Jaki wymiar czasu pracy obowiązuje w żłobkach po nowelizacji przepisów

Czy to prawda, że teraz – w związku z wejściem w życie tzw. ustawy żłobkowej - pracownicy żłobka, którzy pracowali po 7 godz. i 35 minut, pracują dłużej? Jeśli tak, to w jaki sposób trzeba ich o tym poinformować i do kiedy?

Tak, formalnie od 4 kwietnia 2011 r. pracownicy żłobków zostali objęci regulacjami, zgodnie z którymi norma dobowa czasu pracy to 8 godzin, a tygodniowa to przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy. Zmiany te zaczną ich obowiązywać dopiero po wręczeniu im przez dyrektorów placówek porozumień zmieniających lub wypowiedzeń zmieniających.

Autopromocja

Przeprowadzana właśnie reforma żłobków zmieniła nie tylko formę prawną działalności tych jednostek, ale też status ich pracowników. Pracownicy żłobków stracili od 4 kwietnia 2011 r. status pracowników zakładów opieki zdrowotnej. W publicznych żłobkach stali się pracownikami samorządowymi, a w niepublicznych pracownikami podlegającymi pod przepisy Kodeksu pracy. Wszystko odbyło się na zasadzie przejścia zakładu pracy na innego pracodawcę określonego w art. 23 1 Kodeksu pracy. Oznacza to, że:

- żłobki funkcjonujące na nowych zasadach (jako gminne jednostki budżetowe lub podmioty prywatne, ale już bez statusu zakładu opieki zdrowotnej) są automatycznie stroną w stosunkach pracy zawartych przez poprzedniego pracodawców (zakłady opieki zdrowotnej),

- w chwili transferu (4 kwietnia 2011 r.) pracownicy żłobków zachowują wszystkie dotychczasowe warunki zatrudnienia i wynagradzania,

- zmiana statusu pracowników na samorządowców nastąpiła automatycznie 4 kwietnia br., jednak z nowych reguł pracy i/lub płacy skorzystają dopiero w wyniku wręczenia im porozumień zmieniających bądź wypowiedzeń zmieniających (wyrok SN z 24 lipca 2006 r., I PK 253/05; OSNP 2007/15-16/213).

Jedną z największych zmian w zasadach zatrudniania pracowników jest reorganizacja i wydłużenie ich czasu pracy. Dotychczas niemal cały personel żłobków stanowiły pielęgniarki, których czas pracy regulowała ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Pracowały one dziennie po 7 godzin 35 minut, a tygodniowo średnio po 37 godzin 55 minut (art. 32g ustawy o zakładach opieki zdrowotnej). Od 4 kwietnia 2011 r. obowiązuje ich 8-godzinna norma dobowa i przeciętnie 40-godzinna tygodniowa (art. 42 i 43 ustawy o pracownikach samorządowych w związku z art. 129 Kodeksu pracy).

 

To, czy w związku z wydłużeniem czasu pracy trzeba pracownikom wręczać porozumienia/wypowiedzenia zmieniające, zależy od tego, w jaki sposób umowy o pracę określały dotychczas ich wymiar czasu pracy. Jeśli precyzowały dokładnie, że pracownik jest zatrudniony po 7 godzin 35 minut dziennie i 37 minut 55 minut tygodniowo (choć nie ma takiego obowiązku), porozumienia/wypowiedzenia zmieniające są niezbędne. Wówczas nowe normy czasu pracy wiążą pracowników żłobków od daty wskazanej w porozumieniu zmieniającym, na które zatrudniony zgodził się, albo w wyniku upływu okresu wypowiedzenia zmieniającego. Najczęściej jednak umowy o pracę wskazują, że pracownik jest zatrudniony np. w pełnym wymiarze czasu pracy albo na pół etatu. Wówczas kwestii tej nie trzeba zawierać w porozumieniu/wypowiedzeniu zmieniającym. Część ekspertów prawa pracy uważa jednak, że również w sytuacji, gdy wymiar czasu pracy pracowników żłobków nie był określony w umowie o pracę, to w przypadku jego podwyższenia trzeba wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające lub porozumienia zmieniające. Warunki pracy takich pracowników w związku z tą zmianą zostaną bowiem pogorszone.

W każdej jednak opcji ujęcia wymiaru czasu pracy w umowach o pracę osób zatrudnionych w żłobkach dyrektor placówki musi ich poinformować o zmianie, m.in. obowiązującej ich dobowej i tygodniowej normie czasu pracy (art. 29 § 3 2 Kodeksu pracy). Informację trzeba przekazać pracownikom żłobków w ciągu miesiąca od zmiany warunków zatrudnienia, czyli do 3 maja 2011 r. Informacja ma mieć charakter zindywidualizowany i pisemny, a może przybrać dwie formy:

- konkretną z podaniem dokładnych parametrów czasu pracy,

- blankietową z odesłaniem do właściwych przepisów określających normy czasu pracy danej osoby.


Wzór informacji o zmianie warunków zatrudnienia

 

 

Warszawa, 29 kwietnia 2011 r.

Pani Grażyna Brzeska

opiekunka dzieci                                               

              

Informacja o zmianie warunków zatrudnienia


Na podstawie art. 29 § 3 2 Kodeksu pracy informuję, że od 4 kwietnia 2011 r. w związku z wejściem w życie ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235) zmieniły się obowiązujące Panią dobowa i tygodniowa norma czasu pracy. Od 4 kwietnia 2011 r. stosuje się do Pani dobową normę czasu pracy 8 godzin i tygodniową przeciętnie 40 godzin.

 


Alina Klubowicz                     

 


(data i podpis dyrektora żłobka bądź osoby upoważnionej)                                         

                                       

29 kwietnia 2011 r., Grażyna Brzeska

 

                                  
(potwierdzenie odbioru pisma przez pracownika)

 

                       

 

 

Podstawa prawna:

- ustawa z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235),

- art. 42 i art. 43 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.),

- art. 29 § 3 2, art. 42, art. 129 Kodeksu pracy,

- art. 32g ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 ze zm.).

Renata Majewska

specjalista w zakresie prawa pracy

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...