System ulg i zniżek dla rodzin w ramach Karty Dużej Rodziny

Projekt ustawy o karcie dużej rodziny trafił do konsultacji społecznych / fot. Fotolia
Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu ustawy o karcie dużej rodziny. MPiPS zamierza w ten sposób uregulować działanie systemu ulg i zniżek dla członków rodzin z przynajmniej trójką dzieci.

Ogólnopolska karta dużej rodziny funkcjonuje od połowy czerwca na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Mogą się o nią ubiegać rodziny, w których jest trójka lub więcej dzieci - uzyskując kartę ich członkowie mogą korzystać z szeregu ulg i zniżek. W założeniu karta miała przyczynić się do promocji wielodzietnego modelu rodziny, a także zwiększać szanse rozwojowe wychowujących się w nich dzieci.

Autopromocja

Projekt ustawy o karcie dużej rodziny

Projektując ustawę o karcie dużej rodziny MPiPS chce uregulować system wsparcia rodzin wielodzietnych oraz na trwałe umocować go w systemie prawnym.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

"Projekt, który dziś (29 września) kierujemy do konsultacji jest zwieńczeniem naszej współpracy z samorządami, organizacjami pozarządowymi i wszystkimi, którzy przyłączyli się do idei karty dużej rodziny. Gdy półtora roku temu zaczynaliśmy pracę, samorządów gminnych, czy powiatowych (które zdecydowały się zaoferować ulgi rodzinom wielodzietnym - PAP) było ok. 20, 25. Po kilkunastu miesiącach działania, samorządów jest już dużo ponad 200" - tłumaczył minister pracy podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Dodał, że dotychczas złożono blisko 450 tys. wniosków o wydanie karty, z czego wydano już ponad 200 tys.

Jeszcze więcej zniżek dla dużych rodzin

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że w założeniach ustawy jest rozszerzenie ulg na przejazdy kolejowe dla członków rodzin wielodzietnych. Rodzice z przynajmniej trójką dzieci będą mogli przez całe życie korzystać ze zniżek: 37 proc. przy przejazdach jednorazowych oraz 49 proc. przy zakupie biletów miesięcznych. Ulgi obejmą też dzieci z takich rodzin, jednak będą one mogły korzystać ze zniżek tylko do osiągnięcia pełnoletności lub do ukończenia nauki w szkole wyższej (pod warunkiem, że nie przekroczą wieku 25 lat).

Wyższa ulga na dzieci dla wychowujących troje i więcej dzieci w 2015 r.

Jak podkreślił minister po wejściu w życie ustawy do honorowania zniżek będą zobligowane wszystkie spółki kolejowe. Dotychczas ulgi oferuje tylko jeden ogólnopolski przewoźnik kolejowy, a jego udział w projekcie karty dużej rodzin jest jedynie decyzją biznesową.

Ustawa wprowadzi też zniżki przy wydawaniu paszportów członkom rodzin wielodzietnych - paszporty dla dzieci będą tańsze o 75 proc., a dla rodziców o połowę. Duże rodziny mniej zapłacą także za odpisy aktów stanu cywilnego.

Na podstawie karty wstęp do parków narodowych ma być zwolniony z opłat.

Korzystanie z Karty Dużej Rodziny nie powoduje powstania przychodu

Resort pracy liczy na wsparcie samorządów i firm

Minister pracy podkreślił, że obok działań wspierających rodziny wielodzietne ze strony administracji państwowej istotne jest zaangażowanie w kartę dużych rodzin samorządów oraz firm. "Karta jest zaproszeniem, otwartą propozycją dla wszystkich partnerów biznesowych, firm, organizacji pozarządowych, do wszystkich, którzy mogą dać towary i usługi tańsze dla rodzin wielodzietnych. Włączyły się już i sektor bankowy, i telefonia komórkowa i ośrodki wypoczynkowe, jak również księgarnie, sklepy internetowe, z ubraniami, obuwnicze, spożywcze" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

"Jesteśmy w trakcie negocjacji z dużymi sieciami handlowymi, które oferują te codzienne produkty spożywcze i mogłyby dać szanse, żeby one były tańsze dla rodzin wielodzietnych" - dodał minister.

MPiPS chciałoby, żeby na początku listopada projektem ustawy mogła zająć się Rada Ministrów tak, by nowe prawo weszło w życie już z początkiem 2015 r. By przyspieszyć prace nad projektem resort zamierza skrócić czas konsultacji społecznych ze standardowych 31 do 21 dni.

"Chciałbym, żeby te konsultacje, były troszkę krótsze (...) tak, aby rządowy proces legislacyjny przebiegał jak najszybciej, żeby projekt jak najszybciej mógł stanąć na posiedzeniu Rady Ministrów" - wyjaśnił Kosiniak-Kamysz.

Minister pracy dziękował prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i jego współpracownikom za "patronowanie projektowi" oraz "za dobry klimat dla rodziny, jaki tworzą". Podkreślił też, że dużą rolę w sprawnym przygotowaniu projektu miało zaangażowanie organizacji pozarządowych, w szczególności Związku Dużych Rodzin "3 Plus".

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...