Jak obliczyć świadczenie urlopowe, gdy jeszcze nie jest znany odpis na zfśs na 2010 r.

Magdalena Opalińska
rozwiń więcej
inforCMS
Nasz pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego od 18 do 31 stycznia 2010 r. Z tego tytułu przysługuje mu świadczenie urlopowe. Nie znamy wysokości odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) na 2010 r. W jakiej wysokości należy wypłacić pracownikowi świadczenie urlopowe?

RADA

Autopromocja

Powinni Państwo ustalić kwotę świadczenia urlopowego na podstawie wysokości odpisu podstawowego na zfśs obowiązującego w 2009 r. Po ustaleniu odpisu na zfśs na 2010 r., jeśli będzie on wyższy od odpisu obowiązującego w 2009 r., należy wypłacić pracownikowi wyrównanie. Gdy wskaźnik będzie niższy, pracownik powinien zwrócić nadpłaconą kwotę.

UZASADNIENIE

Świadczenie urlopowe mogą wypłacać w 2010 r. pracodawcy, którzy zatrudniają poniżej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i zrezygnowali z tworzenia w tym roku zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Takiej możliwości nie mają podmioty prowadzące działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych, ponieważ jednostki te muszą tworzyć fundusz socjalny bez względu na liczbę zatrudnionych pracowników.

Świadczenie urlopowe przysługuje pracownikowi raz w roku. Warunkiem koniecznym do jego uzyskania jest wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.

WAŻNE!

Pracodawca ma obowiązek wypłacać świadczenie urlopowe pracownikowi raz w roku, chyba że w ogóle zwolnił się z obowiązku wypłaty takich świadczeń.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości corocznego odpisu podstawowego na zfśs (art. 3 ust. 4 ustawy o zfśs). Ustawa o zfśs określa jedynie maksymalną wysokość świadczenia urlopowego.

Wysokość świadczenia urlopowego nie może przekroczyć wysokości odpisu podstawowego, odpowiedniego do rodzaju zatrudnienia pracownika. Ponadto świadczenie ulega stosownemu przeliczeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy pracownika (art. 3 ust. 4 ustawy o zfśs).

Pracodawca powinien wypłacić świadczenie urlopowe nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie przez pracownika urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 dni kalendarzowych. Spóźnienie w wypłacie upoważnia pracownika do żądania odsetek za zwłokę.

WAŻNE!

Pracownik powinien otrzymać świadczenie nie później niż w dniu poprzedzającym rozpoczęcie 14-dniowego urlopu wypoczynkowego.

Wysokość odpisu podstawowego na zfśs obowiązująca w 2010 r. powinna zostać ustalona na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z 2009 r. lub z drugiego półrocza 2009 r. - jeśli będzie ono wyższe od wynagrodzenia rocznego. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie z tych okresów ogłasza Prezes GUS. Są one publikowane w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” nie później niż do 20 lutego każdego roku (art. 5 ust. 7 ustawy o zfśs).

W sytuacji gdy pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy w pierwszych miesiącach roku kalendarzowego, kiedy jeszcze nie jest znana wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i nie ma podstawy do ustalenia wysokości odpisu na zfśs, pracodawca powinien wypłacić mu świadczenie urlopowe w wysokości ustalonej na podstawie odpisu ubiegłorocznego. Po ogłoszeniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy ustalić wysokość odpisu podstawowego na bieżący rok, po czym niezwłocznie wypłacić pracownikowi wyrównanie.

Więcej na temat świadczeń urlopowych w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...