Kartę Dużej Rodziny posiada 1,4 mln osób

Kartę Dużej Rodziny posiada 1,4 mln osób /Fot. Fotolia / Fotolia
Z danych przekazanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że już 1,5 mln osób złożyło wnioski o wydanie Karty Dużej Rodziny, natomiast 1,4 mln osób odebrało już swoją kartę.

Program wsparcia rodzin wielodzietnych Karta Dużej Rodziny, opracowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaczął obowiązywać od 16 czerwca 2016 roku. Jego celem jest z jednej strony obniżenie kosztów comiesięcznych rachunków rodzin wielodzietnych, z drugiej, umożliwienie im szerszego dostępu do ogólnopolskiej oferty kulturalnej i sportowej, dzięki pakietowi zniżek.

Autopromocja

3+

Rządowe wsparcie przeznaczone jest dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od uzyskiwanego dochodu. Karta jest wydawana bezpłatnie każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, dzieci do 18. roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 lat. W przypadku osób niepełnosprawnych, karta wydawana jest na czas orzeczenia o niepełnosprawności. KDR przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód. Aby ją otrzymać, należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania.

Wyszukiwarka zniżek dostępnych z Kartą Dużej Rodziny

Nawet 3,4 mln rodzin

Karta Dużej Rodziny cieszy się rosnącą popularnością. Do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która jest producentem kart, na początku grudnia wpłynęło zamówienie na produkcję półtoramilionowego dokumentu. Trafi ono do rodziny z Kawęczyna. Z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że już 1,4 mln osób ma już swoją kartę. W sumie z programu skorzystać może ok. 3,4 mln członków dużych rodzin.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Dzięki karcie, rodziny 3+ mogą skorzystać ze zniżek m.in. w sklepach spożywczych, u operatorów telefonii komórkowej, na stacjach paliw oraz w instytucjach rekreacji i kultury. W sumie ulgi honorowane są przez ponad tysiąc firm i instytucji w ponad 10 tys. miejsc w całej Polsce. Do programu dołączyli już m.in. sieć PLAY, T-Mobile, księgarnie Świat Książki i Bonito, Centrum Nauki Kopernik, PKP Intercity, stacje paliw Orlen i Lotos oraz ogólnopolskie sieci sklepów spożywczych m.in.: Carrefour, Piotr i Paweł oraz Simply.

Wciąż można wesprzeć rodziny 3+

Partnerzy Karty Dużej Rodziny to nie tylko duże ogólnopolskie firmy, ale także wiele przedsiębiorstw lokalnych, których udział w programie skutecznie wspiera miejscową społeczność. Są to przedszkola, lokalne muzea, a nawet gabinety stomatologiczne. Miejsca, które oferują zniżki są oznaczone specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Cały czas można zostać partnerem rządowego programu. Do włączenia się do akcji zapraszane są firmy i instytucje niezależnie od sektora czy wielkości.

Karta Dużej Rodziny z ulgą na wywóz śmieci

Polecamy: Ulga na dzieci (PDF)

Warunkiem udziału jest zapewnienie zniżek lub dodatkowych uprawnień dla rodzin posiadających Kartę Dużej Rodziny. Wystarczy określić, jakiego rodzaju zniżki, ulgi bądź inne korzyści firma może zaoferować rodzinom wielodzietnym i wypełnić e-deklarację, dostępną na rodzina.gov.pl/duza-rodzina. Po pozytywnej weryfikacji formularza, zostają ustalone szczegółowe warunki współpracy, a następnie minister pracy lub wojewoda (w przypadku firm czy instytucji działających lokalnie) podpisuje z firmą umowę w sprawie przyznawania uprawnień rodzinom wielodzietnym.

Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
rozwiń więcej
Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...