Jak rozliczyć składki za osobę, która w tym samym miesiącu podlegała ubezpieczeniom z dwóch tytułów

Joanna Goliniewska
rozwiń więcej
inforCMS
Do 18 września 2008 r. zatrudnialiśmy osobę na umowę o pracę nakładczą, a od 19 września br. zatrudniamy ją na umowę o pracę (kod tytułu ubezpieczenia 01 10 02, a wcześniej 02 00 02). Jak mamy sporządzić dokumenty za wrzesień i październik za tę osobę? Wynagrodzenie za wrzesień z umowy o pracę nakładczą (225,60 zł) i z umowy o pracę (338,40 zł) zostanie wypłacone w październiku br.

RADA

Autopromocja

Składki od przychodów wypłaconych w październiku br. za wrzesień i październik należy rozliczyć w dwóch raportach za październik br. - w jednym składki od wynagrodzenia za pracę nakładczą, a w drugim od wynagrodzenia za pracę na podstawie umowy o pracę (odpowiednio z kodem 30 00 02 oraz 01 10 02). Za wrzesień br. również należy złożyć dwa raporty z kodami 02 00 02 i 01 00 02, ale z zerową podstawą wymiaru składek i kwotami składek (albo z naliczonymi składkami z tytułu wypłaconego w tym miesiącu wynagrodzenia z umowy o pracę nakładczą).

UZASADNIENIE

W pierwszej kolejności osobę, która do 18 września 2008 r. była zatrudniona na umowę o pracę nakładczą, a od 19 września br. została zatrudniona na umowę o pracę, należy wyrejestrować z ubezpieczeń jako nakładcę i zgłosić jako pracownika. Termin na wyrejestrowanie i zgłoszenie do ubezpieczeń to 7 dni od dnia ustania jednego tytułu do ubezpieczeń i 7 dni od powstania nowego tytułu.

Zgłoszenie wyrejestrowania tej osoby z ubezpieczeń z tytułu pracy nakładczej należy złożyć na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 02 00 02 i datą wyrejestrowania od 19 września 2008 r., najpóźniej 25 września br.

Następnie należy zgłosić pracownika do ubezpieczeń od 19 września br. z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 02 na formularzu ZUS ZUA - w terminie do 26 września br.

Zarówno dla wykonawcy, jak i dla pracownika podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne stanowi uzyskany przychód. Ze składek zwolnione są jedynie:

• wynagrodzenie chorobowe (od którego należy opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne),

• zasiłki z ubezpieczenia społecznego,

• przychody wymienione w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Płatnik składek ma obowiązek rozliczać w imiennym raporcie za dany miesiąc składki od przychodów wypłaconych lub postawionych do dyspozycji wykonawcy lub pracownika od pierwszego do ostatniego dnia tego miesiąca. Oznacza to, że składki od przychodów wypłaconych wykonawcy/pracownikowi w październiku muszą zostać rozliczone w raportach i deklaracji rozliczeniowej sporządzonych za październik br.

 

Raporty rozliczeniowe powinny być sporządzane za każdy miesiąc, w którym dana osoba podlegała ubezpieczeniom. W związku z tym, że osoba ta wykonywała pracę nakładczą i pracę na podstawie umowy o pracę również we wrześniu br., za ten miesiąc należy złożyć za nią raporty rozliczeniowe ZUS RCA z dwóch tytułów, nawet jeśli z żadnego tytułu nie otrzymała wynagrodzenia.

WAŻNE!

Brak wypłat stanowiących podstawę wymiaru składek w miesiącu, w którym osoba podlega ubezpieczeniom, nie zwalnia płatnika składek od obowiązku złożenia za tę osobę miesięcznych dokumentów rozliczeniowych.

W raporcie ZUS RCA za wrzesień br., sporządzonym z kodem tytułu ubezpieczenia 02 00 02, należy wykazać wypłacony w tym miesiącu przychód z tytułu wykonywania pracy nakładczej (np. przychód za sierpień, jeśli umowa o pracę nakładczą była wykonywana). W przypadku braku wypłaty w tym miesiącu, w polach dotyczących podstaw wymiaru składek oraz wysokości składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń należy wpisać „0,00”.

Za wrzesień br. należy dodatkowo wypełnić raport ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 02. Osoba ta została zatrudniona na podstawie umowy o pracę od września br., ale we wrześniu nie otrzymała z tego tytułu żadnego przychodu. Dlatego w polach dotyczących podstaw wymiaru składek oraz wysokości składek na poszczególne rodzaje ubezpieczeń należy wpisać „0,00”.

Również za październik 2008 r. należy sporządzić za tę osobę dwa raporty rozliczeniowe, ponieważ uzyskała ona przychody z dwóch różnych tytułów. W raporcie ZUS RCA sporządzonym z kodem tytułu pracowniczego ubezpieczenia (01 10 02) należy rozliczyć składki od przychodu z tytułu wykonywania umowy o pracę we wrześniu, który został wypłacony w październiku br. (338,40 zł). Natomiast składki od przychodu wypłaconego w październiku br. z tytułu pracy nakładczej wykonywanej we wrześniu (225,60 zł) należy rozliczyć w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 02. Jest to kod tytułu ubezpieczenia oznaczający osobę, która osiągnęła przychód w miesiącu następującym po miesiącu ustania tytułu ubezpieczenia (tutaj - po rozwiązaniu umowy o pracę nakładczą).

• załącznik nr 5, załącznik nr 12, załącznik nr 17 rozporządzenia z 24 czerwca 2008 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących oraz innych dokumentów (DzU nr 112, poz. 717).

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...