Płatnicy składek mają obowiązek przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentów rozliczeniowych i oczywiście płacenia składek. Muszą to robić co miesiąc w określonych terminach.
Terminy płatności składek i przekazywania do ZUS dokumentów rozliczeniowych
Jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe składają dokumenty i opłacają składki do 5. dnia następnego miesiąca. Dla pozostałych płatników termin zależy od tego, czy posiadają osobowość prawną, czy też nie. Do 15. dnia następnego miesiąca opłacają i rozliczają składki za dany miesiąc m.in. spółki kapitałowe (spółki akcyjne i spółki z o.o.), spółdzielnie, stowarzyszenia i fundacje. Do 20. dnia następnego miesiąca muszą wykonać ten obowiązek pozostali płatnicy, np. ci, którzy opłacają składki tylko na własne ubezpieczenia, czy spółki osobowe (jawne, partnerskie, komandytowe, komandytowo-akcyjne).
Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i opłacają składki, co miesiąc przekazują do ZUS dokumenty rozliczeniowe (ZUS DRA, ZUS RCA). Należy to zrobić nawet wtedy, gdy opłaca się składki tylko na własne ubezpieczenie. Zwolnienie z tego obowiązku dotyczy duchownych, osób, które składają je za nianie oraz tych, którzy podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym dobrowolnie.
Mały ZUS Plus
Płatnicy, którzy w styczniu korzystali z "Małego ZUS Plus" powinni przekazać w deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym informacje o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie, formach opodatkowania działalności gospodarczej i podstawie wymiaru składek. Mają na to czas do 20 lutego.
Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego