Jak rozliczyć zakup posiłków dla pracowników

Rafał Styczyński
Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.
rozwiń więcej
Zawarliśmy umowę z firmą cateringową, na podstawie której kontrahent prowadzi sprzedaż posiłków dla naszych pracowników, z przedłużoną formą płatności, przy użyciu kart magnetycznych, które potwierdzają prawo pracowników do pobrania posiłku i zaciągnięcia długu. Każdy pracownik posiada indywidualną kartę magnetyczną. W umowie ustalono miesięczny system rozliczania usług świadczonych przez firmę cateringową. Kwoty należne kontrahentowi są wypłacane na podstawie sporządzanych zbiorowo not księgowych zawierających kwotę brutto pobranych posiłków, bez wyszczególnionej kwoty podatku od towarów i usług. Rozliczamy się z każdym pracownikiem w systemie miesięcznym, potrącając z jego wynagrodzenia, bez dodatkowej prowizji, kwotę brutto za pobrane przez niego posiłki i zaciągnięty w danym miesiącu dług. Czy „odsprzedawane” przez nas posiłki dla pracowników podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
RADA
„Odsprzedaż” posiłków pracownikom dokonywana przez Czytelnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Organy skarbowe zajmują jednak w tym przypadku odmienne stanowiska. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Co do zasady opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Również czynności nieodpłatne, w tym świadczenie usług, może podlegać opodatkowaniu VAT. Warunkiem jest, aby podatnikowi przysługiwało, w związku z tym świadczeniem, prawo do odliczenie podatku z tytułu nabycia związanych z nim towarów i innych usług. W opisanym stanie faktycznym nie dokonują Państwo odliczenia VAT, bowiem przedmiotowa transakcja udokumentowana jest notą księgową sporządzoną przez firmę cateringową. Należ pamiętać, że od usług cateringowych, w przeciwieństwie do usług gastronomicznych, przysługuje prawo do odliczenia VAT, gdy pozostałe warunki są spełnione (pisaliśmy o tym szerzej w nr 9/2006 BV). Jednak nie ma to znaczenia w tym przypadku, gdyż dokonują Państwo czynności odpłatnych. „Odsprzedajecie” posiłki swoim pracownikom, a zapłata za nie następuje przez potrącenie z ich wynagrodzenia odpowiedniej kwoty. W związku z powyższym nie można mówić o nieodpłatnym charakterze usług świadczonych na rzecz pracowników. Z tego też powodu cytowany na wstępie przepis nie znajdzie zastosowania.
Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w postanowieniu z 16 grudnia 2005 r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanym przez Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, nr 1471/NTR2/443-478/05/MŻ, w którym czytamy: „(...) nieodpłatne przekazanie gotowych posiłków pracownikom niezwiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą (przedsiębiorstwem), przy nabyciu których nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Niemniej, jak wynika z opisu, przedmiotowe posiłki są przez Stronę »odsprzedawane« pracownikom, a należne z tego tytułu wynagrodzenie potrącane jest z ich wynagrodzenia. W tym stanie nie można mówić o nieodpłatnym charakterze usług świadczonych na rzecz pracowników. W rezultacie w sprawie nie ma zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a co za tym idzie okoliczność, iż na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy Stronie nie przysługuje prawo do obniżenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. usług, pozostaje bez znaczenia (...)”.
Ten sam urząd w innym postanowieniu, z 3 kwietnia 2006 r., w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego, nr 1471/NTR/448-11/06/AM, dotyczącym podobnego stanu faktycznego, zajął jednak odmienne stanowisko: „(...) Strona przyjęła zobowiązanie zarówno wobec firmy cateringowej, jak i swoich pracowników, iż część należnego im z tytułu umów o pracę wynagrodzenia przekazywać będzie bezpośrednio na rachunek firmy cateringowej celem pokrycia zaciągniętego przez nich w danym okresie rozliczeniowym (miesiącu) długu z tytułu zakupu w ww. firmie posiłków. Jest to więc sytuacja zbliżona do przekazu, o którym mowa w art. 9211 Kodeksu cywilnego, w której Strona występuje w charakterze przekazanego. W rezultacie między Stroną a firmą cateringową wystąpi tzw. stosunek zapłaty, w ramach którego Strona upoważniona jest do spełnienia świadczenia (w postaci wpłaty części wynagrodzenia swoich pracowników) do rąk odbiorcy, tj. firmy cateringowej, w wyniku czego dojdzie do wygaśnięcia ich zobowiązań względem tejże firmy. Mają powyższe na uwadze, w szczególności zaś, iż Stronie z tego tytułu nie przysługuje zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym jakiekolwiek wynagrodzenie, jak również brak bezpośredniego związku z prowadzoną przez nią działalnością (przedsiębiorstwem), potwierdzić należy, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego, stanowisko, iż w opisanym przypadku nie wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)”.
Ze względu na fakt, iż organy podatkowe nie wypracowały jednolitej linii interpretacyjnej, w celu uniknięcia ewentualnego konfliktu z fiskusem warto się zwrócić o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego do właściwego dla podatnika urzędu skarbowego.
 
• art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
Rafał Styczyński
doradca podatkowy
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...