Czy można kontynuować ubezpieczenia w Polsce, jeśli okres oddelegowania przedłuży się ponad 12 miesięcy

Anna Frankowska
rozwiń więcej
inforCMS
Skierowałem pracowników do pracy w Austrii od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. Na ten okres otrzymali z ZUS poświadczony formularz E-101. Jednak ich pobyt z przyczyn obiektywnych przedłuża się i potrwa jeszcze kolejnych 6 miesięcy. Co zrobić, aby w stosunku do tych pracowników nadal miało zastosowanie polskie ustawodawstwo?

RADA

Autopromocja

Pracownicy będą mogli nadal podlegać ubezpieczeniom w Polsce, jeśli austriacka instytucja ubezpieczeniowa wyrazi na to zgodę. Wniosek w tej sprawie powinni Państwo złożyć na formularzu E-102 do końca czerwca br. w austriackiej instytucji łącznikowej, która podejmie decyzję w sprawie przedłużenia stosowania polskiego ustawodawstwa.

UZASADNIENIE

ZUS wydaje poświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego w Polsce na druku E-101 na okres pracy za granicą nieprzekraczający 12 miesięcy. Jeżeli praca ta przedłuża się ponad 12 miesięcy z powodu okoliczności, których nie można było wcześniej przewidzieć, na kontynuowanie ubezpieczenia w Polsce musi wyrazić zgodę instytucja ubezpieczeniowa państwa członkowskiego, na którego terytorium pracownik został oddelegowany.

Zgoda na dalsze podleganie ubezpieczeniom społecznym w Polsce może zostać udzielona na okres nieprzekraczający kolejnych 12 miesięcy. Wyrażana jest przez poświadczenie części B formularza E-102.

WAŻNE!

O zgodę na kontynuowanie ubezpieczeń w przedłużonym okresie oddelegowania należy wystąpić przed upływem początkowego okresu 12 miesięcy delegowania.

W sprawie przedłużenia stosowania polskiego ustawodawstwa na dalszy okres oddelegowania pracodawca powinien wystąpić do właściwej instytucji państwa zatrudnienia na formularzu E-102. Centrala ZUS wystąpi o zgodę na utrzymanie polskiego ustawodawstwa do austriackiej instytucji łącznikowej. Dla każdego pracownika potrzebne są 4 egzemplarze formularza E-102 wypełnione w części A. Po sprawdzeniu i wydaniu zgody na utrzymanie polskiego systemu zabezpieczenia społecznego austriacka instytucja odeśle dwa egzemplarze formularza E-102, wypełniając jego część B. Jeden z nich powinni Państwo przekazać zainteresowanemu pracownikowi.

Jeśli polski pracodawca chce, aby pracownicy wysłani przez niego do pracy do innego państwa członkowskiego nadal podlegali ubezpieczeniom w Polsce, ale od razu przewiduje, że praca za granicą będzie trwała dłużej niż 12 miesięcy, powinien wystąpić z wnioskiem w tej sprawie do Centrali ZUS w Warszawie, ul. Czerniakowska 16, 00-701 Warszawa - Departament Ubezpieczeń i Składek. Centrala ZUS wystąpi o zgodę na utrzymanie polskiego ustawodawstwa do właściwej instytucji łącznikowej państwa członkowskiego, do którego mają zostać oddelegowani pracownicy. Dopiero po otrzymaniu zgody tej instytucji właściwy oddział ZUS wydaje poświadczony formularz E-102. Z wnioskiem należy wystąpić odpowiednio wcześnie, bo ewentualne zastrzeżenia wnoszone przez zagraniczną instytucję mogą opóźnić wydanie zgody.

- art. 14 i 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się w granicach Wspólnoty - Dz.U. UE L. 71.149.2; ost.zm. Dz.U. UE L. 06.392.1

- rozporządzenie Rady (EWG) nr 574/72 z 21 marca 1972 r. ustalające sposób wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się w granicach Wspólnoty - Dz.U. UE L. 72.74.1; ost.zm. Dz.U. UE L. 08.31.15

- decyzja nr 181 Komisji Administracyjnej WE z 13 grudnia 2000 r. dotycząca interpretacji artykułów 14 ust. 1, 14a ust. 1 i 14b ust. 1 i 2 rozporządzenia (EWG) nr 1408/71 w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się w granicach Wspólnoty - Dz.U. UE L 01/329/73-77

Anna Frankowska

specjalista w dziedzinie ubezpieczeń

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...