Prawne podsumowanie czerwca 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w czerwcu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

POROZUMIENIA ANTYKONKURENCYJNE

Autopromocja

Dnia 1 czerwca 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 marca 2011 r. w sprawie wyłączenia niektórych rodzajów porozumień wertykalnych spod zakazu porozumień ograniczających konkurencję (Dz. U. z 2011 r. Nr 81, poz. 441), którym:

- sprecyzowano pojęcie porozumienia wertykalnego, jako porozumienia zawieranego między dwoma lub więcej przedsiębiorcami, z których każdy działa w ramach takiego porozumienia na różnym szczeblu obrotu;

- wprowadzono dodatkowe ograniczenie porozumień wertykalnych z udziałem związków przedsiębiorstw;

- utrzymano dotychczasowe uregulowania w zakresie tzw. wyłączeń blokowych. 

 

USTAWA O RACHUNKOWOŚCI


Dnia 2 czerwca 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 102, poz. 585), którą:

- doprecyzowano zakres obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych, z jakich przedsiębiorca będzie zwolniony w okresie zawieszenia działalności gospodarczej;

- przy czym ściśle określono warunki, które muszą zostać spełnione łącznie, aby przedsiębiorca zawieszający działalność mógł zostać zwolniony z powyższych obowiązków;

- dodano zmianę w Kodeksie spółek handlowych, zgodnie z którą za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego, zwyczajne zgromadzenie wspólników (zwyczajne walne zgromadzenie) może się nie odbyć, jeśli wspólnicy podejmą stosowną uchwałę w tym zakresie.


KODEKS KARNY


Dnia 6 czerwca 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Kodeks karny (Dz. U. z 2011 r. Nr 72, poz. 381), którą:

- dodano stalking, czyli złośliwe i powtarzające się prześladowanie i dokuczanie innej osobie, wzbudzające w pokrzywdzonym poczucie zagrożenia, jako nowe przestępstwo przeciwko wolności, ścigane na wniosek;

- przewidziano za popełnienie przestępstwa stalkingu karę pozbawienia wolności do lat 3, zaś w przypadku gdy pokrzywdzony targnął się na własne życie, karę pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

KODEKS POSTĘPOWANIA KARNEGO


Dnia 11 czerwca 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 53, poz. 273), którą:

- wprowadzono tzw. następczą zgodę sądu na kontrolę i utrwalanie rozmów;

- zmieniono zasady dotyczące niszczenia zbędnych już dla sprawy zapisów kontrolowanych rozmów;

- dodano przepis, który zakazuje wykorzystywania dowodu z podsłuchu w sprawach o przestępstwa lub przestępstwa skarbowe niewymienione w katalogu przestępstw, w stosunku do których możliwe jest zarządzenie podsłuchu;

- sprecyzowano, że ogłoszenie postanowienia o kontroli i utrwalaniu rozmów telefonicznych osobie, której ono dotyczy, może być odroczone na czas niezbędny ze względu na dobro sprawy, przy czym, takie ogłoszenie w postępowaniu przygotowawczym może być odroczone nie później niż do czasu zakończenia tego postępowania.

 

 

ORZECZNICTWO SN

Dnia 17 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę, z której wynika, że członek zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej „sp. z o.o.”), pozwany na podstawie art. 299 § 1 k.s.h., może powołać się na zarzut, że objęta tytułem wykonawczym wierzytelność uległa umorzeniu na skutek potrącenia dokonanego przez spółkę po powstaniu tego tytułu (sygn. akt III CZP 129/10).

SN wskazał co prawda, że zasadniczo odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o. w razie bezskuteczności egzekucji wobec spółki jest odpowiedzialnością własną za szkodę wyrządzoną wierzycielowi spółki, a nie odpowiedzialnością za reprezentowaną spółkę. W związku z czym, pozwany z powodu bezskuteczności egzekucji przeciwko sp. z o.o. członek zarządu nie może bronić się zarzutami, które przysługiwały spółce, w tym zarzutem potrącenia, gdyż prowadziłoby to do podważania prawomocnego wyroku przeciwko spółce. Jednak w przedmiotowym stanie faktycznym, powołanie się na zarzut potrącenia było możliwe.

***

Dnia 24 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę, w której stwierdził, że w sprawie o uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzyciela, osoba trzecia, która wskutek tej czynności uzyskała korzyść majątkową, zachowuje legitymację bierną także wtedy, gdy przed doręczeniem jej pozwu rozporządziła uzyskaną korzyścią na rzecz innej osoby (sygn. akt III CZP 132/10).

SN podkreślił, że poza przepisami szczególnymi, dotyczącymi skargi pauliańskiej, do stosunków między wierzycielem a osobą trzecią stosuje się przepisy dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia. Powyższa uchwała jest wynikiem pojawiających się w praktyce i orzecznictwie wątpliwości w tym zakresie.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...