu kontaktowego dla usługodawców i usługobiorców (Dz. U. Nr 171, poz. 1152), które:

• reguluje utworzenie punktu kontaktowego dla administracji oraz punktu kontaktowego dla usługodawców i usługobiorców, które będą prowadzone przez ministra właściwego do spraw gospodarki;

• określa zadania obu punktów, przy czym przykładowe zadania punktu kontaktowego dla usługodawców i usługobiorców to: utworzenie skrzynki poczty elektronicznej, a także udzielanie odpowiedzi na zapytania usługodawców i usługobiorców w języku polskim lub angielskim, oraz gromadzenie, aktualizowanie oraz udostępnianie szczegółowych danych dotyczących organów, stowarzyszeń lub organizacji, od których można otrzymać szczegółowe informacje lub praktyczną pomoc.

ORZECZNICTWO SĄDU NAJWYŻSZEGO

Dnia 21 lipca 2010 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, że jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, tj. w terminie przewidzianym w art. 202 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), także wtedy, gdy według uchwały wspólników powołanie nastąpiło na czas nieokreślony (sygn. akt III CZP 23/10).

Jeżeli którakolwiek ze wskazanych powyżej zmian, bądź uchwała Sądu Najwyższego, zainteresuje Państwa szczególnie, zapraszamy do lektury publikacji kancelarii z mijającego miesiąca, które szerzej prezentują powyższe tematy.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...