Czy można przejść do kolejnego pracodawcy z zaległym urlopem wypoczynkowym

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
rozwiń więcej
inforCMS
Pracownikowi niedługo upływa okres, na jaki miał zawartą umowę o pracę. Pozostał mu niewykorzystany urlop (80 godzin). Po rozwiązaniu stosunku pracy podejmuje on zatrudnienie w spółce zależnej, która ma tego samego właściciela (obie firmy są osobami prawnymi). Czy zaległy urlop może zostać w tej sytuacji wykorzystany podczas zatrudnienia na podstawie kolejnej umowy?

RADA

Autopromocja

Pracownik może przejść do kolejnego pracodawcy z niewykorzystanym urlopem, ale wymaga to zgody pracownika. Dotyczy to nawet przypadku, gdy jest to ten sam pracodawca (w przedstawionej sytuacji nie ma to miejsca).

UZASADNIENIE

Urlop wypoczynkowy powinien zostać rozliczony proporcjonalnie do okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy. Pracodawca jest zobowiązany wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop zaległy (urlop z lat ubiegłych) oraz część urlopu należną pracownikowi za okres trwania łączącego ich stosunku pracy w danym roku kalendarzowym.

Przepisy przewidują wyjątek od obowiązku wypłaty ekwiwalentu pracownikowi, któremu kończy się umowa o pracę. Pracodawca nie jest zobowiązany do wypłaty tego świadczenia w sytuacji, gdy obie strony stosunku pracy (pracodawca i pracownik) postanowią o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego w czasie kolejnego zatrudnienia danej osoby u tego samego pracodawcy (art. 171 § 3 Kodeksu pracy). Aby to było możliwe, konieczne jest, by następna umowa o pracę obowiązywała bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.

Pracodawca nie może jednostronnie narzucić takiego rozwiązania. Nie może być ono zastosowane także wtedy, gdy tylko pracownik będzie się z tym zgadzał, a nie zgodzi się na to pracodawca. Możliwość ta odnosi się jednak bezpośrednio tylko do tych samych stron stosunku pracy.

Kolejny pracodawca (a w przedstawionej sytuacji, mimo tożsamości właściciela obu spółek, mamy do czynienia z odrębnym podmiotem) nie przejmuje obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w poprzednim zakładzie pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 19 lutego 1980 r., I PRN 9/80, OSNC 1980/7-8/149).

Aktualna jednak ciągle pozostaje opinia wyrażona przez Sąd Najwyższy w wyroku z 27 listopada 1980 r. (I PRN 124/80, OSNC 1981/6/113), zgodnie z którą nowy zakład pracy nie przejmuje obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego, do którego pracownik nabył prawo w poprzednim zakładzie pracy, chociażby stosunek pracy w dotychczasowym zakładzie został rozwiązany na mocy porozumienia stron w wyniku porozumienia zakładów pracy, chyba że porozumieniem między zakładami - za zgodą zainteresowanego pracownika - objęto obowiązek nowego zakładu udzielenia pracownikowi niewykorzystanego urlopu, do którego nabył prawo w dotychczasowym zakładzie.

WAŻNE!

Pracownik może przejść z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym do następnego pracodawcy, jeżeli wyrażą na to zgodę obaj pracodawcy (dotychczasowy oraz kolejny), a także pracownik.

Dopuszczalne jest porozumienie między pracodawcami oraz pracownikiem. W omawianym przypadku porozumienie nie może jednak być ze strony obu spółek podpisane przez tę samą osobę, gdyż mielibyśmy do czynienia z czynnością prawną z „samym sobą” - muszą wystąpić pełnomocnicy, jeżeli oba podmioty reprezentuje ten sam właściciel. Będzie to rodzaj trójstronnej umowy, na podstawie której nowy pracodawca przejmuje na siebie obowiązek udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego do dnia rozwiązania stosunku pracy u poprzedniego pracodawcy, na co pracownik (jako osoba uprawniona do tego urlopu, a w konsekwencji także do określonej kwoty pieniędzy jako ekwiwalentu) wyraża zgodę.

• art. 1551, art. 171 § 3 Kodeksu pracy.

Marek Rotkiewicz

specjalista ds. zatrudnienia

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...